Yuval Harari, a Homo Deus sikerszerzője és világszerte ünnepelt, jeruzsálemi Hebrew University sztártudósa a napokban kijelentette – Benjamin Netanjahu kapcsán –, hogy a koronavírus megszüntette a demokráciát, mert az izraeli miniszterelnök a koronavírusra hivatkozva korlátozza a demokráciát és egyébként is diktatúrát épít. Harari úgy látja, hogy bár a zsidó állam jobboldali miniszterelnöke az előző választást elvesztette és ügyvezető kormányfőként teszi meg a vészhelyzethez igazodó, szerinte diktátori intézkedéseket, de mindeközben a jelenlegi új parlamenti többség képtelen kormányt alakítani. Csak halkan jegyezzük meg, hogy a baloldali francia Macron alatt közel két évig volt érvényben a rendkívüli állapot Franciaországban a terrortámadások miatt.
A koronavírus új helyzetet teremtett. Pontosan 45 éve jelent meg Stanislaw Lem kisregénye, a Szénanátha. Az 1975-ben megjelent regény főleg Olaszországban játszódik, ahol egy titokzatos betegség kezdi el szedni az áldozatait. A regény főhőse, egy amerikai katona próbálja megfejteni a titkot, miközben semmit sem tudnak az okokról. A sztori érdekessége nem is az összeesküvés-elméletek, meg az esetek leírásában rejlik, hanem inkább az adat mint tudás és hatalom kérdésének a boncolgatásában érdekes. Lem olyan számítógépről ír a regényben 1975-ben(!), amely képes a bűnözéssel kapcsolatos modelleket és összefüggéseket feltárni. Az alapkérdése az, hogy mi történik akkor, ha a gépbe táplált egyre több információ mintegy önálló életet kezd élni, és gyakorlatilag előrevetíti és meghatározza azt, ami bekövetkezhet.
Mint ahogy egyre több ország rendőrsége már jelenleg is tesztel ilyen bűnügyi algoritmusokat 2020-ban, vagy ahogy a Lancet folyóiratban január végén megjelent számítógépes modell alapján megjósolták, hogy a korlátozott információkon alapuló kínai esetek száma brutálisan meg fog ugrani. Az elmúlt két hónapban a kínai hatóságok és a velük együttműködő emberek együttesen – úgy tűnik – sikeresen kezdik legyőzni a járványt.
A mai fiatalság talán kevéssé tudja, de a lengyel Lem a szocialista Kelet-Európa legnagyobb formátumú és hatású írója volt a sci-fi irodalom területén. Manapság az izraeli Yuval Harari művei ugyan milliós példányszámban fogynak és olyan témákkal foglalkozik, hogy milyen lesz a jövő és milyen kihívások lesznek. Harari meg sem említi Lemet a legutóbbi sikerművében, a Homo Deus-ban. Nos, nézzük meg, hogy Lem milyen témákat boncolgatott egy másik, gyakorlatilag ismeretlen, korábbi művében, a Summa Technologiae-ban!