Kimondta: népfelkelés volt

1989. január 28-án Pozsgay Imre államminiszter a Kossuth rádióban kijelentette: 1956-ban népfelkelés volt.

2021. 01. 28. 5:59
Pilhál György Fotó: Katona_Vanda Forrás: Magyar Nemzet
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendszerváltás legmozgalmasabb évének első fontos eseményére emlékezünk ma. 1989. január 28-án Pozsgay Imre államminiszter a Kossuth rádióban kijelentette: 1956-ban népfelkelés volt.

A rendszer alapját kérdőjelezte meg ez a mondat. Ha ötvenhatban nem ellenforradalom dúlt, mi szükség volt az orosz beavatkozásra?

Még élt Kádár János (pártelnökké „lefokozva”, leépülten üldögélt rózsadombi villájában), még itt voltak az oroszok, még fegyverben állt a munkásőrség, ám épeszű ember már tudta, a „népi demokrácia” a végét járja. Pozsgay tudatosan választotta meg a pillanatot: Grósz Károly épp külföldön volt. Kis híján megütötte a guta az MSZMP-főtitkárt, akinek kezdett kicsúszni a kezéből a gyeplő: 1988. október 23-án még rutinból szétverette az emlékezők megmozdulását, később a fehérterrorral riogató beszéde is visszafelé sült el, a gazdaság romokban hevert, a sajtó már nem a párt monopóliuma volt. Két hétre rá a pártvezetés is népfelkelésnek minősítette 1956-ot, azzal a szánalmas kiegészítéssel, hogy „a végén felerősödtek benne az ellenforradalmi tendenciák”.

Pozsgay kirántotta a sámlit a rendszer alól.

Más kérdés, hogy a dörzsöltebb „reformkommunisták” a talpukra estek, gyorsan a szárba szökkent Nagy Imre-kultusz élére álltak (ma is ott domborítanak) – de ez már egy másik történet.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.