Gyűlöletbeszéd-tanácskozás Kaltenbach, TGM és Vitányi részvételével

Nem szabad csak a törvényre hagyni a gyűlöletbeszéd visszaszorítását, a mindennapi életben is fel kell emelni a hangot ellene, mondta Hanti Vilmos egy a témában az Otthont Magyarországból Összefogás által megrendezett pénteki Budapesti tanácskozáson.

MTI
2003. 12. 12. 19:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetségének elnöke és az Otthont Magyarországból Összefogás koordinátora a gyűlöletbeszéd társadalmi jelenlétéről, az ellene történő fellépés lehetőségeiről megtartott szervezett tanácskozás vitavezetőjeként beszélt a jelenségről.

Tamás Gáspár Miklós filozófus szerint a gyűlöletbeszédről szóló törvénymódosítás „alkotmányos szempontból helytelen, praktikus szempontból pedig semmire sem jó”, és úgy vélte, az nem fog jelentős változást hozni a gyűlöletbeszéd társadalmi jelenlétében.

Szavai szerint hiába vannak a jogszabályok, az alkotmány, a liberális-humanista törvények, amelyek betartásával „nem volna lehetséges, hogy az állam tisztviselői szisztematikus, intézményes és következetes rasszista politikát folytassanak, ami ma ugye az általános eset”, ha ezeknek emlékezetét, folytonosságát a kollektív politikai akció, az „intézményes memória” nem tartja fenn. Azt mondta, ideje lenne felvenni a politikai küzdelmet a gyűlöletbeszéddel, mert azt a jogszabályok nem fogják megoldani.

Kaltenbach Jenő kisebbségi jogi biztos kijelentette: tapasztalata szerint sok rasszista nem is tudja magáról, hogy amit tesz, az rasszizmus. Mint mondta, neki nincs igazán határozott véleménye a gyűlöletbeszédről szóló törvényről, de mindenképpen fontosnak tartja, hogy az állam egyértelműen állást foglaljon abban, „meddig lehet elmenni”.

Emlékeztetve rá, hogy minden EU-tagállamban szigorúbbak a
gyűlöletbeszédre vonatkozó törvények és büntetési tételek, mint Magyarországon, azt a meggyőződését hangoztatta, hogy a bírákat képzésük során arra kellene például rávezetni, hogy „a jog nem az erősek eszköze, hanem a gyengéké”.

„A jognak jogvédelmi funkciója van, a jog nem arra való, hogy az állam lesújtson vele (...), hanem arra való, hogy a polgárok biztonságáról gondoskodjon” – mondta az ombudsman, aki szerint ezt nyomatékosítani kell a bírákban.

Vitányi Iván szociológus szerint a törvényt igenis meg kellett hozni, „és nem azért, mert megoldja a problémát, hanem hogy legyen meg törvényben is, hogy ezt elítéljük”. Mint mondta, nem a törvény való arra, hogy megoldódjon a probléma, mert ezen csak társadalmi összefogással lehet segíteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.