Megkérdeztük az orosz hatóságokat, illetve a budapesti nagykövetet arról, hogy egy orosz történelemkönyvben fasiszta felkelésnek titulálták 1956-ot. Arra voltunk kíváncsiak, hogy miért sértették meg magyarok millióit, de azt is tudni akartuk, hogy ha Oroszország számára ez egy parányi történelmi esemény, akkor mégis miért volt szükség annak kiforgatására, ezzel potenciálisan egymásnak ugrasztava a két népet? Végül arról is megkérdeztük őket, hogy várható-e valamilyen korrekció a tankönyv ügyében?
Amint arról lapunk is beszámolt korábban, az orosz elnök tanácsadója, Vlagyimir Megyinszkij nevéhez fűződik az a 11.-es tanulókat megcélzó történelemkönyv, amely válságnak írja le az akkori eseményeket. A ledöntött Sztálin-szobor fotójával illusztrált orosz tankönyv állítása szerint a Szovjetunió azért küldött csapatokat a hazánkba, hogy segítsen a tiltakozás elfojtásában.
A könyv mindemellett hibának nevezi, hogy a szovjet csapatok 1990-ben megkezdték a kivonulásukat Magyarországról.
Mindez azért is furcsa, mert Borisz Jelcin, Oroszország 1991 és 1999 közötti elnöke, hazánkban tett 1992. november 10–11-i hivatalos látogatása során bocsánatot kért az 1956-os forradalom során végbement „orosz beavatkozás” miatt, és átadta az 1956-os forradalomról Moszkvában őrzött dokumentumoknak egy jelentős részét is.