idezojelek

Letargia és leépülés Németországban

A szászországi választás inkább apolitikus volt: a polgárok a személyi folytonosság pártjára álltak a mai nyugtalan időkben, ami nyugtalanító tendencia.

Cikk kép: undefined

A választáson való részvétel elsődleges polgári kötelesség – ami azonban emelkedetten hangzik, a mostani ökoszocialista átalakulás idején inkább lehangolóan kötelező gyakorlat. Nem volt ez másképp a júniusi, szászországi helyhatósági választások esetében sem. Anno harcoltunk a szavazati jogért, most pedig nem élünk vele, mert nincsen választási alternatíva? Nem is kérdés, voksolnunk kell! – így gondolkodnak sokan, legalábbis az 1989-es rendszerváltó nemzedékből. Ha nem is az állítólagos nagypolitikáról van szó, egy demokratikus társadalom mindenekelőtt olyan döntésekre épül, amelyek – vélhetően – az alsóbb szinteken születnek. Minden egyes közvetlenül választott polgármester vagy járási elöljáró erősebben jeleníti meg a demokráciát, mint a választásokon soha nem legitimált csúcshivatalnokok. Pedig a „lent lévőknek” kell magyarázkodniuk olyasmik miatt, amik fent dőlnek el, és csak kevés lehetőségük van rá, hogy visszafeleseljenek a „fent lévőknek”. Sok múlik ilyenkor az adott személyiségen is.

Ki lenne szívesen abban a helyzetben, hogy települését vagy járását olyan nehéz időkön vezesse át, amelyeket a német történelemben egyedülálló módon felülről nehezítettek meg? ­2011-ig, a fukusimai szökőár évéig érvényben volt az az alapelv – ami amúgy inkább célnak, semmint tényleges eredménynek alkalmas –, hogy Németországot stabilan vezessék át a világ- és a térségi politika viszontagságain, miközben a lehető legtöbb ember életszínvonalát növeljék. Angela Merkel zöldfordulata óta azonban Németország – minden tapasztalat és a ­2011-ig felhalmozott ismeretek dacára – a politika minden területén más irányban halad, legyen szó a gazdaságról, az energia- vagy a lakáspolitikáról, az infrastruktúráról, a munkaerőpiacról, a belügyekről, a migrációról, a társadalomnak a genderideológia mentén való atomizálásáról, a tudományról és az uniós ügyekről. Amit Lenin és Sztálin még durva erőszakkal és vérrel hajtott végre (anélkül, hogy bármikor is elérték volna a kívánt célt), azt a Merkel utáni további átalakítók – a német ­koalíciós szerződés agitációs és propagandajelleggel a társadalmi-­ökológiai átalakulás kezdetének esélyéről beszél – éjjel-nappal dübörgő propagandával és a világvégével való riogatással akarják elérni. Későbbi korok történészei csodálkozva állapítják majd meg, hogy a japán szökőár tíz év késéssel és kilencezer kilométeres távolságból is kárt okozott Németországban, miközben Japán továbbra is nyugalomban él.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az átalakítók már jelentős előrehaladást értek el. A német autóipart megölik, a polgárt pedig alig több mint százévnyi egyéni mobilitási szabadság után újra röghöz kötik. Az energia- és az üzemanyagárak Németországban messze a legmagasabbak Európában, a gazdaság energiaigényes területei fulladoznak. Az ínség ismét ismerős fogalom Németországban – felülről rendelik el, országszerte pedig a fizikát hírből sem ismerők közül számosan bigottan követik a példát. Lázadnak a négy számtani alapművelet ellen, a stabil energiaforrásokat ingadozóakkal helyettesítik, és ezt haladásnak nevezik. Az NDK-időkbeli állampolgársági ismereteket oktató tanárom sárgulna az irigységtől.

Gipsz Jakab, az átlagpolgár – aki nem tévesztendő össze a zölddel, akinek bejött az élet – lassan már nem tudja, miként gazdálkodja ki, hogy egyáltalán eljusson a munkahelyére, hamarosan pedig olyan csillagászati összegeket kell előreteremtenie, hogy kifizesse az áramszámláját, amilyenekre pedig már régóta nincsenek tartalékai. A legnagyobb keletnémet regionális energiaszolgáltató cég, az Envia Mitteldeutsche Energie AG például 2023-ra akár hatvan eurócentes kilowattóránkénti árral számol. Ezt már nem sokan tudják megfizetni.

Ezért is tartozott a legnehezebbek közé az a júniusi nap, amelyen a szász polgárok helyi elöljáróikat választották meg. Az Alternatíva Németországnak (AfD) párt jelöltjei kivételével a több mint száznyolcvan település, illetve kilenc járás csaknem minden indulója – férfiak és nők egyaránt – a programjában gazdasági-társadalmi visszalépésre váltotta a felülről meghatározott ideológiai haladást. De a jelek szerint ez nem járt észlelhető hatással. Vélhetően vagy ténylegesen erős személyiségeket választottak meg még olyan térségekben is, amelyekben lázadoznak a kilátásba helyezett politika ellen. Az új jelszó: tereprendezés a kertajtód előtt. Politikai programokat úgyis csak a kisebbségek olvasnak.

2011 előtt a jelölteknek a gazdasági és szociális fejlődés mellett kellett síkra szállniuk a kampánykörútjukon. Manapság a világmegmentő haladást magasztalják, arra való tekintet nélkül, hogy az milyen gazdasági és társadalmi veszteségeket okoz a saját népességüknek. A mostani választás számos jelöltjének kijózanító a programja, ha lecsupaszítjuk róla az ideológiai szólamokat. Számos szövegrészt a Zöldek munkatervéből vehettek át, és gyakran a genderutalásokat sem sprórolták ki belőlük. A politikai verseny a Zöldek csataterén zajlik. Gipsz Jakabnak, e zavaró utolsó mohikánnak már nincs kikhez kapcsolódnia politikailag.
Nagy meglepetések nem születtek. Szászország-szerte az eddig is hivatalban lévőket választották újra, mégpedig szemlátomást teljesen függetlenül attól, milyen lényegi politikai kijelentéseket tettek. Azokban a térségekben, ahol nagyobb ellenállás bontakozott ki a szélparkokkal szemben, szélparkpárti politikusok lettek a befutók. A „régi” energia jellemezte területeken pedig olyanok, akik lerombolják ezt az ágazatot. A szászországi helyhatósági választás így hát inkább apolitikus volt: a polgárok a személyi folytonosság pártjára álltak a mai nyugtalan időkben, ami nyugtalanító tendencia. Kevesebb köze is van adott esetben a politikához, mint a letargiához és a fatalizmushoz.

Legyen szabad kiemelnem egy érdekes személyiséget! Matthias Berger, aki 2001 óta Grimma kisváros polgármestere és a 2002-es, illetve a 2013-as nagy árvizek idején is bizonyított elöljáróként, elsőre 85,9 százalékot kapott, így egymás után negyedszer választották újra. Elutasítja az ideológiai csetapatékat és köntörfalazásokat, és Németország-szerte a genderideológiának is ellenálló helyi politikusként szerzett ismertséget. Mint fogalmazott, „továbbra is szembefordulok szép nyelvünk ideológiai megerőszakolásával – származzon az a jobb- vagy a baloldalról”. Aki a polgárokhoz akar szólni, annak politikai hovatartozástól függetlenül világosan kell beszélnie. Berger pragmatikus, és el is éri a célját. Választási programja üdítően mentes volt mindenféle világmegmentő mantrától. A kampányát akár meg is sprórolhatta volna. Figyelemreméltó volt az AfD eredménye is; a párt egyértelműen elmaradt a kitűzött céljától, hogy – első ízben – járási elöljárót adjon. Szászország – ahol pedig a tavalyi Bundestag-választásokon is a bevándorlásellenes AfD volt a legnépszerűbb párt – a helyi politikában távol áll attól, hogy az AfD bástyája legyen. Éppenséggel az sem segítette ezúttal ezt a pártot, hogy megértően viseltetik Putyin ukrajnai inváziója iránt.

A szerző 1990 és 2005 között a szászországi SPD-képviselők vezetője, 2019-ben kilépett a Német Szociáldemokrata Pártból

Borítókép: illusztráció (Forrás: Pixabay)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Amerika önkorrekciós képessége

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Az antifasizmus terrort jelent

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Trump hatása az identitásra

Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

A középosztály minősége

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.