idezojelek

Egy temesvári „apróság”

Romániában ilyentájt, december 21-én és 22-én szoktak megemlékezni az 1989-es forradalom kitörésére.

Pilhál György avatarja
Pilhál György
Cikk kép: undefined
Fotó: AFP/ Barbara Pflaum

Romániában ilyentájt, december 21-én és 22-én szoktak megemlékezni az 1989-es forradalom kitörésére – alighanem Ceausescu diktátor utolsó beszéde, illetve elmenekülése okán. Akiknek azonban jobb az emlékezetük – és a gerincszerkezetük –, már december 15-én megteszik ezt. Azon az emlékezetes napon (34 éve) a temesvári nép élete kockáztatásával kiállt a meghurcolt református lelkész, Tőkés László mellett. (Román „történészek” szerint a városi megmozdulás csak elhanyagolható apróság volt a változások elindításában.)

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ami eltagadhatatlan: a bátor kiállás szinte órák alatt kommunizmusellenes országos tüntetésekké lett, megmozdultak a nagyvárosok, természetesen Bukarest is. A rezsim erőszakkal válaszolt. A folytatást ismerjük. A megrettent diktátor december 21-ére tömeggyűlést hívott össze, hogy elítélje a temesvári „vandálok” és „huligánok” cselekedeteit (neki nem volt „elhanyagolható apróság”), ám rosszul taktikázott… A Ceausescu házaspárral végül saját, „forradalmárt” alakító pártriválisainak – élükön Ion Iliescuval – rögtönítélő bírái végeztek karácsony első napján.

A reformkommunisták eltagadták Temesvárt, elvitték a show-t. Bezsebelték a forradalmat.  

Képlékeny a román emlékezet. Trianonról például ez a hivatalos álláspont: „A békeszerződés Erdélynek az Anyaországhoz, Romániához való visszatérését szentesítette.” Ez azért érdekes, mert az említett „Anyaország” csupán 1862-ben jött létre, Havasalföld és Moldva egyesüléséből, s abban az „Anyaországban” semmiféle Erdélyt (amelyik 1920-ban „visszatért”) nem említenek a lexikonok.

Ki tudja, mit hoz még a román múlt?

Borítókép: Nicolae Ceausescu (Photo by Barbara Pflaum / IMAGNO / APA-PictureDesk via AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Magyar Péter sötét történelmi időket idéz

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Elittúltermelés és elszegényedés (2. rész)

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Vidékellenes flaszterhuszárok

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

A Hunyadi-film és a román mítoszok

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.