Ismerős ismerőse az az idős kárpátaljai magyar férfi, aki életében először egyedül tölti a karácsonyt. A Beregszászi járásban, a saját házában, amelyet már nem hajlandó elhagyni, hiába hívta át Magyarországra a lánya és a veje, hogy töltse velük és az unokákkal az ünnepet. A szülőket már ide köti a megélhetésük, a vő pedig az ukrajnai sorozások miatt az ünnepekre sem utazik haza. Így aztán a családja sem. Ezt a karácsonyt Ukrajna-szerte áramkimaradások és a velük járó didergés, sötétség, áruhiány nehezítheti, de a legjobban alighanem a szeretteik hiányoznak most az ottaniaknak. A háború ünnepkor még fájdalmasabb tud lenni, mint a szürke hétköznapokban.
Európa és benne a magyarok is jól ismerik azt az érzést, amit soha nem tudtunk megszokni.
Ma már csak a legidősebbek emlékezhetnek a magyar XX. század két legszomorúbb karácsonyára, az 1944-esre és az 1956-osra. „Mennyből az angyal – menj sietve / Az üszkös, fagyos Budapestre. / Oda, ahol az orosz tankok / Között hallgatnak a harangok. / Ahol nem csillog a karácsony. Nincsen aranydió a fákon / Nincs más, csak fagy, didergés, éhség” – írta 1956 karácsonyára New Yorkból a reményét vesztett magyar fővárosba Márai Sándor. 1944-ben pedig szenteste sem szünetelt a nyilas terrorgépezet, számos zsidó mellett aznap gyilkolták meg Bajcsy-Zsilinszky Endrét. A szovjet csapatok pedig épp megérkeztek.
Mi, akik már a hidegháború vége felé nőttünk fel, és Kádár János szó szerint legutolsó hadseregében, 1988–89-ben már afféle operettkatonákként „védtük” a Varsói Szerződést a NATO-tól, azt hihettük, mindez a múlté. Naivan azt gondolhattuk, a béke az ember, az emberi közösségek természetes állapota, nem a háború, és – tettük hozzá – Európa éppen eleget dolgozott rajta az 1945 óta eltelt évtizedekben, hogy kiérdemelje a nyugalmat. Hiába fáradozott volna De Gaulle, Churchill, Adenauer, majd később Kohl, Gorbacsov és Walesa? Tudhattuk pedig a történelemből, hogyan eszményítette az idősebb Cato a fegyverforgató római katonát, ahogy elég egy pillantást vetni nemzeti nagyjaink arcképcsarnokára: a jobbára tragikus sorsú művészek mellett a legtöbben vagy mártírok, vagy hadvezérek, esetleg mártír hadvezérek.
1990 körül, amikor joggal reménykedtünk egy új, szabad világban, tudtuk például, hogy éppen polgárháború dúl Libanonban, Irak pedig lerohanta Kuvaitot (meg is kapta érte a magáét az amerikaiaktól), de úgy voltunk vele, ezek távoli, egzotikus országok a földgömbön.
Mi Bécsbe jártunk Gorenjéért, és átengedtük a keletnémeteket, hadd öleljék őket a keblükre szerencsésebb nemzettársaik. Az NDK kártyavárként omlott össze, a románok (karácsonykor!) megszabadultak a Ceausescu házaspártól – Kelet-Közép-Európa a szabadság és a remény földje lett, a szovjetek már nem vonultak be. A moszkvai puccs idején nyaralni mentünk a jugoszláv tengerpartra, ott sem volt háború. Aztán lett. A délszláv háború visszahozta az öldöklést Európa szívébe. A múltat is. Akkorra már megőszült egykori magyar bakák a tévét mutogatva idézték fel háborús emlékeiket, miközben a képernyőn Szaniszló Ferenc ismertette az aktuális harci helyzetet. Vukovárról beszélt és Szarajevóról, amelynek lakossága három karácsonyt élt túl ostrom alatt. Ez a háború, ahogy a mostani, az ukrajnai is, újra elérte a magyarokat. Délvidéki kollégákat kaptunk a budapesti szerkesztőségekben: tudtak szerbül, horvátul. De otthon katonaszökevények voltak.
Az amerikaiak szerint mi, európaiak széplelkek vagyunk, nem olyan férfiasak, mint ők.
További Vélemény híreink
Robert Kagan neokonzervatív ideológus – a magyar ügyekben is jól ismert Victoria Nuland külügyes héja felsővezető férje – ezt úgy fogalmazza meg: ők a Marsról származnak, mi pedig a Vénuszról. Persze könnyű nekik, amerikaiaknak: ők a háborúikat mindig mások földjén vívják, mi pedig a sajátunkon.
Mégis, világégések esetén is megesett, hogy miként az ókorban az olimpiai játékok idején, karácsonykor elhallgattak a fegyverek. Egyik regényében Ken Follett valós eseményekre is építve ír brit és német katonák első világháborús alkalmi frontbarátságáról. Az egyik szereplő nem érti, hogyan lehetséges ez, de egy walesi megmagyarázza neki:
„Néhány sváb fölállt a mellvédre, fegyvertelenül, és odakiabálták, hogy »Boldog karácsonyt!«, mire nálunk is megcsinálta ugyanezt az egyik srác, aztán elindultak egymás felé, és mielőtt annyit mondhattunk volna, hogy bű, már mindenki ezt csinálta.” (Titánok bukása, fordította Bihari György és Sóvágó Katalin.) Ki kellene ezt próbálni Ukrajnában is. Nem a baka küldte önmagát a frontra.
Borítókép: Ukrán civilek katonai képzést kapnak (Fotó: MTI/EPA/Mikola Tisz)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezEz itt az én hazám
A gazdag amerikai nyugdíjasok elvárják, hogy az a közösség alkalmazkodjon hozzájuk, amelyet érdemesnek tartottak kiválasztani öregkorukra.
Demján Sándor for ever
A gazdasági akcióterv egyik célja a kkv-szektor fejlesztése és versenyképességének javítása.
Németként ezeket várom Trumptól
Az a lényeg, hogy az új amerikai elnök ne valljon annyi mindenben kudarcot, mint az elődei!
A GDP-t nem lehet megenni
A gazdasági növekedés adatai viszonylagosak és sokszor csalókák lehetnek.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezEz itt az én hazám
Mivé lett világunk?
Orbán államférfi, Magyar botrányhős
KÉT MAGYARORSZÁG – Magyar Péter sikeres szeppukut követett el saját magán
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhezElőre kárognak
Kiszámolták, hogy a következő amerikai elnök az elmúlt egy évben háromnaponta hivatkozott Orbán Viktorra, és mindig pozitív összefüggésben tette.
Ki van rúgva!
A demokraták a valóban egyre népesebb kisebbségekből akarták összerakni Kamala Harris szavazótáborát, csak éppen rossz logikával.
Mező Gábor: „Regényre még nem vagyok érett”
Mező Gábort a legutóbbi és a hamarosan boltokba kerülő könyvéről is kérdeztük.
Amerika döntött
Éppen ez a demokrácia győzelme: Trump sikere a fősodorbeli médiafölény és hangulatkeltés dacára.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Magyar Péter 10 leggyalázatosabb mondata
Szalainak a korábbi fejműtéte miatt lehet epilepsziás rohama a világhírű ideggyógyász szerint
Most érkezett: Lezuhant egy repülőgép, mindenki meghalt
Felháborodott ellentüntetők várták Miskolcon Magyar Pétert, aki végül nem jelent meg + videó
Lebukott Mike Tyson, itt a bizonyíték? Bunda lehetett az év bokszmeccse - Videó
„Ne simogasd, nem kisállat!"– robotkutya őrzi Trumpot Floridában
Csak erős idegzetűeknek! – Így ünneplik Budapest egyesítését Karácsonyék
A Ferencváros újra legyőzte a CSM Bucuresti-et, és hatpontos az előnye a második helyen
A Rajnák meg a Polyák ügye
Kemény felszólítást kapott a saját képviselőit gyalázó Magyar Péter
Videón a vadászgép, amely 360 fokos fordulatot tesz repülés közben
Gurmai Zita Londonból hívta a KDNP-s politikust
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezEz itt az én hazám
A gazdag amerikai nyugdíjasok elvárják, hogy az a közösség alkalmazkodjon hozzájuk, amelyet érdemesnek tartottak kiválasztani öregkorukra.
Demján Sándor for ever
A gazdasági akcióterv egyik célja a kkv-szektor fejlesztése és versenyképességének javítása.
Németként ezeket várom Trumptól
Az a lényeg, hogy az új amerikai elnök ne valljon annyi mindenben kudarcot, mint az elődei!
A GDP-t nem lehet megenni
A gazdasági növekedés adatai viszonylagosak és sokszor csalókák lehetnek.