Angela Merkel a mexikói G20-csúcson képviselendő német álláspontot ismertetve a Bundestagban – a német törvényhozás alsóházában – elmondta: arra számít, hogy a június 18-án kezdődő találkozón minden egyéb témánál hangsúlyosabban jelenik majd meg az euróövezeti válság, és „a világ szeme ismét Németországra szegeződik”. Németország az európai egységfolyamat és a világgazdaság fejlődése szolgálatába áll, de lehetőségei korlátozottak, ezért nem szabad olyan módszerrel kezelni a válságot, amely „végül felemészti Németország erejét”.
Hangsúlyozta: nem a leggyorsabb, hanem a legjobb eszközöket kell megtalálni. A külön-külön felhalmozott tartozás szétterítése a közösség egészére „látszólag egyszerű” megoldás, de éppen a remélt hatással ellentétes eredménnyel jár – utalt a közös euróövezeti kötvény elképzelésére. Tüneti kezelés helyett a válságot kiváltó problémákat kell megoldani, vagyis a túlzott eladósodás, a hiányos versenyképesség és a közösen vállalt szabályok megszegéséből fakadó hitelességi deficit kihívására kell választ találni – hangsúlyozta.
Hozzátette: üdvözli a madridi kormány elhatározását, hogy külső támogatást igényel a bankrendszer stabilizálásához. „Minél hamarabb kér Spanyolország segítséget, annál jobb” – mondta. A német kancellár szerint a banki stressztesztek nem mutatták meg teljes mélységében a spanyol problémákat, ezért hasznos lenne, ha az Európai Központi Bank erősebb felügyeleti jogosítványokat kapna. Ismert, agresszív mértékben, egyszerre három fokozattal a befektetési ajánlású adósosztályzati sáv alsó szélére minősítette le Spanyolországot szerdán a Moody's Investors Service. Az MNO által megkérdezett szakértők azt mondták, hogy százmilliárd euró elég lehet a spanyol bankszektor megmentésére. Bővebben>>>
A G20-csoport a legfejlettebb és a legnagyobb feltörekvő államokat, valamint az EU-t mint intézményt fogja össze. A hétfőn kezdődő kétnapos tanácskozást Los Cabosban rendezik.
A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő csütörtökön Londonban összeállított helyzetértékelésében az áll, „kritikus szakaszba” jutott az euróövezet, és valószínűleg már a következő néhány hét eseményei eldöntik, hogy a valutaunió „merre veszi az irányt”.
Az Európai Bizottság elnöke szerint további lépéseket kell tenni az Európai Unióban és az euróövezetben az egységesedés irányába. José Manuel Barroso szerdán elmondta, a két hét múlva esedékes állam- és kormányfői találkozó erre konkrét iránymutatásokat fog adni.