A Kicker beszámolója szerint minden úgy indult, ahogy annak lennie kell: Uli Hoeness nagy tapsot kapott akkor is, amikor elfoglalta a helyét az első sorban és akkor is, amikor a Bayern München jelenlegi elnöke, Herbert Hainer köszöntötte őt.
A problémák akkor kezdődtek, amikor a szurkolók hivatalos képviselője, Michael Ott lépett a színpadra, és kérdőre vonta a Bayern vezetőségét a Qatar Airwaysszel kötött szponzori szerződés miatt – pontosabban nem is a szerződés miatt, hanem azért, mert ennek okán a klub nem ítéli el Katar kirekesztő magatartását.
Magyarán Ott szerint a gazdag állam megvásárolta a Bayern hallgatását.
A kritikák nem új keletűek, Michael Ott már tavaly benyújtott egy indítványt, amely arra kényszerítette volna a klubot, hogy ne újítsa meg a katari állami légitársasággal kötött szponzori szerződést, ám ezt akkor leszavazta a közgyűlés. Ott azóta sem hagyja a feledés homályába veszni a témát, szerinte a katari világbajnokság közeledtével a Bayernnek kötelessége lenne felszólalni a dúsgazdag államban a nők, a melegek és a munkavállalók ellen elkövetett jogsértések miatt.
A The Guardian szerint több mint 6500 bevándorló munkás halt meg Katarban, amióta az országnak ítélték oda a 2022-es labdarúgó-vb-rendezési jogát.
Hainer igyekezett higgadtan válaszolni a közgyűlésen Ott kérdéseire, elmondta, hogy a Bayern semmilyen körülmények között nem akart csendben maradni, ugyanakkor arra, hogy a Qatar Airways támogatása jövőre megszűnik-e, nem tudott igennel vagy nemmel felelni. Mint Hainer kijelentette, a további megbeszélésekre csak a vb után kerülhet sor. – Közös projekteket kell kidolgozni a további előrelépések érdekében Katarban – mondta a Bayern-elnök.
Uli Hoeness nem volt ennyire visszafogott. Amikor találkozott Ott-tal, újságírók füle hallatára szócsatába keveredett vele. – Kínos voltál – vágta oda Hoeness a szurkolók képviselőjének. – Ez itt a Bayern München futballklub, nem pedig az Amnesty International közgyűlése, tanuld meg!
Ott hiába válaszolta, hogy a Bayern Münchennek is tiszteletben kell tartania az emberi jogokat, Hoeness ezt már nem várta meg, inkább elviharzott. Ott szégyennek nevezte a tiszteletbeli elnök magatartását, mert szerinte előtte tényszerű párbeszéd folyt a színpadon, ezt azonban Hoeness lealacsonyította egy minősíthetetlen szintre.
Kicker: Hoeness volt a kínos
A Kicker később véleménycikkben ugyancsak Hoenesst ítélte el: mint írják, nem Ott volt kínos, hanem a Bayern háromszoros BEK-győztes és 1974-ben világbajnok korábbi labdarúgója, akinek az adócsalási ügyét is felhánytorgatták.
A Bayern München még a közgyűlés előtt hivatalos közleményben reagált Ott a héten egy interjúban is megfogalmazott kritikájára. Eszerint a klub „tiszteletben tartja más országok szuverenitását évek óta”, ugyanakkor „a német sport képviselőjeként kiáll a liberális demokrácia alapelvei és értékei mellett”.
Szép szavak, Ott szemszögéből ugyanakkor csak nesze semmi, fogd meg jól, hiszen a Katarból érkező pénz egyáltalán nem büdös a Bayern számára. És ezt az igazi vitára nem nyitott Hoeness egyértelművé is tette a kijelentésével.
Borítókép: Uli Hoeness a Bayern München szombati közgyűlésén (Fotó: Europress/AFP/Frank Hoermann)