idezojelek

Magyar kolindák

Számháborúsdit játszottunk, amikor hirtelen örömteli borzongás futott át rajtam.

Cikk kép: undefined
2021. 12. 25. 6:40

Számháborúsdit játszottunk, amikor hirtelen örömteli borzongás futott át rajtam. Azon kaptam magam, hogy boldog szoborként bámulok a messzeségbe. A homlokomra tapadt számokat bárki kényelmesen leolvashatta. Nem törődtem vele. Karácsony… Közeledik a karácsony… Ez az érzés ragadott magasba. Fölötte lebegtem mindennek. Pedig augusztus volt, s azokban a napokban köszöntöttek fejemre nyomkodott barackokkal születésnapom alkalmából. Tízéves voltam. Kétszer annyi, mint akkor, amikor emlékezetemben megjelent és életre kelt anyám. A karácsonyfát bámultam, amely a szoba sarkában, a lócákkal keretezett asztalon állt. Csaknem a plafonig ért. Nem azért, mintha olyan magas lett volna. A meggörnyedt mestergerendán terpeszkedő padlás ránk nehezedett. Hunyorgó szemmel óriási csipkebogyóknak láttam a katonás kenyérdarabkák körül kacormód bajusszá pödörgetett piros szaloncukorpapírokat. Itt-ott mintha a pitvari várakozás sóhajainak ezüstös párafelhőcskéi tapadtak volna a zöld ágakra. Az asztal mellett egy asszony állt. Nem az angyal lehetett, mert nem nőttek szárnyai és nem hordott földig érő, ingszerű ruhát. És a haja se aranylott a vállán túl omolva. Rövid, gesztenyeszín frizura keretezte az arcát. Fekete kiskabátot viselt, mint a ­férfiak, és szoknyát, mint az asszonyok. Rám mosolygott… – Ő az anyád – bátorított a nagymama, és meggyújtotta a csillagszórót. Káprázatában hol a homloka, hol a szeme, hol az álla villant meg az idegen asszonynak. És gyöngyszem is csillant az orcáján. Egyre több. Mosolyába bele-belehasogattak a csillagszóró fényszilánkjai. Nem tudtam, féljek-e vagy örüljek. Aztán minden elsötétedett, majd megvilágosodott…

A várakozás fényében úszó város főútján alámerülve a földalattin utaztunk fiammal, aki izgalmában alig tudta egyik szavát a másikba ölteni, ahogy sorolta, mit hozzon az angyal. Velünk szemben egy hozzá hasonlóan hatévesforma kisfiú ült az apjával. Mindenesetre még ő sem lehetett iskolás. A mindent tudók magabiztosságával megszólalt: „Ugye, apu, nincs is angyal?” Az apja csitítani próbálta, és még nyakon is legyintette, mert egyre állhatatosabban ismételgette, amiről a szülei nyilván meggyőzték: „Nincs is angyal!” Most mit csináljak? Zavarba jöttem… Nem kellett volna. Fiam mit se törődött vele egykorú utastársának egész szerelvényt betöltő harsány bizonygatásával. Ő tudta, hogy van angyal. Ahogy a lányom is tudta. Annyira közelinek érezte magához, hogy háromévesen szemrehányást tett neki. Ugyanis az angyal túl sokáig időzött a bezárt szobában, s ő egyre türelmetlenebbül várta a csengettyűszót. Hiába hoztam fel az angyal mentségére, hogy a karácsonyfának és az ajándékoknak nehezen talál helyet, és nem kapkodhat, „Csúnya angyal!” kiáltással mérgében földhöz verte magát.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akkoriban mindenki Orwell könyvéről beszélt. Ki kétkedve, ki reménykedve. Lányunk lengyel keresztapja 1984-től hat éven át nálunk töltötte a karácsonytól újévig ívelő hetet. Az angol íróval ellentétben bizakodónak mutatkozott a jövőt illetően. Nagy vonalakban ismertük az életét… Hogy Eötvös-kollégista volt, majd a háború alatt a Honi Hadsereg Varsó és London közötti budapesti futárszolgálatának parancsnoka, aki mindvégig hű maradt katonai esküjéhez. A kezdet kezdetén mégsem értettük, karácsony este miért kel fel váratlanul és lép az ablakhoz, ahol egy ideig üveghez tapadt arccal álldogált, majd visszaült a helyére. Aztán megtudtuk, hogy 1948-tól nyolc szentestén a börtön ablakrácsa mögül figyelte az első csillag feljöttét, ha nem volt felhős az ég. Megnyomorított körmein akkor akadt meg a szemem, amikor kezét hosszabb ideig kislányom fején tartotta a kölcsönös karácsonyi jókívánságok során. Éreztem, hogy szenvedése energiával dúsítja a némán elmormolt áldást. A jellemé­ben megtörhetetlen hajdani rab, a Jagelló Egyetem kései történészprofesszora úgy várta az angyal érkezését, akár a kisgyerek. Mintha az egykor bilincsbe vert szentesték kiszabadítására indulna, gyermekeinkkel négykézláb vadászta a karácsonyfa alatt névvel jelölt ajándékcsomagokat. Az volt jogosult a soron következő csomag kiválasztására, aki valamelyikünk nevére bukkant. Mindnyájan együtt örültünk a csomagok kibontásának. Így időben elhúzódott az ajándékozás önfeledt együttléte. Lányunk keresztapja csak akkor komorodott el, amikor a lemezjátszót bekapcsoltuk, és sorra felcsendültek a lengyel kolindák. Ilyenkor a fotelbe süppedve nagyon messze került tőlünk. Ajkának néma mozgásán érzékeltük, hogy együtt énekel valakivel, valakikkel. Átszellemült arcán mintha annak a vonásai is kirajzolódtak volna, akinek megszületését éppen ünnepeltük.

Ha nem volnék hívő, unokáim tekintete megtérítene. Panna és Réka olyan áhítattal közelednek a mennybolt, a mennyország ragyogásától életre kelt karácsonyfához, mintha a világ legtermészetesebb módján beszélgetni készülnének a Jó Atyával. Az ő üknagymamájuk hívta így az Istent… Pedig sokat szenvedett. Anélkül, hogy bárkit is káromolt volna érte. Igen, az üknagymama… Aki egyszer azt mondta nekem a karácsonyfánál álló idegen asszonyra mutatva: „Ő az anyád.”

A szerző költő, történész

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Szalai Ádámot újra kísérti az ellentmondás

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Hígtrágya és pogrom Hollandiában

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Ez itt az én hazám

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Mivé lett világunk?

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.