Orbán Viktor elűzné a gondok madarát

Nem akadályozhatjuk meg, hogy a gondok madarai elszálljanak a fejünk fölött, de azt igen, hogy fészket rakjanak a hajunkban - fogalmazott Orbán Viktor demecseri beszédében. A volt kormányfő hangsúlyozta: a jelen kormányzás alatt még négy évet biztosan nem bírna ki az ország, de még az is félő, hogy a mostani négyet kibirja.

2003. 10. 16. 19:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A választások előtt Magyarország nem volt hibátlan és a kormánya sem volt az, ám olyan politikát folytattunk, amely testreszabott volt az ország számára, vagyis arra törekedtünk, hogy a gazdaság élénkítésével szolgáljuk a polgárok jólétét – jelentette ki Orbán Viktor ma este Demecserben, az időközi polgármesterválasztást megelőző nagygyűlésen.

- Most, mikor a kasszában lévő tartalékot elosztogatták anélkül, hogy az a gazdaság szekerét előrelendítette volna, nyilvánvaló, hogy alapvetően nem jó irányba mennek a dolgok, az irányt alkotmányos eszközökkel meg kell változtatni; erre először július 13-án, az Európa parlamenti választások alkalmával nyílik lehetőség – hangsúlyozta a volt kormányfő.

A Fidesz elnöke beszédében egy kínai mondást idézett: nem akadályozhatjuk meg, hogy a gondok madarai elszálljanak a fejünk fölött, de azt igen, hogy fészket rakjanak a hajunkban. Mint mondta: a jelen kormányzás alatt még négy évet biztosan nem bírna ki az ország, de még az is félő, hogy a mostani négyet kibirja. – Ennek a választásnak nyilvánvalóan belpolitikai következményei is lesznek – fűzte hozzá Orbán Viktor.

- Másfél évvel ezelőtt, egy bizakodó, tenniakaró és összefogni akaró közösség volt Magyarország. A gazdaság még elég jól működött az utolsó három hónapban, 100 millió forintot kapkodtak szét a családi mezőgazdasági választások, mert fejleszteni akartak. A magyar vállalkozók megtanulták, hogy nemcsak alvállalkozók, hanem fővállalkozók is lehetnek a saját hazájukban. Kézben tartottuk az árakat és a multinacionális cégek nyomása ellenére sem engedtünk meg az infláció mértékét meghaladó áremelést – hangsúlyozta a volt miniszterelnök.

- Becsben volt a közvagyon, szó sem volt az állami tulajdon dobraveréséről sőt ellenkezőleg, hiszen Magyarországon régen elérte az EU-átlagot az állami és a magántulajdon aránya. Ma viszont azt kell látni, hogy a kormányzat diadalként állítja be az utolsó magyar bank 101 milliárd forintért történt eladását, és közben elegánsan megfeledkezik arról, hogy az állampolgárok kontójára ugyanezen bank konszolidálására 150 milliárd forintot kellett fordítani – jegyezte meg Orbán Viktor, hozzátéve: a kormány nincs figyelemmel arra sem, hogy a termőföld magyar kézben tartásához is szükség lenne honi tulajdonú bankra abban az esetben, ha a föld hitelfedezetül szolgálhat. – A mezőgazdaságban korántsem szokatlan eladósodás kiviheti a gazdák lába alól a földet, és akkor szükség lenne egy olyan bankra, amely arról gondoskodik, hogy a föld visszajusson azokhoz, akiket megillet – mondta a politikus.

Orbán Viktor beszédében szóvá tette azt is, hogy az előző kormányzat idején, ha lassan is, de eredményeket tudott felmutatni az ország a határokon túl élő magyarokkal való együttműködésben és a státustörvény megvalósításában. Most viszont azzal kell szembenézni, hogy november elsejétől azért lesz kénytelen vízumot váltani a délvidéki magyar, ha az anyaországba kíván utazni, mert minden érintett szereplő közül egyedül maga a magyar kormányzat az, amely ódzkodik a kettős állampolgárság megadásától.

A Fidesz elnöke beszédében rávilágított arra is, hogy a megszorító gazdaságpolitikának a következményei egyaránt sújtják a jobb- és baloldali szavazókat. Ugyanúgy meg kell szenvedniük a gyógyszeráremelést, a munkanélküliséget, a gázáremelést mind a két oldal szavazóinak. Éppen ezért Orbán Viktor úgy látja, az a fal, ami a választások idején elválasztotta a jobb és baloldalt, vékonyodik, és ha átnyúlni még nem is lehet fölötte, de már át lehet kiabálni rajta – fogalmazott.

A magyar költségvetési politika és az Európában körvonalazódó gazdasági elképzelések összefüggéseiről szólva Orbán Viktor újságírónknak nyilatkozva kifejtette: célszerű lenne a kormányzatnak elgondolkodnia azon, hogy miközben nálunk az elviselhetetlenségig menő mértékű megszorításokat terveznek 2004-re, az európai Unióban éppen ellenkezőleg, növekedést serkentő, grandiózus fejlesztési programokkal szeretnék meglódítani a gazdaság szekerét. A Szövetség elnöke szerint legfinomabban fogalmazva is elgondolkodtató, hogy praktikus-e az európai csatlakozás küszöbén szembe menetelni az ott körvonalazódó gazdasági irányvonallal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.