Ezúttal nem sok örömük volt a délelőtt ellenére szép számmal kilátogató hazai szurkolóknak, ugyanis egyetlen hazai versenyzőnek sem sikerült továbbjutnia a szerdai előfutamokból a budapesti rövid pályás úszó-világbajnokságon. Pedig rajtkőre állt 100 gyorson a párizsi olimpián negyedik, világbajnoki bronzérmes Németh Nándor, ám a nézők már annak is örültek, hogy a magyar klasszis nem fulladt bele a vízbe. Ugyanis Németh kezdődő felső légúti betegséggel küszködik, ami alapvetően akadályozza a légzést. Ennek ellenére a februári világbajnokságon első magyarként dobogós úszó a körülményekhez képest „hatalmasat” úszott, és ugyan legjobbjától (46.08) közel egy másodperccel elmaradva, 47.00-val csapott célba, így is a 18. eredmény az övé, ami azt jelenti, hogy ő a második számú tartalék. Az FTC kiválósága a futam után rosszul érezte magát, a vegyes zónában így nem jelent meg.
Ugyanezen a távon a hölgyek között Pádár Nikolett ugrott először medencébe, ám a kedden, a 4×100-as váltóban úszott 52.69 másodperces egyéni csúcsát ezúttal nem tudta megközelíteni, így 53.69-cel a 27. helyen zárt; míg csapattársa, Ugrai Panna 53.82-vel a 30. lett. Pádár a vegyes zónában elárulta, az első napon kétszer is maximálisan kiúszta magát, így edzőjével, Gellért Gáborral azt beszélte meg, hogy ha „véletlenül” továbbjutna, akkor is visszalép a folytatástól, ugyanis fontos feladat vár rá a 4×200 méteres váltó tagjaként.
Tizenkettő század választotta el a középdöntőtől
Éppenhogy lemaradt az esti középdöntőről Fángli Henrietta, aki országos csúcsot úszott 100 méter mellen. A 23 éves marosvásárhelyi úszónak ez az első világversenye magyar színekben, a szerda délelőtti előfutamok során 1:05.09 perc alatt teljesítette a távot, amivel Hosszú Katinka 2014-es 1:05.60-as rekordját adta át a múltnak. Fángli összesítésben a 17. lett, 12 századdal csúszott ki a középdöntőből, amelynek így ő lesz az első számú tartaléka.
– Nagyon hálás vagyok ezért a lehetőségért, hogy itt lehetek, a családom és a barátaim előtt – mondta a vegyes zónában könnyeivel küszködve Fángli, aki úszásával kapcsolatban elmondta, elsősorban nem időeredményben gondolkodott, szerette volna megnyerni a futamát, ami sikerült is, ugyanakkor a 17. hely összesítésben némiképpen bosszantja. Ugyanebben a számban a férfiaknál a profi pályafutását korábban már lezáró, egyetemi tanulmányai mellett edzősködő Horváth Dávid 59.61 másodperccel lett a 32.
Késely Ajana lett a lassabbak leggyorsabbja
Női 800 méter gyorson – akárcsak a leghosszabb távon, 1500 méteren – a nevezési idők alapján rendeznek futamokat és csak egyszer ússzák le a távot. Mindkét magyar a délelőtti programba, a „lassabbak” közé került. Késely Ajna 8:18.04 perccel a legjobb délelőtti idővel zárt, míg Jackl Vivien 8:22.79-cel egyelőre a hetedik a rangsorban. A délelőtti programot a 4×50 méteres mix vegyesváltók küzdelmei zárták, a Jászó Ádám, Gál Olivér, Komoróczy Lora, Senánszky Petra összeállítású négyes 1:40.39 perces idővel összesítésben a 19. helyen végzett.
Ugyanakkor a 17.30-kor kezdődő esti programban bőven lesz miért szurkolnia a magyaroknak. Ugyanis 100 háton az eddig parádézó Kós Hubert első budapesti vb-érméért úszik majd. Olimpia bajnokunk kedden, az esti középdöntőben tovább javította a délelőtt felállított országos csúcsát, és a legjobb idővel jutott be a szám szerdai döntőjébe.
– Össze tudtam rakni két egyéni csúcsot, ami az olimpián nem sikerült. Nagyon lassan kezdtem, inkább óvatos úszás volt ez, Bob most ideges lesz egy picikét, ezért ma gyorsabban fogok kezdeni. Jobb időt tervezett ennél, de ez egy ötnapos verseny, van még bőven úszás, nem a középdöntőben kell a legjobb időt úszni, hanem a döntőben, remélem, fogok még javulni – értékelt még a középdöntő után Kós Hubert.
Amíg olimpiai bajnokunk egyértelműen az aranyéremért úszik, addig 50 pillangón a dobogó elérése is hatalmas fegyvertény lenne Szabó Szebasztiántól. A 2021-ben Európa-bajnok magyar versenyző – a szám korábbi világrekordere – a délelőtti előfutamból a hetedik helyen (22.18) lépett tovább, a második középdöntőben fantasztikusan kapta el a rajtot (0.59 másodperces reakcióidő), s végül 22.09-es idővel csapott célba, amivel éppen nyolcadikként bekerült a fináléba.
– Elképesztően gyors mindenki, két-három éve ez nem így nézett még ki, de mindenképpen motivál, hogy hová lehet fejlődni. Az első két helyért valószínűleg a svájci és a holland harcol majd, mi, többiek pedig hajtunk majd a dobogóért – nyilatkozta Szabó. Nos, az emlegetett svájci, Noé Ponti 21.43-mal csapott célba a középdöntőben, ezzel saját maga 21.50-es világcsúcsát adta át a múltnak.