
Ferenc pápát gyászolja az ország – képeken a Szent István Bazilikában tartott szentmise
Frank Capra rendező és James Stewart főszereplő klasszikusában a főhős, az önzetlen George Bailey karácsony estéjén éri el a mélypontot, és öngyilkosságot kísérel meg, de jó cselekedeteinek és közössége szeretetének köszönhetően egy őrangyal megmenti, majd megmutatja neki, milyen lenne a város nélküle. Bár öt Oscar-jelölést kapott, a film se a közönséget, se a kritikusokat nem hatotta meg a bemutatója idején, viszont ma már a valaha készült legjobb filmek között tartják számon, és a tévék is rendszeresen műsorra tűzik az ünnepek idején.
George Seaton rendezésében egy nagyáruház Télapója, bizonyos Kris Kringle (Edmund Gwenn) állítja magáról, hogy ő a valódi Mikulás. A három Oscar-díjat nyert film ma már ugyancsak örökzöld karácsonyi klasszikusnak számít, 1994-ben remake-je is készült Richard Attenborough főszereplésével. Igencsak érdekes volt a forgalmazása annak idején: Darryl F. Zanuck stúdiófőnök meg volt róla győződve, hogy az emberek jó időben járnak moziba (talán pont Az élet csodaszép karácsonyi bukását látva), ezért májusban mutatta be a filmet, és a film botrányosan semmitmondó és lózungos reklámanyagaiban gondosan eltitkolta a karácsonyi tematikát.
Ezt a fekete humorú horror-komédiát Steven Spielberg jegyzi executive producerként, a tapasztalt horrorrendező Joe Dante rendezte (Piranha, Üvöltés), és nem más írta, mint bizonyos Chris Colombus, a Reszkessetek, betörők rendezője. A „karácsonyi horror” talán legjelesebb képviselőjében egy mogwai nevű szörnyfaj okozza a bonyodalmakat: a fiatal főhős házikedvencként kap egy ártalmatlannak tűnő teremtményt, viszont elfelejti, hogy nem szabad éjfél után etetni. A film 11 milliós büdzséjéből több mint kétszázmillió dollárt kaszált, és egy folytatása is készült 1990-ben.
Charles Dickens Karácsonyi ének című regénye és annak filmváltozatai olyan népszerűek, hogy egy modern parafrázis is készült a Szellemirtók sztárja, Bill Murray nevével fémjelezve, aminek eredeti címe, a Scrooged is a Dickens-alapmű főhősére, Ebenezer Scrooge-ra utal. Bill Murray anyagias antihőst alakít ebben a filmben, aki néhány kísértet és karácsonyi szellem kéretlen segítségével keresi a megváltást. Richard Donner rendezése százmilliós bevételt ért el (harminckétmilliós büdzséből), de premierje idején megosztotta a közönséget és a kritikusokat, ma már viszont ez a film is visszatérő cím a karácsonyi tévéműsorokban.
Évek óta vitatéma a filmrajongók között, hogy karácsonyi film-e Bruce Willis legendás akciófilmje, amiben félig-meddig még maguk az alkotók is állást foglaltak. Az mindenesetre tény, hogy a film szenteste játszódik ennek minden velejárójával, még ha egyébként a hagyományos akciófilmek rugójára is jár. A sikere úgyszintén elvitathatatlan: bár karácsonyi filmként csak bő két évtized után kezdték emlegetni, ez a film tette szupersztárrá (és akciósztárrá) Bruce Willist, és négy folytatás is készült hozzá.
A teljes cikket és a további filmek ITT érhetők el.
Ferenc pápát gyászolja az ország – képeken a Szent István Bazilikában tartott szentmise
Az Arsenal másodszor is megakadályozta a liverpooli örömünnepet
Két gyermek után most megtette a szívszorító bejelentést Dér Heni a házasságáról
A kutyának sem kell a német sör
Most kaptuk: Teljes szélességében lezárták az autópályát Budapest mellett, nagyon nagy a baj
Elárulta a mesterséges intelligencia, ki lesz a következő pápa: Erdő Péter neve is a kalapba került
Magyar Péter a konklávén
Elképesztő gólokkal fordított a Fradi, döntős a Magyar Kupában
Cseh László nem mondta ki Milák nevét, de mintha az ő ügyére is utalt volna
Dunai hajóbaleset: előkerült egy videó, ami mindent megváltoztathat a nyomozásban
Putyin megszólalt, áttörés jöhet a háborúban
Van Gerwen nem lesz ott a vb-n, Littler még a rendező országba sem hajlandó belépni
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.