Mi lesz Kertész Imre hagyatékával?

Egymilliárd forint jut Schmidt Márián keresztül a Nobel-díjas író hagyatékára.

Pion István
2016. 12. 23. 8:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az első számú probléma az, hogy ezzel kell kezdenem: az égadta világon semmi baj nem lenne egy Kertész Imre Központ létrehozásával, sőt. Azért probléma, hogy ezzel kell kezdeni, mert egy olyan életút, mint amilyen az egyetlen magyar irodalmi Nobel-díjas szerzőnké, különös fordulattal ért véget. A kormány, amelynek Kertész örökös kritikusa volt, és amely cserébe nem melengette keblén az egyik legnagyobb írónkat, halála előtt nem sokkal barátságosabb hangnemre váltott, és nemcsak megkapta, de át is vette a legmagasabb magyar állami kitüntetést, amit Szent István-rendnek neveznek. Kertész és a Fidesz közeledése elég nagy zűrzavart okozott a fejekben, tulajdonképpen ma sem értik sokan, hogyan és miért történt ez, Kertésznek ugyanis már sem ereje, sem ideje nem maradt ahhoz, hogy ezt megfelelően és kimerítően elmondja.

A kormány szándékai is homályban maradtak, én magam pedig arra a következtetésre jutottam e szándékokkal kapcsolatban, hogy Kertészt csupán becsatornázták abba a kommunikációs rendszerbe, amelyet leginkább a szimbólumok jellemeznek, semmint a valódi párbeszéd. Ebben a kommunikációs rendszerben egyetlen, erősnek látszó panelbe sűrítve kirakati bábuvá tesznek máig vitatott történelmi eseményeket, emlékezetpolitikai ügyeket és most már személyeket is. Elég itt arra gondolnunk, mi folyt az 1956-os emlékév kapcsán: többek között a plakátokon egy Dózsa Lászlónak álcázott hősünk volt hivatott reprezentálni történelmünk egyik legheroikusabb eseményét, másrészt egy giccses, 50 millió forintot felemésztő popszámmal próbálták megszólítani a fiatalokat. A lényegről persze egy szót sem ejtettek.

És ahogy haladunk előre, jönnek az újabb szimbólumok, most éppen Kertész Imre. Sokszor vádolták a Fideszt szalon-antiszemitizmussal, s még fogják is, és úgy tűnik, Kertész arca lesz az az arc, melyet maguk előtt tartva vonulhatnak előre a történelem vérzivataros mezején, azt kiabálva a csatazajban, hogy de hát mi nem vagyunk antiszemiták. Mondhatnám erre, klasszikus hiba, hiszen mindenki ismer olyat, akinek az a szavajárása, hogy nekem is van egy zsidó barátom

Ezeken túl sokkal nagyobb probléma van azzal, ahogyan létrejön a Kertész Imre Központ. Egyik napról a másikra, szakmai egyeztetés nélkül, egy – Kertész Magdával, Kertész Imre szeptemberben elhunyt özvegyével kötött – megállapodásra hivatkozva egyszer csak megjelent a hír a Magyar Közlönyben, hogy a kormány a központ létrehozására átcsoportosít egymilliárd forintot, méghozzá a már létező Közép- és Kelet-európai Történelem és Társadalom Kutatásáért Közalapítványhoz. Kertész hagyatékát eddig, az író akaratának megfelelően a Berlini Művészeti Akadémia kezelte, műveit a Magvető adja ki, szintén kérdés, mindez miként lesz ezentúl.

Egyébként a Kertész Imre Központhoz hasonlóan jött létre a Kárpát-medencei Tehetséggondozó Nonprofit Kft., annyi pénzből, amennyiből az összes magyar írószervezet egyszerre gazdálkodhat évente, ami 150 millió forintot jelent. Orbán János Dénes, a tehetséggondozó és a kormánypárti Magyar Idők rovatvezetője akkor azt mondta, ő csupán csak jó helyen kopogtatott. Mostanra pedig az is kiderült, hogy a tehetséggondozó 2017-es költségvetése 400 millió forint lesz, miközben például a József Attila Kör, amely már negyven éve van jelen a magyar irodalmi életben, 760 ezer forintból gazdálkodhat.

Az egymilliárd forint, amelyből a Kertész Imre Központ létrejön, több, mint a Petőfi Irodalmi Múzeum – amely igyekszik a teljes magyar irodalommal foglalkozni – éves költségvetési támogatása. Az egymilliárdot kapott közalapítvány vezetője pedig nem más, mint Schmidt Mária, akiben egy polihisztort köszönthetünk, hiszen saját területén, a történelmen túl egyszerre ért a múzeumigazgatáshoz, a politikatudományhoz, a popzenéhez, a médiához, Petri Györgyön – akinek életműve szintén Schmidt Mária kezében van a XX. Század Intézet által – és Kertész Imrén keresztül pedig az irodalomhoz is. Az elmúlt évek alapján azonban Schmidt Máriára nemhogy az egyetlen irodalmi Nobel-díjasunk életművét, de egy kifestőkönyv gondozását sem bíznám.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.