idezojelek

Rock and roll

A szankciós politika túllőtt a célon. Úgy is lehet fogalmazni, hogy Európa védőfelszerelés nélkül kezdett hozzá a kardcsörtetéshez.

Kiss Gergely avatarja
Kiss Gergely
Cikk kép: undefined

Milyen veszélyt hordoz a gázársapka bevezetése? A többi között azt, hogy az Európai Uniónak kevesebb energia áll majd a rendelkezésére. Milyen kockázatokkal jár az orosz olaj embargója? A többi között azzal, hogy az Európai Uniónak kevesebb energia áll a rendelkezésére. Milyen következményt hozott magával a szankciós politika? A többi között azt, hogy az Európai Uniónak kevesebb energia áll a rendelkezésére. Összegzésként a szankciós politika „eredményéről” tehát elmondható, hogy Európa kevesebb forráshoz jut, viszont drágábban.

Az unió elvágta magát a legnagyobb ellátójától. Ezzel az európai állampolgárok többsége is tisztában van. A Századvég Európa-projekt kutatása rámutatott: az unióban a felnőtt lakosság ötvenkilenc százaléka azt tartaná helyesnek, ha az embargós intézkedések bevezetése helyett versenyre lehetne kényszeríteni az orosz felet. Azaz: az orosz mellett minél több forrásból lehetővé kell tenni Európa energiaellátását. Ha ugyanis nagyobb a választék, akkor az ellátás is biztonságosabb és az árak is csökkenhetnek.
Brüsszel nem ezt az utat választotta.

A szankciós politika túllőtt a célon. Úgy is lehet fogalmazni, hogy Európa védőfelszerelés nélkül kezdett hozzá a kardcsörtetéshez vagy, ha úgy tetszik, golyóálló mellény és fegyver nélkül futott ki a csatatérre. Az elmúlt évtizedekben elmaradtak azok a beruházások és fejlesztések, amelyek új útvonalakon tennék lehetővé az energiabeszerzést. A hirtelen irányváltás után elkezdődött a kapkodás. Így történhetett meg például, hogy a tervezettnél már háromszor drágábban készülnek a német úszó gázterminálok. Most arra kérik a német fogyasztókat és vállalatokat, hogy lehetőleg ne csavarják fel teljesen a fűtést, és gondolják át, melyik helyiségeket kell feltétlenül melegebbé tenni.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ursula von der Leyen is rákényszerült arra – ha csak egy pillanatra is –, hogy kihúzza a fejét a homokból. Az Európai Bizottság elnöke beismerte, hogy jövőre jelentős, harmincmilliárd köbméteres gázhiány és továbbra is magas ár várható Európában. A szakértők már jóval korábban megkongatták a vészharangot, próbálták felnyitni a brüsszeli döntéshozók szemét. Politikai kommunikációval ugyanis eddig még soha sehol nem sikerült egy fokkal sem feljebb csavarni a termosztátot.

Az észszerűtlen és öngyilkos politikának sikerült megnehezítenie Európa „zöldítési” elképzeléseinek megvalósítását is. A sok álmodozás után az idei évben eljutottunk oda, hogy olyannyira felfutott a globális szénfogyasztás, amire még nem volt példa. Az orosz gázellátás korlátozása miatt sok európai ország a szén felé fordult. Amit egyesek Greta Thunbergtől kapni fognak, azt nem teszik az ablakba…

Ha visszatérünk egy pillanatra a fent idézett felmérésre, akkor abból az is látható, hogy leginkább Magyarországon támogatják az energiabeszerzés útvonalainak szélesítését az orosz források megtartása mellett. Erre jobb válasz nem is érkezhetett volna, mint amit Orbán Viktor a minap bejelentett. Történelmi beruházás veszi kezdetét: Magyarország részvételével épül meg a világ leghosszabb tenger alatti villamosenergia-vezetéke. Azerbajdzsánból Grúzián és Románián keresztül a Kaszpi-tenger szélerőműveinek energiája érkezhet Magyarországra. Az új hálózat tenger alatti szakasza 1195 kilométer hosszú lesz, ami világrekord. A beruházással Magyarország több forrásból biztosíthatja villamosenergia-igényeit, ami javítja hazánk ellátásbiztonságát.

– Ha harminc évvel fiatalabb lennék, azt mondanám, hogy ez az igazi rock and roll – fogalmazott a miniszterelnök. Magyarország és egész Európa érdeke, hogy ne táncoljunk el az adódó lehetőségek elől.

Borítókép: Ursula von der Leyen (Forrás: MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Orbán államférfi, Magyar botrányhős

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

KÉT MAGYARORSZÁG – Magyar Péter sikeres szeppukut követett el saját magán

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Donald Trump a reményt hozta el

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Hogy nem szakad Dobrevre az ég?!

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.