A hatalmas szenzációt kiváltó botrányos Hitler-naplók

1983 áprilisában a német Stern magazin azt állította, hogy az évszázad egyik legkülönlegesebb történelmi forrására bukkantak: Hitler naplóiára. A lap azonnal ráugrott a lehetőségre, hogy a soha nem tapasztalt figyelem középpontjába kerüljön. Ez azonban nem úgy sikerült, ahogy remélték.

Forrás: Múlt-kor2025. 04. 25. 14:56
Hitler állítólagos naplói nagy szenzációt keltettek Fotó: Wikimedia Commons/Bundesarchiv
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A naplók

A Stern című tekintélyes német magazin 1983. április 25-én tette közzé a nagy hírt, mely szerint megtalálták Adolf Hitler eddig ismeretlen naplóit. A heti hírmagazin még sajtótájékoztatót is szervezett Hamburgba, hogy az egész világsajtónak bemutassák a rendkívüli felfedezést. Azonban nem úgy kerültek a címlapokra, mint azt eredetileg várták.

Hitler és propagandaminsiztere, Joseph Goebbels. Hitler a grafomán Goebbelstől eltérően utált írni
Hitler és propagandaminsiztere, Joseph Goebbels. Hitler a grafomán Goebbelstől eltérően utált írni    Fotó: AFP

Három nappal korábban a Stern londoni szerkesztője a BBC-nek azt nyilatkozta, hogy „tökéletesen meggyőződtek” arról, hogy a kezükben lévő naplók hitelesek. Ugyan hozzátette, hogy kezdetben kétkedtek, grafológus vizsgálta a dokumentumot, de később történészt is felkértek az áttekintésre. 

A kézzel írt naplók 1932-től 1945-ig voltak datálva, tehát Hitler uralmának teljes időszakát lefedték. 

A naplók tartalma pedig figyelemre méltó volt, ugyanis a Führer kevéssé ismert, mondhatni érzékeny oldalát tárta fel Hitler egészségi problémáitól kezdve a szeretője, Eva Braun által gyakorolt nyomáson át az olimpiai jegyek megszerzéséről, és még Sztálin születésnapi táviratáról is tartalmazott leírásokat a szöveg.

Hitler és szeretője, Eva Braun    Fotó: Wikimedia Commons

Gyanút legfeljebb a holokauszt leírása keltett, ugyanis azok alapján Hitler nem is tudott arról, hogy mi zajlik az országában és a befolyása alá tartozó területeken.

Gyanús körülmények

A naplókat állítólag a Stern újságírója, Gerd Heidemann találta meg. A riportert már korábban is úgy tartották számon munkatársai, aki a hitleri emléktárgyak megszállottja. 

Heidemann kapcsolatba került Göring lányával, Eddával, aki bemutatta őt számos volt nácinak. 

Az újságíró elmondása szerint ezeknek a kapcsolatoknak köszönhetően jutott hozzá Hitler naplóihoz. Heidemann azt állította, hogy egy szerencsétlenül járt repülőgépen voltak a naplók, amelyeket a balesetből kimentettek, majd a padláson elrejtettek. Az eltelt évek alatt eljutottak egy keletnémet gyűjtőhöz, aki eladásra kínálta őket.

B 145 Bild-F051620-0043
Hermann Görng, Hitler helyettese a Führer és más náci vezetők társaságában        Fotó: Bundesarchiv/O.Ang.

A magazin számára ellenállhatatlannak bizonyultak a szenzációs naplók, még hiteles dokumentumokkal is összehasonlították őket. Végül a gyűjtőnek 9,3 millió márkát fizettek, és svájci páncélterembe zárták el az iratokat. A naplók mellett voltak rajzok, illetve személyes dokumentumok is, melyek tovább növelték a naplók hitelességét.

A botrány

A brit The Sunday Times munkatársai részéről viszont kétségek merültek fel a naplók hitelességével kapcsolatban, pont azért, mert 1968-ban ők is megjárták, amikor Mussolini állítólagos naplójáért fizettek. A legkellemetlenebb szituációra a sajtótájékoztatón történt: Peter Koch, a Stern főszerkesztője kijelentette, hogy 100 százalékban biztos abban, hogy a naplók valósak, mire a jelenlévő történész, aki a naplókat korábban hitelesítette kijelentette, hogy ő ezt már máshogy gondolja, és nem kezeskedik értük.

Hitler saját kezű kéz- és aláírása      Fotó: Alexander Historical Auctions

A történész azt mondta, hogy nem lehet összefüggést találni a repülőgép-szerencsétlenség és az állítólagos naplók között, és hogy a magazin elsiette az ítéletet. A férfi azt is kijelentette: sajnálja, hogy a történeti ellenőrzés szokásos módszereit feláldozták az újságírói szenzáció érdekében. Ugyanis a történésznek korábban azt mondták, hogy előzetes vizsgálatkor már megállapították, hogy az iratok a II. világháború előtti időkben, illetve a II. világháború idején keletkeztek, és ő ennek biztos tudatában vizsgálta a naplókat.

Ki volt a hamisító?

A kaotikus sajtótájékoztatót követő napon Charles Hamilton amerikai autográfkereskedő szintén megvizsgálta a papírokat, és egyértelműen hamisítványnak könyvelte el őket. 

A következő hetekben további, részletes elemzések alá vetették a dokumentumokat, és kétséget kizáróan kijelentették, hogy a naplók hamisítványok. 

A kémiai vizsgálat kimutatta, hogy a papírt, a ragasztót és a tintát is a második világháború után gyártották. A naplók tele voltak hibákkal, modern szófordulatokkal és történelmi pontatlanságokkal, néha olyan információkra hivatkoztak, amelyekről Hitler nem is tudhatott. A nyomás hatására Heidemann bevallotta, hogy a naplókat valójában Konrad Kujautól szerezte meg, aki ismert hamisító volt. Kujau képzett művész volt, és más könyveket használt fel a naplók megírásához.

Hitler az összeomlás végnapjaiban, 1945 áprilisában a kancellária kertjében Hitlerjugendekkel. A hamis napló 1932-től 1945-ig taglalta a Führer életeseményeit                Fotó: Bundesarchiv/Klein

A naplók a felületesebb vizsgálatok során azért tűnhettek hitelesnek, mert Kujau számos náci dokumentumot hamisított korábban, így az a dokumentum, amit a Stern magazin átadott a szakértőknek az összehasonlításhoz, szintén Kujau általa készített hamisítvány volt.

Az ítélet

A rendőrség letartóztatta Kujaut, aki elismerte a csalásban játszott szerepét. Bűnösségét azzal bizonyította, hogy Hitler kézírásának stílusában írta meg beismerő vallomását. 

1985-ben bűnösnek találták csalás és hamisítás vádjában, és négy és fél év börtönbüntetésre ítélték. 

A további nyomozás során az is kiderült, hogy Heidemann jelentősen felsrófolta a naplók árát, ezáltal komoly mennyiségű pénzt tett zsebre. 1985-ben csalásért négy év nyolc hónapra ítélték. A botrány után a hitelesítést végző Lord Dacre történész hírnevére örök árnyék vetült.

További történelmi témájú cikkeket a Múlt-kor történelmi magazin weboldalán olvashatnak. 
 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.