Február 20.: Magyar politikai élet

Orbán: Pontot teszünk a közös lista állításának gondolatára - MVSZ: családokat választ szét a vízumkényszer - A sztrájkbizottság hétfőn egyeztet Draskoviccsal - Lamperth az önkormányzati forráselvonásról - MSZP-s javaslatok a nemzeti összefogásra

MNO-összeállítás
2004. 02. 20. 19:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Orbán: Pontot teszünk a közös lista állításának gondolatára

A mai nappal pontot kell tenni Medgyessy Péter miniszterelnök és az MSZP által, a napokban javasolt közös európai parlamenti lista állításának gondolatára – jelentette ki mai sajtótájékoztatóján Orbán Viktor, a Fidesz elnöke. Mint mondta: ezzel a javaslattal az MSZP összefogás helyett megosztotta a hazai lakosságot, ráadásul Magyarországot szembeállította az Európai Unióval, annak demokratikus hagyományaival. Az elkövetkezendőkben tanulságos lenne, ha a hasonló javaslatokat átgondolnák az illetékesek, mielőtt a közvélemény elé tárnák – vélekedett Orbán Viktor. Leszögezte: lejárt annak az ideje, hogy a politikai elit a hatalmi pozíciókon osztozkodjon, hiszen a döntés a választópolgárok joga. A Fidesz mindennek ellenére az összefogás jegyében 9 pontos útravaló javaslatot dolgozott ki a majdani magyarországi európai parlamenti képviselőknek, mintegy „hamuban sült pogácsaként”.

MVSZ: családokat választ szét a vízumkényszer

A magyar-román határátlépési megállapodás felülvizsgálatát követeli a kormánytól a Magyarok Világszövetsége, mert az a szövetség szerint korlátozza a két ország polgárainak szabad mozgását. A megállapodás szerint az összességében kilencven napon túli tartózkodás a megfelelő tartós vízum hiányában kiutasítást, pénzbüntetést és kitiltást vonhat maga után. Mindenképpen egy nyílt politikai vitát igényel ez a kérdés, nem pedig ilyen zugintézkedést – bírálja az egyezményt Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének vezetője. A szervezet elnöke elmondta: a tavaly ősszel aláírt szerződés magyar családok tucatjait választotta szét, hiszen a vízum megszerzése közel egy hónapot vesz igénybe.

A sztrájkbizottság hétfőn egyeztet Draskoviccsal

Az országos közszolgálati sztrájkbizottság hétfőn találkozik Draskovics Tiborral, hogy a pénzügyminiszter megszorító csomagjáról egyeztessen, a testület csak ezt követően – legkésőbb szerdáig – dönt a kormány közszférának tett bérajánlatáról – mondta Fehér József. A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének (MKKSZ) főtitkára hangsúlyozta: hiteles tájékoztatást várnak arról, hogy a száznyolcan milliárd forintos megszorító csomag milyen módon érinti a közszféra munkavállalóit. Bár a kormány továbbra is állítja, hogy a mindössze hat százalékos béremelés fedezete benne van az önkormányzatok költségvetésében, Fehér tudomása szerint a legtöbb település éppen a személyi jutatások csökkentését és létszémleépítések végrehajtását tervezi.

Az MKKSZ ragaszkodik a jogi és pénzügyi garanciákkal bíró béremeléshez, de abban az esetben sem tudja aláírni a bérmegállapodást, ha annak végrehajtása az önkormányzatokat hozza lehetetlen helyzetbe. A rendőröket, katonákat, pénzügyőröket, tűzoltókat tömörítő Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége (FRDÉSZ) felszólítja a kormányt, hogy teljesítse a közszolgálati dolgozók hat százalékos bérfejlesztésére tett ígéretét.

Lamperth az önkormányzati forráselvonásról

Nem érinti az önkormányzatok működését a várhatóan tízmilliárd forintos fejlesztési forráselvonás, mondta a belügyminiszter Székesfehérvárott, a Fiatal Baloldal-Ifjú Szocialisták klubrendezvényén. Ez a döntés, amit most kormány hozott, semmilyen módon nem érinti az önkormányzatok normatíváit, nem érinti azokat a finanszírozási forrásokat, amelyekből az önkormányzatok a mindennapi feladatellátást végzik, nem érinti az életszínvonalhoz, a szociális intézkedésekhez kötődő forrásokat – mondta Lamperth Mónika.

MSZP-s javaslatok a nemzeti összefogásra

Tíz pontból álló, az európai parlamenti választással kapcsolatos javaslatot juttat el a pártokhoz az MSZP annak érdekében, hogy a legfontosabb kérdésekben nemzeti egyetértés jöjjön létre – jelentette be Horn Gyula. A szocialista párt európai parlamenti választási kampányának irányítója szerint a politikai közélet javítása nemzeti érdek, ezért a legalapvetőbb kérdés az egyetértés. Olyan egyetértés a parlamenti pártok között, amely biztosíthatja, hogy az Európai Parlamentben működő képviselőink össze tudják hangolni a nemzeti érdekeket a nemzetközi elvárásokkal – fogalmazott a politikus.

Hozzáfűzte: örül, hogy a Fideszt sikerült gondolkodásra késztetni, mivel szándékaik „nem sokban különböznek az MSZP álláspontjától„. Horn Gyula a szocialista párt javaslatáról szólva elmondta: „a nemzeti egyetértés jegyében készült dokumentum” hangsúlyozza a 24 magyar képviselő együttműködését, az uniós költségvetéssel összefüggő egyeztetés fontosságát, az európai szociális modell magyarországi érvényesítésének szükségességét.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.