Lassan egy hónapja, hogy hivatalába lépett az új amerikai elnök. Ezalatt kiderült, hogy Donald Trump komolyan gondolta mindazt, amiről a választási kampánya során beszélt: Tegyük újra naggyá Amerikát! Már az első napokban felkavarta a nemzetközi politika eddig sem túl nyugodt vizeit.
Nem tétlenkedett a belpolitika színterén sem. Első lépésként lezárta a mexikói határt, majd büntetővámokkal fenyegetve nyomás alá helyezte Kanadát és Mexikót az illegális bevándorlás megfékezése érdekében. Egyelőre gyors sikerrel járt. Ezzel párhuzamosan pedig megindult az illegális migránsok kitoloncolása is. Közben kitiltotta a hadseregből a transzneműeket, ahogy a nők versenyeiről és a női öltözőkből is. Mondhatjuk, hogy elkezdődött a normalitás helyreállítása. Mindezek mellett még százszámra írta alá azokat az elnöki rendeleteket, amelyek szintén ebbe a sorba illeszkednek.
De a múlt héten egy új, talán minden eddiginél érzékenyebb területen nyitott frontot. Az Elon Musk nevével fémjelzett kormányzati átvilágításért felelős csapat a szó szoros értelmében rárúgta az ajtót a Nemzetközi Fejlesztési Ügynökségre (USAID).
Kiderült ugyanis, hogy ez a kormányzati szerv évente úgy osztogatott dollártízmilliárdokat, hogy azt senki sem ellenőrizte. Míg a felszínen humanitárius és fejlesztési támogatások szerepeltek, a valóságban radikális baloldali szervezeteket támogattak világszerte.
A Fehér Ház szóvivője hihetetlennek tűnő adatokat sorolt. Kiderült ugyanis, hogy mintegy hétszáz médiumot és több mint hatezer újságírót fizettek. Robert F. Kennedy jelenlegi egészségügyi miniszter a hírre úgy reagált, hogy a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) mára az újságírók legnagyobb támogatója lett a USAID-en keresztül. Megjegyezte, hogy Barack Obama elnöksége idején módosították a törvényt, hogy ez a lehetőség megnyíljon a hírszerzés számára. Hogy világos legyen: a brit BBC, a brüsszeli Politico is milliókat kapott ezen a csatornán, ahogy a jórészt közép-európai és benne kiemelten magyar hírportálok, újságírók is.