1882. október 12-én született egy budapesti dzsentri családban, apja a MÁV napidíjas mérnökeként tartotta el családját. A tehetséges ifjú még gimnazista volt, amikor A szerénység laka című festményét kiállította a Műcsarnok. Gulácsy a gimnáziumot nem fejezte be, 1900-ban a Mintarajziskolában Balló Ede tanítványa lett. Innen egy év után távozott, és autodidaktaként képezte tovább magát, amiben nagy szerep jutott római, párizsi és firenzei tanulmányútjainak.
1902-től a Nemzeti Szalon állandó kiállítói közé tartozott, 1903-tól rendszeresen szerepelt a Műcsarnok tárlatain is. Első gyűjteményes kiállítását Márffy Ödönnel közösen 1907-ben rendezte az Uránia műkereskedésben, rá egy évre elnyerte a négyezer koronával járó Ferenc József-díjat, a pénzt itáliai utazásainak költségeire fordította.
Bejárta Észak-Itáliát, a Comói-tó környékét, majd Veronában és Padovában időzött.
1909-ben Nagyváradon rendezett nagyszabású kiállítást, 1910-től festményei rendszeresen jelen voltak a MIÉNK (Magyar Impresszionisták és Naturalisták Köre) és a Művészház tárlatain, művészetét segítették és pártfogolták a Holnap íróközösség tagjai, köztük Ady Endre, Juhász Gyula, Dutka Ákos.
Gulácsy egy ideig együtt haladt a művészi és társadalmi megújulást szorgalmazó festőkkel, később azonban függetlenítette magát a művészcsoportosulásoktól.
Az irányzatok harcai nem érdekelték, művészete nem sorolható semmiféle „izmushoz”, bár volt egy kezdeti, preraffaelita korszaka, és vannak a francia posztimpresszionizmust idéző munkái is.