A kínosság egy fokán

Helyreállt a világ rendje, végre nem államtitkár Tasnádi László, az exháromperkettes.

Lakner Dávid
2016. 12. 14. 19:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem lennénk most Lázár János helyében. A kancelláriaminisztert feltehetőleg most dühös fideszes politikusok állítják meg úton-útfélen: miért kellett neki beszállnia egy jó szakember elleni „karaktergyilkossági kísérletbe”, amikor az csak a munkáját végezte? Hiszen a kémelhárítás egy szakma, és ahogy Tasnádi László mondta, ma is, tegnap is ügynökökkel dolgoztak! Ennek jegyében a rendészeti államtitkár már két éve dolgozott államtitkárként, és csak most, október 23-án léptették elő vezérőrnagyból rendőr altábornaggyá. Lázár János szerint ennek kínosságát mindenki érezte, és már Orbán Viktor sem tudott neki örülni.

Pedig a miniszterelnök két éve még azzal állt ki Tasnádi mellett: munkáját sem a Jobbik, sem más párt nem kritizálta, és ha jó volt rendvédelminek és információs hivatalban dolgozónak, jó lehet államtitkárnak is. Most viszont Tasnádinak távoznia kell. A sajtóból arról lehetett hallani: a Pintér Sándor által javasolt államtitkárt zavarta, hogy nem álltak ki mellette még a rendészeti kérdésekkel foglalkozó fideszesek sem.

Tasnádi úr nyilván lemaradt róla, hogy már két éve kiállt mellette mindenki, akit csak kérdeztek (a korrektség kedvéért: Kövér Lászlót és Gulyás Gergelyt leszámítva). Vagy a hűségesküt évente meg kellene újítani? A sajtó a szokott parlamenti kérdezési kísérletek során kapott el több kormánypárti politikust, akik közül csak a KDNP-s Hargitai János mondta, hogy meglepte a dolog. A 444 portál 2014-es felvetésére, miszerint ennek a meglepetésnek más még nem adott hangot, Hargitai azt válaszolta: „ezt gondolja ön”. A nyilvánosságban azt hallhattuk, hogy jó szakemberről van szó, akit aztán két évig államtitkári pozícióban is tartottak. Pedig Tasnádi III/II-es munkája időben csak távolodott azóta: fel sem merülhet bennünk, hogy két év kellett annak felismeréséig, mit csinált egykoron.

A kormánypártokban most fellélegeznek: végre, ez a teher sem nyomja tovább a vállukat. Végre, kétévnyi kínosság után lehet újra szabadon háromperkettesezni anélkül, hogy rögtön utána magyarázkodni kellene Tasnádi miatt. Biztos nem gondolják ezt, hisz akkor nem álltak volna ki a „jó szakember” mellett.

És Lázár nem is az államtitkári kinevezés kínosságáról beszélt, hanem arról: október 23-án rendőr altábornagy lett a megszolgált emberből. Úgy tűnik jelenleg, Tasnádinak nem az lett a veszte, hogy III/II-es volt, és hogy Nagy Imre újratemetésén is dolgozott operatív tisztként. Nem, Tasnádi rossz időpontban lett rendőr altábornagy. És ez kínos.

Mondhatnánk persze, hogy ebben a távozásban már tényleg nincs mit kritizálni: a világ rendje helyreállt, végre nem államtitkár az exháromperkettes. És elküldték az uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkárt, Köpeczi-Bócz Tamást is, aki olyan ügyesen mentette át magát a Gyurcsány-érából, hogy egyszerre tartozott Magyar Bálint és a jelenlegi kormány bizalmi köreibe, de Simon Gáborral is munkakapcsolatban állt korábban. Ő is jó szakember volt

Nyilvánvaló, hogy az említettekhez hasonló kinevezettek vagy épp a megfelelő emberekkel barátkoztak, vagy túl sokat tudtak, esetleg olyan ismeretek birtokában voltak, amilyenekében egy mezei szakember nem. A „jó szakember” csak virágnyelven való megfogalmazása annak, hogy „éreztük kínosságát, de tekintsünk inkább el az etikai aggályoktól, éljenek a pragmatikus szempontok”. Ha pedig a dolog egy idő múlva túl kínossá válik, ha felmerül, hogy valami mégsem volt megfelelő, akkor csendben váltunk, mintha mi sem történt volna. Szaniszló Ferenctől visszakérjük a kitüntetését, a váratlanul bevezetett boltzárat ugyanolyan váratlanul eltöröljük. A felelősség vállalása? Ugyan: a vezető politikusok még elégedettek is lesznek magukkal, hogy korrigálták hibájukat. Legyen csak kínos Szaniszlónak, hogy visszakérnek tőle egy díjat, vagy magyarázgassa Tasnádi a bizonyítványát.

Hogy ki volt a ma fontos pozícióba helyezettek közül III/II-es, és ki ápolt munkakapcsolatokat Simon Gáborral, ma másodrendű kérdés. A dolgok kínosságát nem ez adja, hanem újonnan kapott pozícióik: hogy múltbeli tevékenységük következménye nem a bukás, hanem a továbbszolgálás. Lehetne bőven találni olyan szakembereket is, akik együtt dolgoztak egy korábbi kormánnyal, de kizárólag tisztességes, vállalható feladatokon, és nem lengte körül munkájukat a furcsa utakra tévedő uniós pénzek levegője. Biztos nem nehéz szakembereket találni azok közül sem, akik nem voltak III/II-esek. De nem, őket választották, és aztán a kínosságérzet egy fokáig maradhattak is jó sokáig.

Majd váratlanul letették őket, magyarázat pedig vagy nincs, vagy roppant szegényes. Élünk tovább, nem történt semmi, néha kinevezünk egy volt III/II-est, néha elküldjük, ha Lázár János megérzi a dolgok kínosságát. Pedig Tasnádi és Köpeczi-Bócz bizonyítványa most már a kormányé is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.