A nagy müncheni fogadkozás ellenére a Manchester City könnyedén abszolválta a Bayern München elleni visszavágót. Az 1-1-es végeredmény a bajorokra nézve hízelgő, akik közül egyedül Coman volt veszélyes a vendégek kapujára. Pep Guardiola csapata végig ellenőrzése alatt tartotta a találkozót, még az is belefért, hogy Erling Haaland büntetőt hibázott. Aztán javított, szép góllal szerzett vezetést, a hajrában Kimmich csak attól a szégyentől tudta megmenteni a Bayernt, hogy odahaza is kikapjon. Miként megírtuk, Erling Haaland a 27. Bajnokok Ligája-mérkőzésén már a 35. gólját szerezte, az meccsenként 1,3 gólnak felel meg, ami a BEK-korszakot is ideértve a legjobb az európai elitsorozat történetében . Ha a még csupán 22 éves Haaland így folytatja, a következő években Lionel Messi és Cristiano Ronaldo minden létező rekordját is átírhatja.
Pep Guardiola pedig máris csúcsot döntött, ő az első tréner, aki a BEK, illetve a Bajnokok Ligája históriájában tizedszer vezette be csapatát az elődöntőbe.
Guardiola négyszer a Barcelona (2009, 2010, 2011, 2012), háromszor-háromszor pedig a Bayern München (2014, 2015, 2016) és a Manchester City (2021, 2022, 2023) mestereként jutott ebbe a magasságba. A Barcával kétszer győzött is (2009, 2011), s noha a Bayern az irányításával mindhárom idényben bekerült a legjobb négy közé, a fináléba egyszer sem. S az is feltűnő, hogy Guardiola munkája a Manchester City élén viszonylag lassan hozta meg a gyömölcsét, csak ötödik próbálkozásra jött össze az elődöntő, s noha 2021-ben mindjárt döntős volt a City, legalább annyira fájó a tavaly, a Real Madriddal szemben elvesztett elődöntős párharc, mint a 2021-es finálé.
Guardiola és a számok szerint is a védekezés a döntő
Guardiola mögött az örökrangsorban Carlo Ancelotti következik kilenc BL-elődöntővel, José Mourinho 8, Alex Ferguson pedig hétnél tart.
– A kiváló védekezésünk volt a továbbjutásunk kulcsa. Az előző idényhez képest ebben fejlődtünk a legtöbbet. A játékosok most érzik igazán azt a tapasztalatot, amit a Bajnokok Ligájában szereztünk az utóbbi években – Guardiola szerint tehát a védekezés a City előrelépésének a kulcsa.
S ez így van a szakemberek szerint is, azzal a kiegészítéssel, hogy megtalálta azt a formációt, amelyben Erling Haaland a legjobban képes érvényesülni. Érdekesség, hogy mindkét meccsen a Bayern birtokolta többet a labdát (54:46, illetve 55:45 arányban), továbbá a Manchester City csupán 11 lövésből szerzett négy gólt a párharc két felvonása során.
Különös formáció, amelyben Haaland tökéletesen érvényesül
A hatékonyság tehát a kulcsszó a City játékában. S ehhez a legjobban a kicsit furcsa 3-2-4-1-es formáció passzol a legjobban. Akanji, Dias és Aké előtt Stones és Rodri segít be a takarításba, elöl B. Silva, De Bruyne, Gündogan, Grealish kivétel nélkül roppant kreatív, mindenekelőtt az a dolguk, hogy kiszolgálják Haalandot. A kispadra olyan kiválóságok szorulnak, mint Foden, Mahrez, Álvarez vagy éppen Walker.
A csapattársak is alárendelik magukat Haalandnak
Guardiola korábban jobban szerette, ha a középcsatár is részt vesz az összjátékban, de belátta, Haaland annyira hatékony center, hogy az egész csapatot érdemes alárendelni az ő eredményességének. Bernardo Silva is arról beszélt, ez az üdvözítő taktika.
– Különleges futballista, még nem volt ilyen játékosunk. Nincs szüksége sok labdaérintésre. Nyolcvanöt percen keresztül olyan, mint egy árnyék, aztán egyszer hozzáér a labdához, és máris gólt lő. Ha támadásban van egy ilyen különleges játékosunk, akkor hátul is jobban érezzük magunkat – jegyezte meg az ördöngösen cselező portugál, aki azt is elárulta, februárban állt össze a Manchester City gépezete. Nyilván a világbajnokság a kékek szereplését is befolyásolta.