idezojelek

A gazdasági szankcióháború is háború

Bár a gazdasági szankciók látszatra vértelenek, ezek a szankciók is tömegpusztító eszközök.

Cikk kép: undefined
Fotó: Makszim Sipenkov

Raghuram Rajan jeles indiai közgazdász, a Chicagói Egyetem tanára, a Reserve Bank of India, vagyis az Indiai Központi Bank volt elnöke, akit 2019-ben díszdoktorává avatott a Leuven-i Katolikus Egyetem, miközben elítéli a jelenleg folyó háborút, felhívja a figyelmet még valamire: a szankciókkal vívott háborúra.

Azt állítja, hogy a gazdasági szankciókkal vívott háború ugyan nem véres, de ez is háború valójában, az életről, a megélhetésről szól. A pénzügyi szigorítások, amelyeket a nemzetközi közösség bevezetett, a rubel összeomlásához vezettek; a nemzetközi fizetések korlátozása pedig megingatta az orosz bankokba vetett bizalmat. A kereskedelmi szankciók a multinacionális cégek kivonulását eredményezhetik; az Oroszországból való vásárlások tilalmának pedig lesz növekedés- és foglalkoztatáscsökkentő hatása. Mindez alacsonyabb életszínvonalat, rosszabb egészségi állapotot és végső soron több halált fog Oroszországban eredményezni – fogalmazza meg Rajan.

A szankciókkal folytatott háború is rejt magában tehát súlyos veszélyeket. Bár a gazdasági szankciók látszatra vértelenek, ezek a szankciók is tömegpusztító eszközök. A szankciók nem válogatnak: egyaránt sújtanak bűnösre és ártatlanra. Ha széleskörűen alkalmazzák őket, mindenképpen visszafordítják a globalizáció eddigi pozitív folyamatait. Egyre nagyobb a veszélye, hogy a gazdasági szankciókat politikai nézetkülönbségek rendezésére is bevetik. (Kína például Ausztrália ellen használta a gazdasági szankciók fegyverét, mert Ausztrália a Covid-járvány kirobbanása ügyében vizsgálat kezdeményezését szorgalmazta.) Az is lehet, hogy a kormányok megtiltják a vállalatoknak – politikai indítékok alapján –, hogy bizonyos országokkal kereskedjenek. Avagy egyes országok félni kezdenek, hogy saját devizatartalékaikat más országok adott esetben befagyaszthatják. Megfordítva: a befektetők félhetnek, hogy egyes országok bevonzhatnak külföldi befektetőket, aztán ráteszik a kezüket a vagyonra, és elkonfiskálják. Mindezek az aggodalmak a nemzetközi kapcsolatok szűküléséhez vezethetnek. A piac működése a bizalmon alapul. A jelenlegi háború hatására tehát megszakadhat a globalizálódás folyamata, s ez által a világ egésze szegényebb lesz. Rajan úgy fogalmazott: balkanizálódó gazdasági viszonyok alakulhatnak ki.

Azt is látni kell, hogy amennyiben aláássák egy ország valutarendszerét, és szankcióik súlyosan érintik a szegényebbeket vagy akár a középosztályt is, akkor az ilyen lépések agresszív nacionalistákká teszik az embereket az érintett országban. Van egy rossz érzésünk: a bajkeverőknek ez szinte érdekükben áll. Belülről destabilizálni egy országot. Emlékezzünk, hogyan biztatott minket ellenállásra 1956-ban az Amerika Hangja, reménytelen helyzetben is, amikor egyáltalán nem volt szándék állami részről nekünk segítséget nyújtani. Talán sokan emlékeznek a Szabadság, szerelem című filmből arra, hogy milyen keserűen mondta a fiatal mérnök-hallgató: „Nekik az jó, minél több áldozat lesz itt. Annál jobban fogják utálni a megszállókat.”

Természetesen az azért kétségkívül nagy veszély lenne, ha a jelen háborúhoz hasonló lépések megtorlatlanul maradnának. Túl sok diktatórikus vezetésű állam érezhetne kísértést hasonló lépések megtételére. A gazdasági fegyver azonban igen veszélyes egy-egy ország kezében. Ezért szükség lenne arra, hogy alkalmazásukról nemzetközi egyezmény szülessen. Éppen úgy nemzetközi „fegyverkorlátozási egyezményt” kellene kötni erről, mint annak idején a fegyverarzenálok leépítéséről.

Fontos lenne differenciálni ezekben az egyezményekben, hogy a szankciók kikre hatnak. Ha sok szegény átlagpolgárt érintenek, akkor ilyenre csak alapos megfontolás, teljes konszenzus alapján kerülhetne sor. Olyan szankciókat, amelyek a büntetni kívánt ország gazdag elitjét sújtják, Rajan szerint hamarabb lehetne meghozni. Óhatatlanul felötlik bennünk annak a képtelensége, hogy hazánkat, amelynek energiaellátása 65 százalékban az orosz energiától függ, fűnyíróelven kötelezzék a vásárlások beszüntetésére.

De Rajan arra is felhívta a figyelmet, hogy a fejlett világ országainak önmagukon kellene kezdeniük a szigorítást: ne tűrjék el adóparadicsomok létét, az adóelkerülés lehetősé­geit olyan pénzek számára, amelyek sokszor nem éppen tiszta forrásokból származnak, és napjainkban is joghatóságuk területén parkolnak.

Ilyen megállapodások, gazdaságifegyver-korlátozási egyezmények megkötéséhez azonban a nemzetközi diplomáciai fórumok érdemi együttműködésére lenne szükség, amely az utóbbi években sajnálatosan bénulttá kezdett válni. Mint minden diplomáciai lépés, az ilyen szabályozásoknak a kölcsönös engedmények rendszerén kellene alapulniuk. A megegyezés feltétele, hogy minden érdekelt fél magába is nézzen, amikor felelőst keres.

Nem fogadható el a háború kegyetlensége, semmilyen formájában sem. A békés egymás mellett élés mindig jobb, mint a háború. Csak remélhetjük, hogy az emberiség (ismét) eljut erre a felismerésre.

A szerző közgazdász, professor emerita

 

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Európa már megint lemarad

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.