– Nem gondolok a koromra – jelentette ki Pechstein a 2018-as phjongcshangi téli olimpia előtt. Nyilván nem mondott igazat. Ám aki 46 évesen versenyre kel a világ legjobbjaival, annak igazán megbocsátható az apró füllentés.
Aztán jött az olimpia és vele a rádöbbenés, hogy mégsem lehet megállítani az idő kerekét. Claudia Pechstein a kedvenc számában, 5000 méteren – amelyen zsinórban háromszor nyert ötkarikás aranyat, először alig 22 évesen 1994-ben, Lillehammerben – csupán nyolcadik lett. Több mint 15 másodperccel elmaradva a győztes holland Esmee Vissertől, aki ráadásul még bele is taposott a lelkébe, amikor megjegyezte: – Többet vártam tőle.

A gyorskorcsolya legendája akkor kicsit megtört. A világkupa-sorozatban az egész idényben remek formában versenyzett, ki is mondta, ismét érmet szeretne szerezni, de aztán Phjongcshangban a fiatalok faképnél hagyták. Ám már ott és akkor összekapta magát. – 2022-ben is lesz még esélyem az éremre – jegyezte meg fanyar mosoly kíséretében. További három éven át kitartott, így annyit mindenesetre megkockáztathatunk, hogy jövőre akár ott is lehet a pekingi téli játékokon. Kereken ötvenévesen.
A dopping táplálja a makacsságát. Helyesebben a doppingvád elleni szüntelen küzdelem, hogy makulátlanul tisztára mossa magát, mint Ágnes asszony Arany balladájában.
Claudia Pechstein 1972-ben, napra pontosan február 22-én – ezért ünnepli az aktuális születésnapját rendre az olimpiák idején – látta meg a napvilágot Kelet-Berlinben. Tehát az NDK sportkötelékében nevelkedett, amelynek – jól tudjuk – a dopping szinte kötelező eleme volt. Pechsteinre azonban nem közvetlenül a rendszerváltozás után vetült a gyanú árnyéka, 2009-ben akadt fenn az ellenőrzésen. Akkor már a gyorskorcsolya valaha élt egyik legnagyobb klasszisaként, ötszörös olimpiai bajnokként. Ezért is döbbentett meg mindenkit az esete. Ő volt az első ismert sportoló, akit csupán közvetett bizonyítékok alapján tiltottak el. A mintájában nem mutattak ki doppingszert, de a vérében abnormálisan sok retikulocitát (a vörösvértest fiatal alakja) találtak, amiből arra következtettek, hogy manipulálták a vérét. Vérdopping, hétköznapi nyelven szólva.
Az első pillanattól fogva mindent tagadott. Fellebbezett minden lehetséges fórumon, a legvégsőkig elment, de a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) végül helyben hagyta az eltiltást, ezért nem indulhatott a 2010-es vancouveri játékokon.
Összetört, az öngyilkosság gondolata kerülgette. De csak átmenetileg.