A magyar küldöttség 2021-ben a japán fővárosban hat arany-, hét ezüst- és hét bronzéremmel zárt. Gyulay Zsolt hétfőn az M1 aktuális csatornán úgy fogalmazott: 10-12 olimpiai bajnoki címre esélyes magyar sportoló vagy csapat van, de ezeknek a harmada, legjobb esetben fele szokott bejönni.
Meglátása szerint egyértelmű éremesély vívásban, birkózásban, kajak-kenuban, és a nehézségek ellenére úszásban van, meglepetést pedig vitorlázásban és tekvondóban vár.
– Nagyon örülnék, ha minél több sportág állhatna dobogóra Párizsban. Ez azt jelentené, hogy az elmúlt tíz év kiemelt sportági fejlesztései nemcsak létszámban és sportinfrastruktúrában, hanem eredményekben, pontokban is realizálódnak – jegyezte meg Gyulay Zsolt.
Emlékeztetőül: a magyar sportolók az idei világbajnokságokon olimpiai versenyszámokban kilenc aranyérmet szereztek. Úgy, hogy az elmúlt évtizedek legeredményesebb magyar sportága, a kajak-kenu ehhez most eggyel sem járult hozzá.
Az aranylista:
vívás (3): Koch Máté (párbajtőr egyéni), férfi kardcsapat, női kardcsapat
birkózás (2): Muszukajev Iszmail (szabadfogás 65 kg), Losonczi Dávid (kötöttfogás, 87 kg)
úszás: Kós Hubert (200 m hátúszás)
vitorlázás: Érdi Mária (ILCA)
tekvondó: Márton Luána (57 kg)
vízilabda: férficsapat
Még több csapatunk is harcban áll a kvótáért
A MOB-elnök rávilágított, hogy a párizsi magyar küldöttség létszáma nagyban függ a csapatok teljesítményétől, hiszen a női kézilabda-válogatott, továbbá a női vízilabda-, a női kosárlabda- és a női 3×3-as kosárlabdacsapat még versenyben van a kijutásért.
– Az érmek száma nem függ a csapat nagyságától, de például az, hogy az olimpiai faluban milyen szálláshelyet harcolunk ki a magyaroknak, az nagyban függ a sportolók számától – mondta Gyulay Zsolt.
Felidézte, hogy előzetesen 137 és 243 közötti kvótaszámot prognosztizáltak, most pedig azt gondolják, hogy a tokióihoz hasonlóan 160-180 közötti lesz ez a szám.
Az elnök óriási sportdiplomáciai sikernek nevezte, hogy Sanghaj mellett Budapest lesz a házigazdája az új formátumú olimpiai kvalifikációs sorozatnak (OQS). Kifejtette, ezen a két helyszínen csaknem száz kvótát lehet megszerezni négy sportágban, és bár ebben a négyben – falmászásban, szabadstílusú BMX-ben, gördeszkázásban, breaktáncban – nincsenek olyan magyar versenyzők, akiknek reális esélyünk van a kijutásra, mindenképpen óriási esélyt kínál a szövetségeknek, hogy bekapcsolódjanak a nemzetközi vérkeringésbe.
– Nagyon sok olyan kvóta van, amire nem is tudunk eséllyel pályázni. Vérzik a szívem, amikor a németek azt mondják, már harminc kvótát szereztek evezésben, meg a románok is, mi pedig egyet sem. Evezésben, amiben pedig jók lehetnénk! Miért vannak a románok ennyire előttünk ebben a sportágban? És rengeteg ilyen példát lehetne említeni – jegyezte meg Gyulay Zsolt.
(A Wikipédia szerint a párizsi olimpiára a németeknek egyelőre hat egységük szerzett kvótát, ez 21 versenyző részvételét jelenti a játékokon. Az evezezésben nagy hagyományokkal bíró románoknak viszont már tizenegy hajójuk révbe ért a kvalifikációban, ami 44 versenyzőt jelent – ezzel a románok kiemelkednek a kvalifikációban.)
Gyulay Zsolt: Nagyon komoly változtatásokra van szükség
Az elnök leszögezte, a MOB mindig gondolkodik a hagyományos sikersportágakban, de ahhoz, hogy a magyar olimpiai mozgalom előrelépjen, nagyon komoly változtatásokra van szükség. Szemléletbeli változtatásokra, és számos innovációra van szükség az új sportágakban a versenyképessé válás érdekében.
– Az olimpiai mozgalom szemmel láthatóan nagy változás, megújulás előtt van. A fiatalok felé fordul. Hiába mondjuk, hogy az olimpiát a negyven évnél idősebbek nézik, ez a jövőben meg fog változni az említett sportágak miatt. Azt gondolom, tényleg oda kell állni a változások mellé – szögezte le.