Európa-szerte rekordokat döntögetnek az energiaárak, amely az elhibázott brüsszeli szankcióknak, valamint a piacok pánikszerű reakciójának is nagymértékben köszönhető. Az elszabaduló energiaárak legnagyobb nyertese a háborút viselő Oroszország, valamint az Amerikai Egyesült Államok.
Nehéz télre és a gondtalan élet végére figyelmeztetik polgáraikat szinte mindenütt a nyugat-európai politikusok. A jelentős mértékben megugrott gáz- és villamosenergia-tarifák következtében egyre nagyobb terhek nehezednek a fogyasztókra, ami mind a lakosságot, mind az ipart komoly kihívások elé állítja. A magas energiaárak mellett további problémát jelent Németország esetében, hogy az Északi Áramlaton keresztül mindössze húszszázalékos kapacitással érkezik a gáz Oroszország irányából. Ha mindez így marad, Németországot nemcsak az energiahiány, hanem súlyos recesszió fogja sújtani, amely könnyedén magával rántja majd az egész európai gazdaságot.
Ezek a veszélyek mostanra a német kormány számára is világossá váltak, félresöpörve a korai hurráoptimizmus időszakát, amely a megújuló energiaforrásokban, valamint alternatív beszállítókban látta a helyzet megoldását. Olaf Scholz kancellár több ízben az Oroszország elleni szankciók helyességét és szükséges mivoltát méltatta, míg gazdasági minisztere, Robert Habeck kijelentette, hogy Németországnak elegendő tartaléka van, a Katarral kötött megállapodás eredményeképpen pedig felkészült az orosz gázszállítások leállítására. A megállapodásból azonban világosan kiderül, hogy a katari földgázszállítás legkorábban 2026-ban indulhat meg. Mivel az orosz gázhoz már csak korlátozott mértékben jutnak hozzá a németek, a valóság hideg zuhanyként hat a német politikai elitre, amely kvázi büntetésként egy illetéket is kénytelen volt kivetni a gázfogyasztókra.