Besenyei Péter elsőre százkilós cápát fogott

A műrepülő-világbajnok nemcsak a kapitális pontyok fárasztásában jeleskedik, hanem a tengeri horgászatban is jártas.

Forrás: BORSONLINE.HU2020. 11. 14. 14:44
Besenyei Pter
Mogyoród, 2017. július 29. Besenyei Péter mûrepülõ világbajnok nézõként a Forma-1-es Magyar Nagydíj harmadik szabadedzésén a mogyoródi Hungaroringen 2017. július 29-én. MTI Fotó: Czeglédi Zsolt Fotó: Czeglédi Zsolt
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A horgászat a sztárokat is megfertőzte. Színészek, zenészek, spor­tolók ragadnak pecabotot, hogy kikapcsolódjanak a vízparton. Besenyei Péter műrepülő-világbajnok nemcsak a kapitális pontyok fárasztásában jeleskedik, hanem a tengeri horgászatban is jártas – olvasható a Borsonline.hu interjújában.

- Régi motoros, akarom mondani repülős a horgászatban. Mi csábította ki a vízpartra?

- Inkább ki. Édesapám révén szerettem bele a pecázásba. Négyéves voltam, amikor először levitt magával a Rába partjára, és mondanom sem kell, rögtön beleszerettem. Az a nyugodtság, amit a vízpart áraszt, semmihez sem fogható.

- Horgászatban is él önben a versenyszellem?

- Hogyne. Már fiatalként elindultam különböző ifjúsági versenyeken, és szép sikereket értem el. Mostanában is eljárogatok néha egy-két meghívásos rendezvényre, és elámulok, hogy mennyit fejlődött a technika az elmúlt 40-50 évben. Tátott szájjal nézem, amikor a profik a víz pH-értéke alapján keverik be az etetőanyagot. Ilyenkor jövök rá, hogy én megmaradtam lelkes amatőrnek. A kettő között az a legnagyobb különbség, hogy a versenyhorgászok akkor is fognak, ha a hal nem éhes. Műrepülőként sikert sikerre halmozott.

- Hogyan viseli, ha egyetlen kapása sincs?

- Be kell valljam, sosem a hal miatt jártam horgászni. Én a vízparton szeretek ücsörögni, nézni a madarakat, békákat, kiugráló halakat. Nincs annál jobb kikapcsolódás, mint egész nap a csodás természetben lenni. A hal csak hab a tortán.

- Ehhez képest nagyszerű fogásokkal büszkélkedhet…

- Igen. Ráckevén például 28 kilós pontyot fogtam, ami abban az évben országos rekord volt. Érdekes, de egy négyméteres match bottal, 20-as zsinórral fogtam ki. Három és fél órán át küzdöttem vele, de sikerült a partra húznom. De több 20 kiló feletti példány is akadt már ott a horgom­ra. Az abszolút csúcsom édes vízen pedig egy 74 kilós harcsa volt. Azt a spanyolországi Ebrón fogtam.

Besenyei Péter mûrepülõ világbajnok
MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

- Sok férfitársa irigykedhet, hiszen felesége is nagy pecás. Ön miatt szeretett bele a horgászatba?

- Igen. Velem jött le először horgászni, és rögtön magával ragadta az egész miliő. Be kell valljam, nagyon ügyes. Sokszor nagyobb halakat fog, mint én. Emellett rendkívül kitartó, sosem adja fel vagy adja át nekem a botot. Addig küzd a hallal, amíg ki nem veszi. Az egyetlen hiányossága, hogy nem szeret horgot kötni, én készítem el a szerelékét.

- A tengereken is eredményes. Kinőtte az édes vizet?

- Dehogy. Sőt először nem is a horgászat miatt mentem tengerre. Dél-Afrikában oktattam műrepülést, amikor az egyik tanítványom meginvitált egy pecára. Akkor fogtam életem első 100 kiló feletti cápáját. Egyből elkapott a hév, és utána már kifejezetten horgásztúrákon vettem részt. De ez nem azt jelenti, hogy jobb a tengeri peca. Mindkettőt másért szeretem. A sós víz teljesen más, jóval nagyobb példányokat lehet fogni, és sokkal változatosabb, én például száz különböző fajtájú halat fogtam már. A legnagyobb különbség viszont az, hogy szinte minden halnak van foga.

A teljes interjút IDE kattintva olvashatja el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.