idezojelek

Kudarcot vallott az Orbán-kormány lejáratása

A magyar forradalmárokat egykor a kádári propaganda bélyegezte fasisztának, antiszemitának, az imperializmus bérencének.

Cikk kép: undefined
Fotó: Fortepan / Matthaeidesz Konrád

Jókora kormányellenes felzúdulást okozott a hazai balliberális sajtóban a hír, amely szerint a 11. osztályosoknak szóló, „Putyin orosz elnök megrendelésére” készült új orosz állami történelem tankönyv az 1956-os magyar forradalmat fasiszta lázadásnak nevezte. Az elképesztő információ megmozdította a magyar kormány munkáját rendre bíráló és akadályozó ellenzéki pártokat is, akik azonnal alkalmat láttak egy újabb támadásra.

A Demokratikus Koalíció, a Jobbik és a Momentum felébredt átmeneti szendergéséből és válaszadásra szólította fel a kormányt. A Hvg.hu az üggyel kapcsolatban fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a Klubrádióban egy történész felfedezte a kormány „kétértelmű” politikáját, a Telex.hu pedig ezzel a sokatmondó címmel cikkezett: „Az ’56-osokat fasisztázó orosz tankönyv ügye mutatja meg, milyen erősen láncolta magát Putyinhoz a kormány”.

A magyar forradalmárok lefasisztázása − pártállástól függetlenül − jogosan borzolta a kedélyeket, és sokan várták a magyar kormány valamilyen megszólalását az ügyben. 

Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium államtitkára rövid nyilatkozatban reagált, s kijelentette, hogy az ominózus állítás hamis, történelmi tény, hogy 1956-ban a magyar forradalmárok fellázadtak a kommunista diktatúrával szemben, s ez a téma nem lehet vita tárgya. 

A válasz nem elégítette ki a bírálókat. Egyesek kemény fellépést, az orosz nagykövet bekéretését szorgalmazták.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Valamiért eszembe jutott, hogy amikor tavaly a kárpátaljai Munkácson – a helyi önkormányzat határozata nyomán − szétfűrészelték és a várárokba dobták a turulszobrot, az Árpád-ház, illetve a magyar hadtörténelem ősi szimbólumát, akkor ugyanez az ellenzék nem követelte az ukrán hatóságok elleni diplomáciai fellépést. Potápi Árpád János, a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára ennek ellenére a kormány nevében kifejezte felháborodását.

Ehhez hasonló kormányzati lépés most nem történt, de máris leszögezhetjük, a kormány bölcsen tette, hogy nem kapkodott, mert kiderült, hogy ugyanúgy lukra futott volna, mint azok, akik hitelt adtak a szóban forgó híresztelésnek. Érdemes volt várni, mert az orosz nagykövetség Facebook-bejegyzésben cáfolta a hírt. 

Eszerint – miként arról a Pesti­Srácok.hu beszámolt − a magyar sajtóban megjelent téves információk forrása feltehetően az „oroszellenes hamis hírek gyártására és terjesztésére szakosodott”, lettországi székhelyű Meduza internetes kiadvány volt.

 A bejegyzés arról is tájékoztat, hogy az új tankönyv augusztus 8-án, Moszkvában tartott bemutatóján elhangzott: a tankönyvnek legalább tízféle tervezete jutott el az orosz sajtóhoz, de ezek egyike sem nevezi fasisztának az 1956-os magyar forradalmat. Az orosz nagykövetség közleménye hozzáteszi: „A modern Oroszország változatlan tisztelettel viseltetik a magyar nép történelmi emlékezete iránt, és elismeri, hogy közös történelmünkben vannak összetett kérdések, amelyek közé joggal sorolják az 1956-os eseményeket is.”

Azért is tűnt valószínűtlennek az orosz tankönyvvel kapcsolatos híresztelés, mert sehogyan sem illeszkedett azokhoz az orosz bocsánatkérésekhez, amelyek Antall József miniszterelnöksége idején, a Szovjetunió és Magyarország közti alapszerződés moszkvai aláírása alkalmával kezdődtek. Akkor Gorbacsov elnök követte meg a magyarokat az ’56-os forradalom leverése miatt, és ezt Borisz Jelcin írásban is megerősítette az orosz tagköztársaság nevében. Vlagyimir Putyin elnök is lerótta kegyeletét a forradalom áldozatainak emlékműve előtt, amikor 2006-ban Budapestre látogatott.

A magyar forradalmárokat egykor a kádári propaganda bélyegezte fasisztának, antiszemitának, az imperializmus bérencének, akik vissza akarják állítani a volt földbirtokosok, az arisztokraták és az egyházak hatalmát. Idős polgártársaink jól emlékezhetnek a hazaárulók rágalmaira, amelyek most ismét felbukkantak, s amelyeket az egykori kommunisták szellemi örökösei készséggel Putyinék nyakába varrnának.

Baloldali ellenzékünk nem kedveli a mai keresztény Oroszországot, s mindenáron szeretné összemosni az egykori kommunista Szovjetunióval. Nem szereti a keresztény Orbán-kormányt sem, amely helyett inkább a kommunista emlőkön nevelkedett balliberális-globalista ellenzéket szeretné a kormánykeréknél látni. És nem tanúsít megértést az ukrajnai oroszok iránt, akiknek már a háború kitörése előtt is kegyetlen sorsuk volt, miként a kárpátaljai magyarokkal szembeni, enyhén szólva barátságtalan intézkedések is rendre hidegen hagyják. Továbbá közömbös a háború több százezer, napról napra növekvő számú áldozata iránt, minthogy feltétel nélkül támogatja az Ukrajnába irányuló nyugati fegyverszállításokat.

Ne legyenek kétségeink! Ezt a társaságot nem zavarná az ’56-os forradalmárok fasisztázása. Viszont jól jönne neki az oroszbarátsággal gyanúsított Orbán-kormány lejáratása, ami ezúttal kudarcot vallott.

A szerző író, újságíró

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Fortepan / Matthaeidesz Konrád)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Nem minden rossz, ami amerikai

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Hódolat Őfelségének

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Igen súlyos éven vagyunk túl

Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Szoboszlai és Szalah: végre társak

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.