1944. április 3-án délelőtt 10 óra 15 perckor városszerte felüvöltöttek a légvédelmi szirénák, de ez a vészjósló hangzavar sem foszlatta szét a főváros békés nyugalmát. Az emberek az elmúlt hónapokban már megszokták a folyamatos légvédelmi riadókat, amelyek így a légoltalmi elsötétítéshez hasonlóan a hétköznapok állandó részeivé váltak. De rövidesen kiderült, hogy most valami egészen más baljóslatú esemény van kibontakozóban, ugyanis a szirénák elhallgatása után szokatlan, addig még nem hallott délről érkező morajlás felerősödő hangja vegyült bele a nagyvárosi forgalom zajába. "Távolról egyre erősödő mormogás hallatszott. Szokatlan motorzúgás...Az égre néztünk. A napsütés sok száz kis ezüst ponton csillogott. A pontok fehér kondenzcsíkot húztak maguk után" - így emlékezett vissza az egyik szemtanú az amerikai 15. légi hadsereg bombázóarmadájának Budapest fölé érkezéséről.

Kudarcba fulladt a Kállay-kettős
Alig bő két héttel Magyarország 1944. március 19-i német megszállása után az amerikai 15. légi hadsereg több mint 400 négymotoros nehézbombázóból álló légi flottájának Budapestre mért hadászati légicsapása vetett véget a csaknem négy évig kitartó hátországi békének. Még ma is makacsul tartja magát az a vélekedés, hogy az 1944. április 3-i amerikai légitámadás és az ezt követő angolszász szövetséges bombázóoffenzíva a német megszállás egyenes következménye volt.

Magának Horthy kormányzónak, valamint a német megszállás után a semleges török követségre menekült Kállay Miklós miniszterelnöknek is ez volt a szilárd meggyőződése. Kállay Miklós egyenesen azt nevezte az egyik legnagyobb külpolitikai sikerének az emlékirataiban, hogy 1944. március 19-ig az országot elkerülte az angolszász bombázóoffenzíva. Kállay, akit Horthy még 1942 márciusában nevezett ki a túlzott németbarátsága miatt menesztett Bárdossy László helyére miniszterelnöknek, azt a titkos megbízást kapta a kormányzótól, hogy kezdje meg az óvatos elszakadást a náci Németországtól, valamint vegye fel a kapcsolatot az angolszász nagyhatalmakkal egy magyar és amerikai-angol különbéke tetőalá hozása érdekében.