Két olimpiai, három világbajnoki és – eddig – öt Európa-bajnoki aranyérem. Ez Thorir Hergeirsson sikerlistája a norvég női kézilabda-válogatott élén. Túlzás nélkül nála eredményesebb szakember nincs női vonalon a kézilabdában. Az izlandi edző szavaira érdemes tehát odafigyelni.
Thorir Hergeirsson már a Norvégia–Magyarország elődöntő előtt is bókolt a magyar válogatottnak, megjegyezve, a mieink az elmúlt évben rengeteget fejlődtek, megérdemelten jutottak be a legjobb négy közé az Európa-bajnokságon.
Újra az elitben a magyar válogatott
A norvégok szakvezetője a már-már kiütéses, 30-22-es győzelme után megismételte a szavait, kiemelve, a második félidőben fontos volt hogy Katrine Lunde kiválóan védett és a norvégok védekezése is összeállt, mert csak így tudták megállítani a gyors magyar támadókat. Köszönjük… A nyilatkozatát aztán meglepetésre így folytatta:
Jól emlékszünk rá, a magyar kézilabdázás korábban női és férfi vonalon is a világ elitjéhez tartozott. Aztán elmaradoztak az eredmények, ám a női válogatott az elmúlt években generációváltáson ment át és az elmúlt egy évben látványosan fejlődött. Ám veszélyes a csapatra nézve, ha a magyar bajnokságban túl sok külföldi játékos szerepel.
Thorir Hergeirsson árulja magát?
Puff neki… A norvég válogatott izlandi szövetségi kapitánya aggódik a magyar válogatottért. Ha nem egy roppant sikeres skandináv szakemberről lenne szó, még arra gondolhatnánk, Thorir Hergeirsson helyezkedik, hiszen az Eb után köztudottan végleg elköszön a norvég válogatottól, hatvan évesen azonban ahhoz még túl fiatal, hogy nyugdíjba vonuljon. Ám Hergeirsson nem szorul rá, hogy árulja magát.
S van itt még egy érdekesség. Lunde, Löke, Oftedal, Kristiansen, Mörk, Brattset – az elmúlt másfél évtizedben norvég világklasszisok egész sora fordult meg a magyar bajnokságban, jellemzően Győrben.
Hergeirsson nyilván nem ellenük érvel. Az egész sajtótájékoztatónak nem olyan volt a légköre, mintha a norvégok kapitánya fényezni akarná magát. Csupán a véleményét és a tanácsát osztotta meg a hallgatósággal önzetlenül.
Amihez még hozzátehetném, hogy a hivatalos ceremónia után hozzáléptem, s Thorir Hergeirsson arra is szakított időt, hogy váltson velem néhány szót. Ebből kiderült, tökéletesen tájékozott a magyar bajnokságról, s azzal is tisztában van, néhány válogatott játékos milyen nehézségekkel küzd a klubcsapatában, mert – különösen a nemzetközi porondon, a Bajnokok Ligájában – nagyon kevés lehetőséget kap.
Amit a magyar edzők nem feszegetnek
Patetikusan hangozhat, mégis köszönet érte. Egy roppant elismert szakember mondja ki azt, amivel a magyar edzők természetesen tisztában vannak, de amit jól felfogott érdeküktől vezérelve nem mernek feszegetni.
Pedig most valóban ismét akad néhány olyan tehetség a magyar kézilabdázásban, akiknek az útját egyengetni kellene, nem pedig akadályokkal megnehezíteni. Vagy pedig – lásd Kuczora Csenge és Vámos Petra – folytatódik a magyar játékosok külföldre szerződése, ami fura képet fest a sportágról.
Vámos Petra így értékelte a norvég–magyar meccset: