Sokszínűség az űrben

Március óta már LMBT-személy is van a Star Wars-kánonban, miután az egyik könyvbe beleírtak egy meleg szereplőt.

Földi Bence
2015. 09. 18. 9:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Régóta divat az amerikai filmvilágban a kisebbségjogi aktivizmus: először a zsidó, majd az afroamerikai, később a női központú történetek pörögtek a vásznon, egyes filmeket pedig pont azért készítettek el, hogy meglovagolják az aktuális korszellemet, és rengeteg díjat zsebeljenek be. Máig vannak, akik számon tartják, hogy az egyes alkotásokban hogyan ábrázolják a feketéket és a nőket, vagy hogy milyen arányban szerepelnek a vásznon.

Vannak azonban olyan alkotások, amelyek esetében meglehetősen furcsa a liberális aktivizmus. Ilyen a Star Wars (Csillagok háborúja) franchise is, amelynek már az elején is volt példa aktivizmusra, igaz, kicsit másmilyen volt az még a hetvenes évek végén. Han Solo szőrös társára, Chewbaccára ugyanis a film vetítését jóváhagyni szándékozó bizottság szeretett volna nadrágot adatni, hiszen a karakter – még ha szőrtenger fedi is az egész testét – teljesen meztelen a filmekben. Végül a kisgatya elmaradt, ám a klasszikus trilógiába csak bekerült egy afroamerikai mellékszereplő (a zseniális szerencsejátékos, Lando Calrissian személyében), sőt még egy ázsiai színész is kapott epizódszerepet (egy Y szárnyú gép pilótája volt A Jedi visszatérben). A feministák sem mondhattak semmit, Leia hercegnőnél kevés menőbb nő van a világon.

Az új trilógiában már mindenféle náció képviseltette magát, és erős női karakter is akadt (Amidala hercegnő), mégis komoly kritika érte George Lucasékat. Két kisebbség is tiltakozott: egyes zsidó szervezetek szerint a mindenféle gépalkatrészekkel üzletelő, szerencséjét a kockára bízó ócskás, Watto A baljós árnyakból túlzottan hasonlított arra, ahogyan népüket sematikusan-gunyorosan ábrázolni szokták. Jar-Jar Binksre pedig a komplett Star Wars-rajongótábor mellett a spanyol ajkú amerikaiak külön is kiakadtak, mondván: az együgyű szereplő Puerto Ricó-i akcentussal beszél.

A hetedik rész, Az ébredő Erő forgatása előtt is erős volt az aktivisták hangja: ismét erős női karaktert akartak (mint kiderült, Rey személyében megkapták), egy afroamerikai karakter pedig már főszereplő lett (Finn a neve). Sőt, március óta már LMBT-személy is van a Star Wars-kánonban, miután az egyik könyvbe beleírtak egy meleg szereplőt (igaz, korábban is volt már egy meleg házaspár a Star Wars világában, ám a bővített univerzumnak nevezett sztorikat a Disney egyetlen tollvonással kánonon kívülre helyezte).

Kérdés, jó irány-e ez, hiszen a Star Wars-univerzum talán a lehető legsokszínűbb terep a fantáziavilágban: kismillió naprendszerben, kismillió bolygón él kismillió különböző faj, de az aktivistáknak ez sem elég. Egy ilyen világra miért kell ráerőltetni további sokszínűséget? Miért kell az alkotói szabadságot megerőszakolni, belekényszerítve a filmeseket abba, hogy a történeteiket aszerint csűrjék-csavarják, hogy mit szeretnének az egyes kisebbségek? Mert kétség ne férjen hozzá: a hangos kritika, a társadalmi elvárásnak álcázott aktivizmus hatással van a filmkészítőkre is, akik afféle öncenzúrát gyakorolnak, és akarva-akaratlanul úgy kanyarítják a sztorijaikat, hogy azok minél kevésbé legyenek támadhatók. Nem véletlenül, hiszen az a céljuk, hogy minél többen nézzék meg a filmjeiket.

A probléma az, hogy mivel össztársadalmi nyomásként érzékelik a kisebbségi véleményeket, azt hiszik, hogy ha ezeknek helyt adnak, nagyobb lesz a bevételük. Hogy más filmek esetében ez így van-e, az kérdéses, de egy olyan, eleve sokszínű franchise esetében, mint a Star Wars, egyértelmű baklövésnek tűnik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.