A számmisztika szerint világbajnok lehet a vízilabda-válogatott

A házigazda Japán ellen kezdi meg ma szereplését a C csoportban magyar férfi-vízilabdaválogatott a vizes világbajnokságon, Fukuokában. Varga Zsolt tavalyi Európa-bajnokságon ezüstérmes csapata kimondva is az aranyéremért utazott a távoli országba, de már a döntőbe jutás is fontos siker lenne, mert kvótát érne a jövő évi párizsi olimpiára. Odáig azonban el is kell jutni, és ezen az úton sok múlhat majd a horvátok elleni csoportrangadón.

2023. 07. 17. 4:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akik hisznek számmisztikában, azoknak máris van egy kapaszkodó a férfi-vízilabdaválogatott fukuokai szereplése előtt: a világbajnokságok ötven éve íródó történetében három vb-t rendeztek hármassal végződő esztendőben: 1973, 2003, 2013 – a magyarok ezen három alkalommal szerezték az aranyérmeiket. Varga Zsolt szövetségi kapitány persze nem az évszámokban bízik, amikor azt mondja, 2023 lehet a negyedik az említett sorban, hanem abban a tizenöt játékosban, akik szerinte képesek rá, hogy újra Magyarország legyen a sportág világbajnoka.

Szeretettel fogadták a magyar válogatott tagjait Japánban. Forrás: Facebook/Waterpolo

Végigböngészve a névsort, feltűnő, hogy ez a csapat tekintélyes részben Benedek Tibor öröksége, hiszen heten is (Angyal Dániel, Jansik Szilárd, Lévai Márton, Manhercz Krisztián, Nagy Ádám, Német Toni, Zalánki Gergő) nála mutatkoztak be a felnőttválogatottban a jelenlegi keretből. Az is szemet szúr ugyanakkor, hogy vészesen fogynak az aktív magyar világbajnokok: a legutóbbi, 2013-as Benedek-féle aranycsapatból már csak Varga Dénes és Vámos Márton utazott el Fukuokába is.

A japán várossal szemben van törlesztenivalója Varga Zsoltnak, hiszen még játékosként, a 2001-ben Fukuokában rendezett vb-n szerepelt utoljára a válogatottban, és abban nem volt sok köszönet: az olimpiai címvédő csapat ötödik helye nagy csalódást keltett, különösen, hogy Kemény Dénes irányítása alatt az első tizenkét év huszonöt világversenye közül ez volt az egyedüli, amelyen nem jutottunk a legjobb négy közé.

Most is az erről döntő negyeddöntő lesz a kulcs, ezt hangsúlyozta az olasz Pro Recco színeiben idén újra, pályafutása során harmadszor Bajnokok Ligája-győztes Zalánki Gergő lapunknak a csapat felkészülése idején a Margitszigeten. – Nyolc esélyes csapat van, amelyek közül bárki lehet első vagy nyolcadik, szerencse is kell majd, hogy nekünk pattanjon befelé a labda, vagy legyen éppen jobb napunk – vélekedett Zalánki.

Az tehát nem kérdés, hogy a legjobb nyolcba illik eljutnia a magyar válogatottnak, amely a házigazda Japán ellen ma rögtön gyakorolhatja a góllövést: két éve a tokiói olimpián 16-11-re, márciusban a világkupa selejtezőjében 17-7-re nyertünk ellenük. A csoportban Argentína is ujjgyakorlatnak tűnik, velük eddig csak egyszer, a 2015-ös kazanyi vb-n találkoztunk, akkor 21-4 lett a vége. A csoportelsőségről a Horvátország elleni rangadó dönt majd szerdán, ellenük legutóbb a hétgólos Zalánki vezérletével 13-10-re nyertünk, de a tavalyi Európa-bajnokság döntőjében ők voltak a jobbak egy góllal otthon.

Milyen útra léphetünk a csoportkör után?

A csoportelsők rögtön a negyeddöntőbe jutnak, a második és harmadik helyezetteknek ezért még játszaniuk kell majd egyszer. Az első helynek nemcsak azért van nagy jelentősége, mert meg lehet spórolni vele egy mérkőzést az egyenes kieséses szakaszban, hanem azért is, mert a mieink csoportja a D jelű kvartettel van párban. Tehát ha nem jön össze az első hely, onnan kapunk ellenfelet a negyeddöntőbe jutásért, márpedig ott szerepel Spanyolország, Szerbia és Montenegró is. Egyik sem lenne könnyű ellenfél.

Varga Zsolt például az olaszok mellett a spanyolokat tartja kiemelkedőnek a mezőnyben. Tavaly a budapesti vb-n Olaszország győzte le a mieinket a negyeddöntőben, Jansik Szilárd csapatkapitány Fukuokában azonban inkább az azt követő Eb-n látott arcát húzná elő az együttesnek. – A hazai vb-n görcsös, szedett-vedett játékot nyújtó csapatból az Európa-bajnokságra nagyon egységes, összeszedett és kiegyensúlyozott, jó játékot nyújtott válogatott lettünk. Ezt szeretném látni most is a vb-n – jelentette ki Jansik, aki hozzátette, az olimpiai kvóta miatt is muszáj lenne az éremért küzdeni.

Pontosabban az aranyéremért, ugyanis a 2024-es párizsi játékokra Fukuokában most csak az első két helyezett, vagyis a két döntős váltja meg máris a jegyét. – A magyar válogatott élén nem mondhatok mást: világbajnoki címmel és olimpiai kvótával – válaszolta a szövetségi kapitányként az első vb-jére készülő Varga Zsolt a kérdésre, hogy mivel lenne elégedett Fukuokában.

Tiszta beszéd. És ott van ugye a számmisztika is…

Mikor játszanak a magyarok a fukuokai vizes vb-n?

C csoport
Július 17., hétfő
12.00: Magyarország–Japán
Július 19., szerda
5.00: Horvátország–Magyarország
Július 21., péntek
2.00: Magyarország–Argentína

Borítókép: A magyar férfi-vízilabdaválogatott tagjai Japán ellen kezdik meg a szereplésüket a fukuokai vb-n (Forrás: Facebook/Waterpolo) 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.