A rombolás nemzetpolitikája

2002. 10. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt nem lehet szebben megfogalmazni: az új kormány módszeresen lemészárolta azokat a hivatalnokokat, amelyek eddig az anyaország által a határon túli magyaroknak nyújtott támogatásokat koordinálták. A fűnyíró végigment a minisztériumokon, beleakadt az Illyés Közalapítványba és gyakorlatilag szétverte a Határon Túli Magyarok Hivatalát. A példátlan elmozdítási hullám nem értelmezhető másként, mint az előző kormány által meghirdetett nemzetpolitika kiheréléseként, és azzal járhat, hogy – szaktudás és politikai akarat híján – kifullad és tartalmát veszti a státustörvény.
A példátlan bosszúhadjárat legfrissebb állomása tegnapelőtt volt, amikor egy napon három embert is kirúgtak a HTMH-ból. De ne szaladjunk az események elébe, vegyük sorjába a dolgokat.
Az első csere várható volt: az új kormány már az első napokban lecserélte a HTMH vezetőjét, így Szabó Tibor helyére Bálint-Pataki József került. Ez akár még természetesnek is mondható, hiszen ez politikai funkció, az új hatalom nem bízott a régi emberben. Bálint-Pataki személye is védhetőnek tűnt: az új elnököt házon belül találták meg, ahol a Romániával foglalkozó főosztály vezetőjeként dolgozott. Az azért már jelezte a jövőt, hogy a hivatalnokot „Markó Béla esernyőhordozójaként” nevezték a kollégái. A bonchidai református lelkész fia hamar felvette a kormány diktálta csapásirányt, azt nyilatkozva, hogy az Orbán-kormány évei alatt látványtámogatás volt a határont túliak érdemi segítése helyett. Így nyilván csak látványcélból kezdték újjáépíténi az Orbán-kormány támogatásával a kastélyt a HTMH-elnök szülőfalujában, és Patyomkin-egyetem az erdélyben elindult Sapientia is.
A Medgyessy-kormány stílustalanságára jellemző a régi elnökkel, Szabó Tiborral való bánásmód is: a kirúgásáról papírt nem kapott, egyezség a jövőjéről nem történt, lebeg a légüres térben.
A következő lépés az oktatási tárca határon túli magyarokkal foglalkozó főosztályvezetőjének leváltása volt. Neki kerek perec megmondták: munkájával szemben nincs kifogás, de Markó Béla mást látna szívesen a helyében. És itt álljunk meg egy percre.
Az RMDSZ elnökének, Markó Bélának – aki a nagyságrendekkel megemelt támogatás ellenére sem tudta megbocsátani Orbán Viktornak, hogy rajta kívül Tőkés és mások is kapnak a magyar állami támogatásból – a választások után hatalmas mértékben megnőtt a befolyása a magyar kormányban. Markó már az első forduló estéjén elkötelezte magát, amikor (megelőlegezve a szocialista sikert) gratulált Medgyessy Péternek. Azóta a marosvásárhelyi RMDSZ Szövetségi Elnöki Hivatala az egyetemes magyar nemzetpolitika fő cenzora: amire rábólintanak a Köcsög utcában, az a budapesti álláspont a határon túli magyarok ügyében. Ez sok mindennek köszönhető, többek között annak, hogy Budapesten olyan kormány került hatalomra, amelyik nem ért a kisebbségbe szorult nemzettársak nyelvén és nem érti problémáikat sem (az MSZP-ben súlytalanná váltak azon kevesek is – például Tabajdi Csaba –, akik korábban foglalkoztak ezekkel a kérdésekkel). Az MSZP–SZDSZ-nek nem kérdés a határon túli magyarok ügye, inkább púp a háton, ezért aztán a gyeplőt bedobták a lovak közé, hadd menjen a szekér arra, amerre akar. Igaz, a támogatásokat is visszavették: most már a maradék elv határozza meg a nemzetpolitikát, nem a nemzetépítés stratégiája. A hallgatólagos egyezség valahogy úgy szólhat: amit adunk, azt ti annak osztjátok, akinek akarjátok, de cserébe nincs pofázás, kiálltok a budapesti kormány mellett és ellensúlyozzátok az ellenzék nemzetféltő sivalkodásait. A többségében baloldaliakból álló RMDSZ-vezetés ezt a feladatot örömmel vállalta, annál is inkább, mert így eldönthették, ki maradhat és kinek kell mennie a határon túliak támogatásával foglalkozó magyarországi minisztériumokban és közalapítványoknál.
Ez a helyzet rendkívüli módon sértő egy szuverén állam szuverén kormányára nézve (van a világon még olyan hely, ahol a támogatott dönti el a támogatók személyét?), és megalázó a többi régió magyarságára is. Miért ér többet Markó Béla szava vajdasági, felvidéki, kárpátaljai politikustársainál?
Ríz Ádám helyébe az SZDSZ-es vezetésű minisztériumba egy „miniszter embere” típusú ifjú titán került. A 25 esztendős utód tavaly diplomázott a jogon és nincs tapasztalata a határon túli ügyben. Eddig egyetlen helyen dolgozott: a homoszexuálisok jogaiért vívott harcokban közismertté vált Habeas Corpus Munkacsoportban. A helyzet jól jelzi az SZDSZ mentalitását a kérdésben: nekik a magyar nemzet sorsa a Kárpát-medencében „melegek és más kisebbségek” szintű probléma. A későn kiírt pályázatot az új fiú személyére szabták, de a pontrendszer szerint így is Ríznek kellett volna nyernie tapasztalata, régisége és végzettsége okán. Minő véletlen, nem ő nyert. Bár jó eséllyel megnyerte volna a munkaügyi pert, nem tiltakozott – anynyira egyértelműek voltak a viszonyok, hogy nem látta értelmét ujjat húzni a hatalommal. Mi sem jelzi jobban, hogy az SZDSZ sem következetes: az Illyés Közalapítvány kuratóriumába – a gyakorlattal ellentétben – nem a kérdéssel foglalkozó főosztályvezetőt delegálta az oktatási tárca részéről, hanem egy másik „szakértőt”, Bretter Zoltán.
A következő felvonás az NKÖM-ben zajlott. Elekes Botond főosztályvezető egészen szeptember közepéig maradhatott állásában, ám észrevehette, hogy baj van: a legutóbbi Máértre egy másik személyt, az IKA kuratóriumába pedig már leendő utódját, Lakatos Mihályt delegálták a helyére. Amikor a cserére rákérdeztek a résztvevők, az volt a válasz: ezt kérte Markó Béla…
A múlt héten Elekes is megkapta az elbocsátó szép üzenetet, amelyben – újra a stílustalanság és mérhetetlen cinizmus – az egykori főosztályvezetőnek referensi állást ajánlottak ugyanott, félpénzért. Csak emlékeztetőül: a Fidesz által lecserélt főosztályvezetők általában osztályvezetői beosztásba kerültek, csaknem ugyanannyi pénzért.
Az Illyés Közalapítvány ügyéről már sokszor írtunk ezeken a hasábokon. A lényeg: a kormány törvénytelenül próbálta lecserélni a kuratóriumot, fejjel ment a falnak, és belebukott. A közalapítvány ellen is a Köcsög utca lihegett bosszút: nem tudták megbocsátani, hogy az elmúlt évben volt egy központi keret, amelyről nem ők döntöttek.
Átláthatatlan az IKA rendszere – nyilatkozta többször Markó Béla, ám azt többen vallják Erdélyben (köztük Boros Zoltán, a bukaresti román televízió magyar adásának volt főszerkesztője is), hogy az új erdélyi magyar retorika szerint az átláthatatlan kifejezés „nem én döntök róla, tehát nem tetszik nekem”-nek olvasandó. Az IKA összes döntésének eredménye különben olvasható a www.ika.hu honlapon, tehát csak annak átláthatatlan, aki nem szeret olvasni.
A közalapítvány elleni lejáratási kampányban a hazai baloldali sajtó is komoly szerepet vállalt. A Népszabadság például június óta tizenhat alkalommal írt róluk elmarasztaló módon, ám egyszer sem kérdezték meg őket! Miközben Markó Béla négyszer is megfogalmazhatta fenntartásait, az IKA helyreigazítási kérelmét válaszra sem méltatták…
A HTMH kiürítése Pirityiné Szabó Katalin főosztályvezető menesztésével kezdődött. A Délvidékkel foglalkozó szakember a legnehezebb időszakban bizonyított, például a szegedi folyamat megszervezésével. Kirúgták Tóth István főosztályvezetőt is, aki Kárpátalját felügyelte – helyébe információink szerint a szocialista optikával „renitens” KMKSZ-szel közismerten rossz viszonyban levő Németh Jánost nevezték ki.
Tegnapelőtt három embernek is távoznia kellett a hivatalból, köztük a gazdasági ügyekért felelős alelnöknek, Misovitz Tibornak is, akinek a nevéhez fűződik – többek között – az Erdélyi Magyar Tudományegyetemmel kapcsolatos tennivalók sikeres lebonyolítása, vagyis a Sapientia-program. Leváltották Gál Kinga általános elnökhelyettest, aki a kedvezménytörvény kapcsán végzett komoly szakmai munkát, és lecserélték Jakab András főtitkárt is. Nem túlzás azt mondani, hogy lassan kiürül a HTMH, és megszűnik az érdemi munka – igaz, túl nagy szükség nincsen rájuk, hiszen a magyar–szlovák és magyar–román tárgyalásokon rendszeresen mellőzik a képviselőiket.
A határon túli magyarokkal szembeni kormányzati apátiát Szabó Vilmos államtitkár gerjeszti. Az a Szabó Vilmos, aki szerint az Orbán-kabinet „túlszerette” a határon túli magyarokat, és aki időt kért kinevezése után, hogy megismerhesse a problémát, aminek legfőbb felelőse lett. Szabó annak idején a hazánkban tanuló harmadik világbeli és arab diákokért felelt a Nemzetközi Előkészítő Intézetben, majd áldásos tevékenysége a Szocialista Internacionáléval való kapcsolattartásban teljesedett ki. Kinevezése óta egyszer sem vállalt nyílt televíziós vitát a régi kormány szakembereivel a határon túli kérdésben.
Az elmúlt hónapok kormányzati mérlegéhez tartozik, hogy nem jutott pénzt az Erdélyi Magyar Tudományegyetem idénre tervezett új szakjainak megnyitására, egy fillért sem költöttek a kedvezménytörvénybe foglaltak megvalósítására (így például elmaradt a szülőföldjükön tanuló egyetemisták ösztöndíjának bevezetése), nem kapta meg a neki járó állami támogatást az IKA. Ugyanakkor akadt két és fél milliárdnyi kölcsön a miniszterelnök nagyváradi haverjának plazaépítésére…
A fűnyíró végigment. Talán csekély vigasz, hogy a rendszer nem tökéletes: ha az áldozat kihasználja a törvények és a nyilvánosság adta lehetőségeket (lásd IKA-ügy), akkor mindjárt homokszem kerül a gépezetbe, és hibát hibára halmoznak. Úgy tűnik, az elmúlt években a következők fogják meghatározni a hivatalos magyar nemzetpolitikát: politikai és pénzügyi értelemben a maradékelv dominál (szakemberek helyett „kell neki egy állás” típusú haverok a döntési pozíciókban; „ennél kevesebbet már nem adhatunk” tétel a költségvetésben), mindezt áthatja a stílustalanság és a cinizmus („túlszerették őket”), az elosztás pedig rábízzák a Köcsög utcai öncélú, kiscsoportos hatalmi érdekeket szolgáló politikusokra.
Az adóforintok és adólejek korlátlan RMDSZ-es urainak nem ártana felidézni azt a nem is olyan régi pillanatot (Horn-kormány), amikor a fejük fölött megkötött román–magyar alapszerződés megszavazásának napján Kóródi Mária országházi alelnök a terem kiüríttetésével fenyegette meg a karzatra szorult, méltatlankodó határon túli magyar politikusokat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.