idezojelek

A magyar családpolitika igazi konzervatív sikertörténet

Sokan örülnének külföldön, ha az ő kormányuk is olyan család- és népesedéspolitikát folytatna, mint a magyar.

Cikk kép: undefined
2023. 05. 15. 6:05

A magyar családpolitikai eszközök és intézkedések iránt komoly érdeklődés mutatkozik világszerte, az általunk képviselt családmodellnek nincs alternatívája – ezt erősítette meg a május elején Budapesten megrendezett kétnapos Konzervatív Politikai Akció Konferencia (CPAC Hungary) és Jordan B. Peterson budapesti előadása.

A CPAC-en Donald Trump volt amerikai elnök a szabadságszerető hazafiakat üdvözölte, akikkel együtt hisz abban, hogy a hit és a család alkotja egy jó és szabad társadalom alapját. A korábbi pennsylvaniai szenátor, Rick Santorum azt mondta, a baloldali ideológia célja, hogy összezúzza a családot, de Magyarországon fellépnek ez ellen a gonosz erő ellen, és harcolnak a gyermekek lelkéért. Terry Schilling, az American Principles Project elnöke szerint Magyarország megmutatja a világnak, merre van előre azzal, hogy itt a családokat helyezik előtérbe, garantálva nemzetük erős jövőjét. Valerie Huber, a Trump-kormányzat korábbi fejlesztéspolitikai illetékese rámutatott, hogy amikor európai országok képviselőivel beszél, azt hallja, hogy mérceként hivatkoznak a magyar családpolitikára.

A számos sikerkönyvet jegyző sztárpszichológus, Jordan Peterson budapesti telt házas, arénabeli előadásán dicsérte az Orbán-kormány családpolitikáját, amely kiáll a hagyományos családmodell mellett. Peterson úgy véli, hogy jelenleg nincs alternatíva az Orbán-kormány által képviselt családmodellel szemben, hiszen ezeken a legalapvetőbb eszményeken kívül nincsenek más értékek, amelyeken egy egészséges társadalom alapulhat.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A hazai családpolitikának nemcsak nyugaton van egyre több barátja, hanem a Távol-Keleten is. Jay Aeba, a Japán Konzervatív Unió elnöke, a CPAC japán főszervezője is méltatta a magyar családpolitikát, többek között az szja-mentességet, amit a négy vagy annál több gyermekes és a 30 év alatti édesanyáknak biztosít a nemzeti kormány. A japán politikus szerint követendő példa annak deklarálása – ahogy a magyar alaptörvény rögzíti –, hogy az anya nő, az apa férfi. Dél-Koreából is érdeklődnek a magyar családpolitikai megoldások iránt, hiszen a sok más szempontból jó példaként emlegetett távol-keleti országban jelenleg a legalacsonyabb a világon a termékenységi ráta.

Arra külön is büszkék lehetünk, hogy több ország már átvette vagy szeretné átvenni a magyar családpolitika egyes elemeit, például a lengyel és a lett kormány sikerrel alkalmazza a mi adókedvezményeinket vagy az otthonteremtési programunk részeit, és számos országban fontolgatják, hogy bevezetnek hasonlókat.

Széles körű nemzetközi figyelmet kapunk tehát a munkaalapú és alapvetően konzervatív értékrendű családpolitikánk szemmel látható sikereinek köszönhetően. 

Az elmúlt évtized demográfiai mutatói alapján egyértelmű, hogy a Magyarország választotta út – amely nem a migrációval, hanem családpolitikával szeretne enyhíteni a demográfiai problémákon – lehet eredményes. A többi európai országhoz képest hazánkban a házasságkötés és a gyermekvállalási kedv növekedése terén jelentős volt a növekedés, és annak ellenére, hogy 2022-ben nálunk is volt visszaesés, korántsem akkora mértékű, mint sok más országban.

2010-ben a házasságkötések száma és a gyermekvállalási kedv történelmi mélyponton volt hazánkban, ezen sikerült változtatni, hiszen 2021-re a termékenységi ráta harminc százalékkal, az esküvők száma száz százalékkal emelkedett. A számok mögött konkrét, nagyszabású családpolitikai programok állnak, 2019-ben indult el a családvédelmi akcióterv, 2021-ben pedig Magyarország legnagyobb otthonteremtési programja. Mind a két intézkedéscsomag érdemi módon növelte a gyermekvállalási kedvet és a családok jólétét.

A családtámogatásokra fordított adókedvezményeket érintő költségvetési kiadások tekintetében Magyarország az OECD adatai alapján (2019) a nemzetközi rangsorban harmadik helyen szerepel. 2010 óta pedig adókedvezmények formájában több mint tizenötszörösét fordítja az állam a családokra. Az OECD viszonylatában egy tagországban sincs olyan mértékű célzott családtámogatás az adókedvezményeken keresztül, mint Magyarországon.

Sokan örülnének külföldön, ha az ő kormányuk is olyan család- és népesedéspolitikát folytatna, mint a magyar.

Más kérdés, hogy erről a saját országukban nem biztos, hogy egyáltalán lehet beszélni, hiszen a hagyományos értelemben vett házasság és család lassan már nem tartozik a „politikailag korrekt” fogalmak körébe. Pedig a család- és népesedéspolitika a jövőnket alapvetően befolyásoló fenntarthatósági és versenyképességi kérdés. A jövőt gyermekeink jelentik, ezért legfontosabb feladatunk mi lehetne más, mint a gyermekvállalás és -nevelés következetes és aktív támogatása a továbbiakban is. Mi ezen célokat tartjuk szem előtt és ezért dolgozunk, nemcsak a család nemzetközi napján, május 15-én, hanem 2010 óta lankadatlanul.

A szerző a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért elnöke

Borítókép: CPAC 2023 (Fotó: Havran Zoltán)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Ez itt az én hazám

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Mivé lett világunk?

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Orbán államférfi, Magyar botrányhős

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

KÉT MAGYARORSZÁG – Magyar Péter sikeres szeppukut követett el saját magán

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.