Schmidt Ádám: A sport szeretete százötven év alatt sem változott

Sok minden történt közel 150 év alatt, de a sport szeretete Magyarországon azóta sem változott – jelentette ki Schmidt Ádám, a Honvédelmi Minisztérium sportért felelős államtitkára a Magyar Athletikai Club Szabadság téri emlékművénél a magyar sport napja alkalmából tartott, koszorúzással egybekötött megemlékezőünnepségen szombaton Budapesten.

MTI
2023. 05. 06. 15:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Schmidt Ádám felidézte, hogy 1875. május 6-án a Magyar Athletikai Club (MAC) ezen a helyen rendezte meg a kontinens első szabadtéri atlétikai versenyét. Az államtitkár kiemelte: ez egy történelmi tett volt, amit mi sem bizonyít jobban, mint, hogy sok jeles sporteredmény dátuma közül épp ezen a napon ünnepeljük a magyar sportot.

– A MAC-nál bonyolították le a első hazai vízipóló mérkőzést, ők rendezték itthon az első nemzetközi vívóversenyt, az első országos asztalitenisz-viadalt, részt vettek a dzsúdó hazai meghonosításában is. Az első újkori olimpia első versenyszámában az első futamban az ő atlétájuk kapta az egyes rajtszámot – sorolta az államtitkár.

Schmidt Ádám hozzátette: 1896-ban velünk, magyarokkal kezdődött az újkori olimpia, a magyar sportolók pedig azóta is írják ezt a csodálatos sikertörténetet.

– Kell, hogy az athleticizmust nálunk Magyarországon nemzeti hittanná emeljük – idézte beszédében az államtitkár Gróf Esterházy Miksának, a Club alapítójának 1874-ben elhangzott szavait.

A sportállamtitkár elmondta: kinevezésekor azt a célt tűzték ki, hogy Magyarország ne csak sportnemzet, hanem sportoló nemzet is legyen.

– Ha nemzeti hittanná nem is, de a magyarok mindennapjainak részévé akarjuk tenni a sportot. Ezért nyitnak ma ki a sportegyesületek az érdeklődők előtt, hogy bárki bemehessen hozzájuk és kedvet kaphasson a mindennapos testmozgáshoz – emelte ki.

Schmidt Ádám kitért arra: nagy elődeinket, az 1875-ös atlétikai verseny szereplőit is büszkévé tenné az a tény, hogy néhány hónap múlva ismét fővárosunkra figyel az egész sportvilág, amikor az atlétika szuperhősei a budapesti világbajnokságon mérik majd össze tudásukat.

Az ünnepségen szintén felszólalt Deutsch Tamás, a Magyar Sportegyesületek Országos Szövetségének elnöke, a Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) alelnöke, akinek sportminisztersége idején nyilvánították május hatodikát a magyar sport napjává.

A Fidesz EP-képviselője kiemelte, hogy a sportban mindenki csak a személyes erőfeszítéseivel érhet el sikereket, ugyanakkor ez közösségi tevékenység is, hiszen csapatok nélkül nincs, nem lehet sport. A politikus beszéde során felidézte, hogy 1895-ben a világon hatodikként alakult meg a MOB mint nemzeti olimpiai szervezet, és azóta a magyarok a legkiválóbb sportolók egész sorát adták a világnak.

– A sport nemzeti büszkeségünket erősíti, és nekünk van mire büszkék lennünk – mondta Deutsch Tamás.

Az ünnepi megemlékezés végén sportiskolás diákok sporthoz köthető költeményeket szavaltak el, Schmidt Ádám, Deutsch Tamás és Balogh-Madár Emese, Belváros-Lipótváros alpolgármestere pedig megkoszorúzták Magyarország első sportegyesületének 2000-ben, alapításának 125. évfordulóján emelt emlékművét.

Borítókép: Schmidt Ádám arról is beszélt, hogy augusztusban a budapesti atlétikai vb-re figyel a sportvilág (Fotó: Nemzeti Sport/Földi Imre)


 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.