Hegemóniára tör az új Windows

Bár a Microsoft új operációs rendszere még csak két-három év múlva várható, Bill Gates szerint "érdemes várni" az egyelőre Longhorn néven emlegetett új generációs Windowsra. A héten Londonban tartott fejlesztői fórumon maga a Microsoft elnöke beszélt a készülő oprendszerről, hogy felkeltse a fejlesztők érdeklődését. Bár Gates már most a Longhorn utódját emlegeti, a rendszerrel kapcsolatban még mindig sok a homályos pont.

Index
2004. 01. 29. 17:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Microsoft fejlesztői Gates elmondása szerint teljesen újrastruktúrálják a rendszert. Gates alapvető változásokat ígért, hasonlóakat ahhoz, mikor a Microsoft az NT-ről Windows 2000-re váltott – az például már biztosnak tűnik, hogy a Longhornban nem lesz registry. A Longhorn fő újításai az egyelőre Avalon néven futó megjelenítő alrendszer, az Indigo kódnevű kommunikációs alrendszer, illetve a WinFS fájlrendszer. A legnagyobb érdeklődés talán ez utóbbival kapcsolatban tapasztalható.

Gates elmondta, hogy a Microsoft már próbál egy ideje létrehozni egy egyesített fájlrendszert, ez lenne a WinFS, ami az SQL Serverből importált relációs adatbázisszerveren alapszik, és képes XML-cimkék alapján keresni és kezelni az adatokat. A WinFS képes lesz például szerző, projekt, kulcsszó vagy a felhasználó által szabadon meghatározott kritériumok alapján tárolni fájlokat. Ennek a gyors kereshetőség mellett nagy előnye, hogy a fájlokat az azokat létrehozó alkalmazások hiányában is lehetne kezelni.

Novemberben a Cneten olyan híreket is lehetett olvasni, hogy a WinFS alapját az SQL helyett mégis az NTFS fájlrendszer képzi majd, így ugyanis kevesebb kompatibilitási problémával kell szembenézni. Az e heti fejlesztői konferencia beszámolói azonban már ismét SQL Server-alapokra épülő fájlrendszerről szólnak.

Nem tisztult a kép a Longhorn szerver-kliens viszonyaival kapcsolatban sem, Gates erről annyit mondott, hogy a Longhorn egyesíti a „vékony” (csökkentett funkconalitású) és a „vastag” (teljes funkcionalitású) kliensek előnyeit, sőt, elmossa a kliens és szerver közötti határvonalat. A hálózatok sebessége miatt ugyanis ma már létre lehet hozni olyan alkalmazásokat, melyek párhuzamosan dolgoznak szerverrel és klienssel.

Korábban arról lehetett hallani, hogy a Microsoft a háttérbe akarja szorítani azokat az alkalmazásokat, amelyek a böngészőkön keresztül minden operációs rendszeren futtathatóak, és valószínűleg az erőteljes kliensek fejlesztését helyezi előtérbe a szerverekre és hálózatokra támaszkodó szoftverek helyett.

A Microsoft a Cnet korábbi beszámolója szerint állítólag már azt is fontolóra vette, hogy leállítja a különálló böngésző fejlesztését, és a webes alkalmazások közvetlenül a Longhorn saját kódjában futnak majd. Ez érzékenyen érintené a rivális technológiákat, például a Javát vagy a Flasht, bizonyos szempontból a Linuxot is, amelyek lehetővé teszik a Windowstól független, böngészőn alapuló szoftverek kifejlesztését. A böngészők szerepének növekedése emellett elősegíti a vékony klienseknek a terjedését is, amik a teljesítményigényes számításokat szerverekre bízzák.

A Longhorn ráadásul tele lesz tömve middleware-ekkel, azaz olyan szoftverekkel, melyek a kliens-szerver kommunikációban köztes szerepet töltenek be, így gyakorlatilag csak a magas szintű számítási feladatok fognak megélni a platformon kívül. A Microsoft szerint erre azért van szükség, hogy a platform alkalmasabb legyen az e-kereskedelemre és a szervezetek belső kommunikációjára, de valószínű, hogy erről a rivális szoftvergyártók másképp fognak vélekedni.

Gates Londonban elmondta, hogy a Longhorn erősen támogatja majd az azonnali üzenetküldést és az internetes telefon (VoIP) szolgáltatásokat, de a beszédszintetizálásra és beszédfelismerésre igazán csak a Longhorn utódja, a Blackcomb lesz majd képes. Lehetséges, hogy a Microsoft még a szerverszoftver előtt kiadja a Longhorn kliensverzióját, közölte Gates.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.