Leváltják a haza bölcseit

Lassan emészti a világ az újabb fideszes kétharmadot, de a folyamat feltartóztathatatlan.

Csontos János
2014. 04. 17. 11:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nemzetközi élcsapat most azon a gondolatmeneten rugózik, hogy ha már megint nem az ő kamerádjaik nyertek demokratikusan, akkor ez nyilván nem is demokrácia. Rendszerint roppant fantáziátlanul putyinoznak, picit hitlereznek, olykor kaczynskiznak is, de azt szordínósan, ugyanis Lengyelországban a jelentéktelenné zsugorodott baloldal asszisztálásával immár tartósan két jobboldali erő működik váltópártként – még némi pavlovi reflexszel előadott weimarizálódási retorikáért sem akarják hát az ördögöt a falra festeni. Miközben persze propagandaszinten változatlanul festik szorgalmasan: ez immár az identitásuk csontvázát jelenti.

A liberális baloldal különböző alakváltozatai a rendszerváltozás óta eltelt negyedszázad alatt olyannyira kimerültek, társadalmi mondanivalójuk oly mértékben elapadt, hogy állítások helyett mostanára szinte kizárólag tagadásokra szorítkoznak. A hazai gárdának például „összefogva-kormányváltva” is csupán annyira futotta, hogy csak Orbán ne – de hogy mi igen, az a gomolygó homályban maradt. Amikor ezt az elenyésző hiányosságot felvetette az ember, úgy replikáztak, hogy „de hát a Fidesz is csak azt hajtogatta, hogy folytatjuk”; csak éppen az emberek a jelek szerint ezt megértették, mert minden híresztelés ellenére a tettek beszélnek.

Amikor a hazájáért aggódó polgár újra és újra elmondja, hogy szükség volna rendes, tisztességes baloldalra, már szinte elszégyelli magát: miért foglalkozzék azzal, ami nem is az ő dolga? Ha mégis kifejezi ezt az óhaját, megkaphatja a szeme közé: de hát mi ez a kirekesztő jelzőhasználat? Ide jutottunk: kirekesztőnek bélyegzik, aki a tisztességet tűzi a zászlajára, azt fogalmazza meg demokratikus minimumként. Pedig egy nemzeti baloldali ethoszra valóban szüksége volna a hazának, mert valódi kontroll nélkül a kétharmados nemzeti jobboldal még a végén elbízza magát. Kósa Lajos is olyasmit mondott a tévében: nehogy már a honi baloldal talpra állítása is a kormány feladata legyen

Miközben – csendben mondom – a sokat csúfolt „nemzeti együttműködés rendszerének” van egy olyan kétségtelen ideológiai tartalma, hogy az orbáni gondolkodásmód mindent átvesz a szociális eszmekörből, ami használható és a nemzet javára van; viszont minden szociáldemagóg és álliberális ballasztot lefejt róla, ami a válság és nem a kilábalás felé tereli az országot. Ezért terjedt el szerintem a suta és idétlen „jobbos” jelzőhasználat e zavarba ejtő, korábbi fogalmakkal leírhatatlan politikai irányultság érzékeltetésére, hiszen alapjában véve legalább annyi klasszikus baloldali, mint jobboldali elemet tartalmaz.

A megszokott felezővonalak összekuszálásával (nevezzük ezt talán új pragmatizmusnak) Kétharmad-Magyarország óhatatlanul felbőszíti a változatlanul fix parlamenti égtájakban, gyökeret eresztett szekértáborokban gondolkodó megélhetési politikusok tömegét, a formális bal-Európát, a kényelmes luxusba már úgy beleszokott bal-Brüsszelt. Csakhogy Angela Merkel ugyanezt csinálja pepitában, amikor kiüresíti a szociáldemokrata vetélytárs programját, ellopja a kezdeményezéseiket azáltal, hogy az élükre áll. Merkelt harmadszorra választották meg a németek kancellárnak (ráadásul nem holmi ostoba női kvóta alapján); Orbánt a magyarok harmadszor kormányfőnek, világszerte példátlan módon másodízben kétharmaddal. (Diktatúrák ebben a sportágban nem játszanak; diszkvalifikálják magukat.) Kérem a tippeket megtenni: ki érti igazán a XXI. századot, és ki rekedt meg a vérgőzös-osztályharcos huszadikban?

S hogy milyen a rendes, tisztességes baloldal? Valóban szolidáris: nem elvtársi összeköttetésekből milliárdossá lett, Ausztriába adózó milliárdosok, offshore-lovagok vezetik. Kiszabadulnak az álliberális béklyóból: haveri alapon nem juttatnak parlamenti apanázshoz olyan régi koalíciós csókosokat, akikre ebben az országban lassan már a családjuk sem szavazna. Egy baloldali tömörülés szolidáris olyan tekintetben is, hogy ha egy kamerád lebukik a fekete pártpénzekkel, nem eresztik el a kezét csupán azért, mert éppen vezetőszíj van rajta. József Attila nem azt írta, hogy „Elvtárs, segítsd a lebukottakat – még mélyebbre merülni ”

A sematikus gondolkodás persze a talpáról a tetejére fordítja a dolgokat: tiszta sor, ha kétszer kétharmad, az csak diktatúra lehet. Óperencián innen és túl leszögeztetik: nincsen elnézés, nincsen bocsánat – ha a démosz nem a „demokratákat” részesíti előnyben, akkor a démosz antidemokratikus, akkor akár a népet le kell váltani. És kicsit sem hazaárulás azt sem fontolgatni, kinek és hogyan kellene virtuálisan vagy valóságosan bevonulni Magyarországra, hogy a demokráciát „helyreállítsák”. Oroszországtól Észak-Koreáig mindenféle eszement hasonlat elhangzik és leíratik; s immár a krími párhuzam is fel-felbukkan.

Pedig még csak négy évet töltöttek ellenzékben – majd úgy a hatodik-hetedik évben, amikor az elsíbolt anyagi tartalékok végképp kimerülnek, és a demokrácia „helyreállításába” befektetni szándékozó tengeren inneni és -túli körök érdeklődése is erősen megcsappan, döbbennek majd rá: mindig van lejjebb; mindig van még egy lyuk a politikai nadrágszíjon. S talán az is eszükbe ötölhet: kontraproduktív volt rögtön az elején üveghangon a magyar demokrácia haláláról visítozni, brüsszeli rendcsinálásról és kívánatos antidemokratikus puccsokról vizionálni – alapvető dramaturgiai szabály, hogy a filmek végén bekövetkező izgalmakat csendesebb periódusoknak kell megelőzniük; nem lehet a rettegést, a gyűlöletet, a megsemmisítő szándékú indulatot mindig a csúcson tartani.

Fodor bent van az Országgyűlésben királycsináló (frakcióalkotó) tényezőként; a Kuncze-mítosz kipukkant: a volt SZDSZ bástyáiból némelyik ledől, némelyik dacol az idővel. Sokan elmondták: Orbán akkor jár a legjobban 2018-ban is, ha a lemondani vonakodó Mesterházy lesz a kihívója, a háttérben ott sürög Gyurcsány, kíséretében pedig néhány markáns levitézlett szabados demokrata. Ha Szanyi kapitány formában lesz a baloldali értékek markáns brüsszeli védelmezésében, ki tudja: a kétharmad helyett akár a négyötöd sem elképzelhetetlen. Igaz, ehhez hosszú, termékeny életet kell kívánnunk az örökifjú Heller Ágnesnek és Konrád Györgynek is, akik már eddig is olyan hatékonyan kézben tartották a baloldali személyzeti politikát. Lám, legutóbb is hogy összehozták a „kormányváltó” gyurcsányista összefogást: még Ron Werber is belebukott.

Abban bízom, hogy Konrád, a szép magyar jövő záloga sosem olvassa, amit róla írnak, ezért magunk között mondhatom: legutóbbi javaslata a baloldali főpolgármester-jelöltre kriptoorbánista bravúr. Abban mondjuk, hogy Horváth Csaba alkalmatlan, még egyet is értek vele – de hogy helyette a kihívó Kuncze, Bajnai vagy Bokros legyen, mert ők olyan fölöttébb higgadtak: nos, nevezzük ezt finoman az írói munkásság részének. Az MSZP-s Gúr Nándor, valamint a hírhedett Török Zsolt már érzékeltette, hogy ez nem szocreál: a ballib hazabölcsei immár le vannak váltva, akárcsak az isteni Ron. Schiffer András, a holokauszttúlélők lenácizott sarja pedig még pontosabban fogalmazott: aki ennek a baráti körnek a tanácsaira hallgat, biztosan kikap.

De ne legyen kétségeink: küzdeni fognak mindhalálig.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.