„Valaki megrágalmazhatta Josef K.-t, mert noha semmi rosszat sem tett, egy reggel letartóztatták” – ezzel kezdődik A per, Franz Kafka abszurd regénye. Egy tegnapi zágrábi ítéletnek pedig ez a lényege: első fokon hat év börtönt kapott Ivo Sanader volt horvát kormányfő, míg az ő megvesztegetésével vádolt Hernádi Zsoltra, a Mol Nyrt. elnök-vezérigazgatójára – távollétében – két év börtönt szabtak ki.
A verdikt igen kellemetlen zárása az óévnek, és rossz fényt vet Zágrábra a horvát elnökválasztás két fordulója között, valamint szomszédunk január 1-jén debütáló soros EU-elnöksége előtt. De következményeiben ennél sajnos sokkal messzebbre, hazánkig, a magyar gazdaság egyik zászlóshajójáig, sőt Közép-Európa energiabiztonságáig és az uniós igazságszolgáltatás minőségéig ér. Az igazi tét ez, nem pedig két magánszemély elmarasztalása – még ha egyelőre csak első fokról beszélünk is. A fellebbezés lehetősége adott, és élnek is vele az érintettek.
A Molnak az INA horvát energiavállalatban szerzett – és az idő múltával egyre bővült – érdekeltsége csaknem húszéves történet, amely egész jogi kálváriává duzzadt. Ha hollywoodi filmről lenne szó, lebilincselőnek tartanánk a sztorit, amelyben döntéshozók és üzletemberek, luxusórák és autócsodák, diplomáciai viharok, bírók és ügyvédek, elfogatóparancsok, ítéletek és verdikteket megsemmisítő határozatok sorjáznak vég nélkül, immár egy évtizede. Ám a zágrábi sztori – sajnos – nem filmforgatókönyv, hanem az abszurd valóság, ami a bőrünkre megy itt, Közép-Európa kellős közepén.
Abszurd ugyanis, hogy – mint megtörtént – hiteles koronatanúnak fogadjanak el Zágrábban egy olyan üzletembert, Sanader egykori lekötelezettjét, Robert Ježićet, akiről az ENSZ égisze alatt működő genfi választott bíróság azt állapította meg: vallomásának igazságtartalma erősen kétséges, azt többször módosította. Márpedig Ježićen áll vagy bukik az a korrupciós vád, miszerint egy orosz oligarcha Horvátországba utalt milliói valójában a Hernádi által vezetett Mol kenőpénze volt. Ez azt a célt szolgálta – állítják Zágrábban –, hogy a Mol megszerezze az INA irányítási jogát, miután megkenték Sanadert, a horvát politika akkori erős emberét. A vádat – ahogyan az egész eljárást – a védelem ügyvédei mellett a magyar hatóságok is abszurdnak találták, és nem szereztek érvényt a Hernádi elleni elfogatóparancsnak. Sőt – ami komoly kérdőjeleket vet fel déli szomszédunk igazságszolgáltatásának függetlenségével kapcsolatban – a zágrábi alkotmánybíróság hatályon kívül helyezte a Sanader elleni első ítéletet, és Zágráb jogi csatát vesztett a genfi választott bíróság előtt is. (Egy washingtoni arbitrázs függőben van.)