Provokációval vagy nélküle, Montenegró a legfőbb rivális

Montenegró még sohasem szerepelt világversenyen, bőven Magyarország mögött található az aktuális világranglistán, a jelenben nincs nem hogy Szoboszlai Dominikhez, de még Sallai Rolandhoz mérhető sztárja sem, mégsem árt az óvatosság. Szeretnénk úgy kalkulálni, hogy Magyarország és Szerbia jut ki a 2024-es Európa-bajnokságra a selejtezők G csoportjából, de annak érdekében, hogy eme hitünkben ne inogjunk meg, a magyar válogatottnak szombaton nyernie kellene, de legalábbis nem szabadna kikapnia Montenegró vendégeként.

2023. 06. 16. 4:47
Marco Rossi Sallai Roland Szoboszlai Dominik, Montenegró
20230323 Budapest Puskás Aréna Magyarorszag Esztorszag baratsagos valogatott labdarugas Fotó: Mirkó István Magyar Nemzet Fotó: Mirkó István
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A G csoportban azzal kezdődött a selejtezősorozat még márciusban, hogy Montenegró 1-0-ra nyert Bulgáriában. Akkor inkább örültünk ennek az eredménynek, mert igazolódni látszottak a bolgárok válságáról szóló hírek. S nem is kellett csalódnunk, három nappal később a magyar válogatott imponáló fölénnyel ütötte ki 3-0-ra Bulgáriát. Ugyanakkor Montenegró noha odahaza 2-0-ra kikapott Szerbiától, de a szerbek csupán a hajrában kerekedtek felül, Vlahovic, a Juventus sztárja csak a 76. percben szerzett vezetést.

Dusan Vlahovic, Montenegró-Szerbia 0-2
Dusan Vlahovics két góljával nyert Szerbia Montenegró vendégeként (Fotó: UEFA)

Még nem nyertünk Montenegró ellen

Montenegrót nem lehet félvállról venni, sőt illik ennél is elővigyázatosabban fogalmazni: Montenegró kemény dió. Ezt a múltban is megtapasztalhattuk. Eddig háromszor találkoztunk a csupán hatszázezer lakosú balkáni miniállam válogatottjával. Mindháromszor barátságos meccsen, vendégként kétszer is (2007, 2019) 2-1-es vereség, 2008-ban idehaza 3-3-as döntetlen lett a vége.

A mieink elleni 2007-es meccs volt Montenegró első hivatalos mérkőzése az önállósulás után, a legutóbbi alkalommal, 2019-ben már Marco Rossi irányította a magyar válogatottat, tehát személyes tapasztalatai is vannak.

Montenegró válogatottját persze démonizálni is túlzás lenne. Önállosulva egyszer sem jutott ki világversenyre, legjobb selejtezős eredményeként a 2014-es és a 2018-as világbajnokságról is a selejtezőcsoportjában harmadikként maradt le. A mélypontot pedig a 2021-es Eb-selejtező jelentette, akkor csupán három döntetlenre futotta a balkáni csapattól.

Joveticra és Krstovicra kell figyelni

Montenegró újabban mintha adós lenne a nagy sztárok kinevelésével. Még a jugoszláv időkben Predrag Mijatovic és Dejan Savicevic is montenegróiként került be a válogatottba, aztán Mirko Vucinic a Romában és a Juventusban is ontotta a gólokat. Őket követve Stevan Jovetic egyenesen minden idők legeredményesebb montengrói labdarúgója a 67 válogatott meccsen szerzett 31 góllal, de a Fiorentinát, az Internazionalét, a Manchester City és a Sevillát is megjárt csatár 33 évesen már túl van a csúcson, két éve a Hertha játékosa, így az ő lelkén is szárad Dárdai Pál szeretett berlini csapatának a kiesése.

Jovetic mellett a jelenlegi keretből Stefan Savic (Atlético Madrid) és Sead Haksabanovic (Celtic) emelhető ki. No és persze Danijel Petkovic, Driton Camaj és Stefan Loncar, akik az NB I-ben futballoznak, előbbi kettő a Kisvárda, utóbbi a DVSC színeiben. S ne feledkezzünk meg a Dunaszerdahely csatáráról, Nikola Krstovicról se, annál inkább, mert remek idényt zárt, tizennyolc góllal járult hozzá a DAC ezüstérméhez.

Savic, Jovetic és Krstovic kaliberű játékosa persze a magyar válogatottnak is akad, sőt a magyar keret egyértelműen erősebb. Ezt nem elfogultság mondatja velünk, a Transfermarkt adatai szerint a montenegrói válogatott piaci értéke összesen 44,2, a magyaré viszont 112,65 millió euró. A világranglistán elfoglalt helyezés (33. illetve 69.) alapján is Marco Rossi csapata az esélyesebb. A mieink mégis tartanak Montenegrótól. És ez nem csupás a szokásos udvariasság. Vagy történt valami a múltban, vagy kiszúrtak a magyarok valamit, mindenesetre nem lehet véletlen, hogy Lang Ádám szokatlanul erős szavakkal jellemezte a szombati ellenfelet még a hét elején.

 

Nem érti a kisvárdai légiós, miért tartanak a magyarok provokációtól

– Végig fókuszban kell lennünk, ugyanis az ellenfél játékstílusa is próbára tesz minket, valamint a játékosok karaktere is, hiszen minden módszert be fognak vetni, hogy kizökkentsenek minket, esetleges bosszantásokkal, provokációkkal. Ezeknek nem szabad felülni, nekünk a saját játékunkra, taktikánkra kell fókuszálnunk – fogalmazott az Omonia Nicosia hátvédje.

Bosszantás, provokáció… Erre a montenegróiak is felkapták a fejüket.

– Nem értettük, a magyarok miért nyilatkozták, hogy mi provokálhatjuk őket, s ennek nem szabad felülniük. Ez Eb-selejtező, mindenki nyerni akar, szó sincs provokációról. Minden csapat harcol a pontokért, mi pedig mindent megteszünk azért, hogy nyerjünk. Ez így normális – vágott vissza Driton Camaj a Nemzeti Sport érdeklődésére.

Meglátjuk. Mindenesetre, ha tisztán a játéktudás dönt, akkor egyértelműen a magyar válogatott az esélyesebb. Többnyire Szerbiát emlegetik, de a kijutás felől nézve talán Montengró a legnagyobb riválisunk. Az idegenbeli győzelemmel megnyílna az út Németország felé.

A montenegrói keret

Kapusok: Milan Mijatovic (Al-Adalah – Szaúd-Arábia), Danijel Petkovic (Kisvárda), Matija Sarkic (Wolverhampton – Anglia), Lazar Carevic (Vojvodina – Szerbia)
Hátvédek: Stefan Savic (Atlético Madrid – Spanyolország), Zarko Tomasevic (Asztana – Kazahsztán), Marko Vesovic (Qarabag – Azerbajdzsán), Risto Radunovic (FCSB – Románia), Igor Vujacic (Partizan – Szerbia), Marko Vukcevic (UTA Arad – Románia), Nikola Sipcic (Tenerife –  Spanyolország), Andrija Vukcevic (HNK Rijeka – Horvátország), Milos Milovic  (Navbahor – Üzbegisztán), Jonathan Dresaj (Decsics)
Középpályások: Vladimir Jovovic (Jablonec – Csehország), Aleksandar Scekic (Hapoel Haifa – Izrael), Marko Jankovic (Qarabag – Azerbajdzsán), Sead Haksabanovic (Celtic – Skócia), Marko Bakic (OFI Kréta – Görögország), Vukan Savicevic (Giresunspor – Törökország), Milos Raickovic  (Aktobe – Kazahsztán), Stefan Loncar (DVSC), Driton Camaj (Kisvárda), Novica Erakovic (Szutjeszka – Fehéroroszország), Andrija Radulovic (Radnik Szurdulica – Szerbia), Vladan Bubanja (Lokomotiva Zagreb – Horvátország)
Csatárok: Stevan Jovetic (Hertha BSC – Németország), Stefan Mugosa (Vissel Kobe – Japán), Milutin Oszmajic (Vizela – Portugália), Nikola Krstovic (DAC)
Szövetségi kapitány: Miodrag Radulovic

A 2019-es Montenegró–Magyarország mérkőzés összefoglalója:

Borítókép: Marco Rossi Montenegró ellen is bízhat Szoboszlai és Sallai klasszisában

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.