Mostanában mindenki azon lovagol, hazudott-e ebben vagy abban a kérdésben Rogán Antal. Pedig sokkal, de sokkal dermesztőbb, amikor igazat mond. Ez persze nem olyankor fordul elő, amikor a táskájáról, hanem amikor a tárcájáról kérdezik. Mármint nem a pénztárcájáról, hanem az általa irányított minisztériumról. „Én azt gondolom, hogy a Miniszterelnöki Kabinetirodának egyetlenegy feladata van: az, hogy győzelemre vezesse ismét Orbán Viktort” – fogalmazott a miniszter a múlt heti bizottsági meghallgatásán. Tulajdonképpen mi is így gondoltuk, csak ezt eddig senki nem mondta ki ilyen nyíltan a kormányzat részéről.
A rossz nyelvek által csak propagandaminisztériumként emlegetett propagandaminisztérium vezetője tehát sok mindennel vádolható, de álszentséggel biztosan nem. Kíméletlen őszintesége legfeljebb a kormányzati agytrösztöt igazgató G. Fodor Gáboréhoz mérhető, aki 2015 elején mondta ki, amit addigra már többé-kevésbé mindenki tudott: hogy a polgári Magyarország a Fidesz számára egy lejárt szavatosságú politikai termék. Öntudatosabb állampolgári – és adófizetői – körökben Rogán szavainak hasonlóképpen elemi erejű felháborodást kellett volna kiváltaniuk, hiszen a miniszter nem kevesebbet állított, mint hogy a kormány azért működtet egy minisztériumot, hogy azzal a miniszterelnök hatalmon maradását biztosítsa.
Úton-útfélen elpufogtatott közhely, hogy a „miniszter” kifejezés eredetileg szolgát jelent, de ezúttal talán nem indokolatlan előhozakodni vele. Ezzel bizonyára Rogán Antal is tisztában van, arról viszont kissé formabontó nézeteket vall, kit és hogyan kellene szolgálnia. „Addig örülök, amíg engem ütnek, mert akkor addig sem lesz energiájuk arra, hogy ugyanezt a miniszterelnökkel tegyék” – mondta az ellenzéki képviselőknek a bizottsági ülésen, ami egyfelől hihetetlen alázatról árulkodik, másfelől viszont korántsem egyértelmű, hogy egy miniszternek az lenne a dolga, hogy golyófogóként vagy élő pajzsként funkcionáljon. Ahogy azt sem találjuk meg a feladatai között a Miniszterelnöki Kabinetiroda szervezeti és működési szabályzatában, hogy „a miniszterelnök hatalomban tartása”. S bár tárcájához tartozik a kormányfő munkáját segítő Miniszterelnöki Programiroda is, az ott dolgozók Orbán Viktor időbeosztásáért felelősek, nem beosztásának megőrzéséért.
Rogán Antal rendhagyó szerepfelfogása mindenesetre érdekes kérdéseket vet fel. Legelőször is azt, hogy ezek szerint minden, amit a minisztériuma eddig végzett, semmi mást nem szolgált, mint Orbán Viktor majdani újraválasztását? Ez különösen annak a fényében elgondolkodtató, hogy a tárca bő egyéves működésének leglátványosabb eredménye az országot több (kék) hullámban elborító népszavazási plakátkampány volt. A kvótareferendum várható következményeiről a Fidesz gondosan hallgatott, s utólag még nehezebb megmondani, mire is volt ez az egész felhajtás. Hiszen úgy néz ki, közjogi következménye nem lesz a népszavazásnak, de ez nem is hiányzik különösebben senkinek – majd az Alkotmánybíróság kijogászkodja, hogyan lehet ellentmondani Brüsszelnek az alaptörvény módosítása nélkül (már ha hallunk még valaha is a kvótákról). A hónapokig tartó kampány hatására viszont a Fidesz népszerűsége tovább emelkedett, vagyis Rogán minisztériuma hatékonyan dolgozott ha nem is az ország, de legalább annak vezetője sikeréért.
A kormányzati „tájékoztató” kampányok mellett a Miniszterelnöki Kabinetirodának van egy további fontos eszköze is küldetése teljesítéséhez: az állami hirdetések koordinálása. Magyarán Rogán és stábja határozza meg, mely orgánumokhoz áramoljanak közpénzek, és melyekhez nem. (A hirdetések elhelyezését elvileg egy külső cég végzi, de Rogán maga mondta el az ATV-n, hogyan dönt ő és „csapata” arról, ki részesülhet belőlük.) Nem kis hatalom ez a mai magyar médiapiacon, hiszen lapokat, rádió- és tévécsatornákat – sőt, egész médiabirodalmat – lehet elővarázsolni a semmiből, amelyek aztán természetesen mind azon dolgoznak, hogy győzelemhez segítsék Orbán Viktort. Hogy ezt milyen módszerekkel teszik, láthatjuk.
Rogán Antal személyes küldetésnyilatkozata tehát ismert. A kérdés csak az, mennyiben tekinthető ez általános kormányzati filozófiának. Vajon a többi minisztérium is mindent alárendel annak, hogy Orbán Viktor 2018-ban újra kormányfő lehessen? Hagyjuk nyitva a kérdést, s inkább gondoljunk bele, mi történt volna, ha a 2006-ban megalakult kormány egyik tagja azt a kijelentést teszi, hogy az ő egyetlenegy feladata, hogy ismét győzelemre vezesse Gyurcsány Ferencet. Vajon mit üzent volna az akkori közvélemény annak a miniszternek, aki azt találja mondani, hogy ő nem a közt, hanem az éppen regnáló miniszterelnököt szolgálja odaadóan és alázatosan?
Azt, hogy alázatos szolgája. Más szóval: szervusz. És akkor még finoman fogalmaztunk.