Kínozta magát Sisi, a magyarok királynéja, hogy karcsúbb legyen

Sisi, Ausztria császárnéja, valamint Magyarország és Csehország királynéja rendkívüli jelenségként került a 19. század és az utókor köztudatába.

Forrás: origo.hu2021. 05. 17. 12:04
Budapest, 2018. november 15. Wittelsbach Erzsébet magyar királyné, becenevén Sisi újonnan felavatott bronzszobra, R. Törley Mária szobrászmûvész alkotása a belvárosi Madách téren az átadás napján, 2018. november 15-én. MTI/Szigetváry Zsolt Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Földig érő, gesztenyebarna haja és karcsú alakja Sisi védjegyévé vált. Ausztria császárnéja, valamint Magyarország és Csehország királynéja rendkívüli jelenségként került a 19. század és az utókor köztudatába. Csipkekabátkája a Bécsi Dorotheum következő, a császári ház emlékeit értékesítő aukciójának egyik legfontosabb tárgya – olvasható az Origón.

Különösen karcsú alakja sok lemondással járt

Elárverezik Erzsébet királyné csipkekabátkáját. Az utókor vitathatatlanul elismeri Ausztria császárnéja, valamint Magyarország és Csehország királynéja szépségét; gyakran a 19. századi Európa legszebb nőjeként tartják számon. A május 20-i árverésen legalább 8000 eurót (2,8 millió forintot) érhet következő tulajdonosának a ruhadarab.

Aki azonban viselni is akarja, annak különösen karcsú alakkal kell rendelkeznie, hiszen az osztrák-magyar császárné és magyar királyné derékbősége csupán ötven centiméter volt.

Eladásra kínálják Sisi bőr szivartárcáját is, ennek kikiáltási ára 700 euró (250 ezer forint). 800 euróra (285 ezer forintra) becsülik az árát egy folyóírásos és latin betűs írásgyakorlatnak, melyet Ferenc József osztrák császár és magyar király készített még 1839-ben, kilencéves korában.

A Dorotheum aukcióján több mint 200, az osztrák és más európai uralkodócsaládokhoz köthető tárgyat árverez el.

Erzsébet magyar királyné, becenevén Sisi bronzszobra, R. Törley Mária szobrászművész alkotása a Budapest belvárosi Madách téren.
Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt

Egész életében fanatikusan próbálta megőrizni karcsúságát

Wittelsbach Erzsébet Amália Eugénia, becenevén Sisi, 1837. december 24-én született Münchenben, és tizenhat éves korában már Ferenc József császár hitveseként az Ausztria császárnéja címet viselte.

Sisi rengeteg időt töltött szépségének megőrzésével: földig érő hajkoronáját egy császári fodrász kezelte rendszeresen, kulcsfontosságú szerepet játszott életében a bőrápolás, valamint a fegyelmezett étkezés és a torna.

Nem túlzás azt állítani, hogy Erzsébet egész életében fanatikusan viselkedett, ha szépségének és karcsú alakjának megőrzéséről volt szó.

Gyakran étkezett egészségtelenül és elégtelenül.

Csak nyers csirke-, vad- és marhahúsból préselt levet volt hajlandó megenni, és hétvégenként kizárólag tojást, narancsot valamint frissen fejt tehéntejet ivott

– írja Ludwig Merkle Sisi életrajzában. – A gyenge kalóriabevitelt Sisi gyakori és szigorú edzéssel párosította.

Merkle írása arról is beszámol, hogy amint megjelentek az arcán és testén az öregedés első jelei (amelyek egy részét a diétája, valamint fájó ízületei okozták), elhatározta, hogy még erőteljesebb munkával tartja meg a széles körben dicsőített szépségét.

Az eredeti cikket IDE KATTINTVA olvashatja.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.