A korrupció elleni fellépés stratégiai jelentőségű, hiszen az ország megítélése mellett nagymértékben befolyásolja a nemzetgazdaság fejlődését is. A korrupció leküzdéséhez és a közigazgatási kultúra megteremtéséhez az állami intézmények összehangolt együttműködésére van szükség, amelyben az ügyészségre kiemelt szerep hárul. Magyarország mai korrupciós helyzetét illetően – elsősorban egy közös finanszírozási alapú nemzetközi baloldali hálózat tudománytalan és manipulatív tevékenységének eredményeként – az az általános közvélekedés, hogy a helyzet súlyos és folyamatosan romlik.
Ezt a nézetet a sajtóban és a közbeszédben a szinte hegemón helyzetben lévő Transparency International korrupcióérzékelési indexével (Corruption Perceptions Index – CPI) támasztják alá, noha az egyetlen számadatban összegzett, közvetett források felhasználásával generált percepciós mutató nyilvánvalóan nem alkalmas a korrupció valódi helyzetének és időbeli alakulásának jellemzésére. Sem a nyilvánosan elérhető, a CPI-nél jóval kifinomultabb percepciós adatok, sem az objektív statisztikai adatok alapján nem lehet a korrupciós helyzet folyamatos romlására következtetni.
Ezt mi sem támasztja jobban alá, mint hogy a neves külpolitikai szakértő, Alex Cobham pontosan tíz esztendeje azt írta a Foreign Policy hasábjain, hogy az indexszel kapcsolatos probléma abban áll, hogy az észlelések nem tények, és ebben az esetben az igazság torz tükröződéséhez is vezethetnek. Cobham arra is felhívta a figyelmet, hogy a korrupciós index eredeti alkotója, Johann Graf Lambsdorff annak használaton kívül helyezését követelte, a következők szerint: „1995-ben megalkottam a korrupcióérzékelési indexet, és azóta is én irányítottam az ezzel kapcsolatos kutatásokat, mindezt a nemzetközi figyelem középpontjába helyezve. 2009 augusztusában arról tájékoztattam Cobus de Swardtot, a Transparency International ügyvezető igazgatóját, hogy már nem vagyok elérhető a korrupcióérzékelési index elkészítése vonatkozásában.”
Lambsdorff professzor rendszerből való kilépésének elfedése – bár talán a döntés részletes magyarázatának hiánya is elősegítette – éles ellentétben áll magának az indexnek a folyamatos használatával, állítja a külügyi szakértő.