Orbán: Pontot teszünk a közös lista állításának gondolatára
A mai nappal pontot kell tenni Medgyessy Péter miniszterelnök és az MSZP által, a napokban javasolt közös európai parlamenti lista állításának gondolatára – jelentette ki mai sajtótájékoztatóján Orbán Viktor, a Fidesz elnöke. Mint mondta: ezzel a javaslattal az MSZP összefogás helyett megosztotta a hazai lakosságot, ráadásul Magyarországot szembeállította az Európai Unióval, annak demokratikus hagyományaival. Az elkövetkezendőkben tanulságos lenne, ha a hasonló javaslatokat átgondolnák az illetékesek, mielőtt a közvélemény elé tárnák – vélekedett Orbán Viktor. Leszögezte: lejárt annak az ideje, hogy a politikai elit a hatalmi pozíciókon osztozkodjon, hiszen a döntés a választópolgárok joga. A Fidesz mindennek ellenére az összefogás jegyében 9 pontos útravaló javaslatot dolgozott ki a majdani magyarországi európai parlamenti képviselőknek, mintegy „hamuban sült pogácsaként”.
MVSZ: családokat választ szét a vízumkényszer
A magyar-román határátlépési megállapodás felülvizsgálatát követeli a kormánytól a Magyarok Világszövetsége, mert az a szövetség szerint korlátozza a két ország polgárainak szabad mozgását. A megállapodás szerint az összességében kilencven napon túli tartózkodás a megfelelő tartós vízum hiányában kiutasítást, pénzbüntetést és kitiltást vonhat maga után. Mindenképpen egy nyílt politikai vitát igényel ez a kérdés, nem pedig ilyen zugintézkedést – bírálja az egyezményt Patrubány Miklós, a Magyarok Világszövetségének vezetője. A szervezet elnöke elmondta: a tavaly ősszel aláírt szerződés magyar családok tucatjait választotta szét, hiszen a vízum megszerzése közel egy hónapot vesz igénybe.
A sztrájkbizottság hétfőn egyeztet Draskoviccsal
Az országos közszolgálati sztrájkbizottság hétfőn találkozik Draskovics Tiborral, hogy a pénzügyminiszter megszorító csomagjáról egyeztessen, a testület csak ezt követően – legkésőbb szerdáig – dönt a kormány közszférának tett bérajánlatáról – mondta Fehér József. A Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezetének (MKKSZ) főtitkára hangsúlyozta: hiteles tájékoztatást várnak arról, hogy a száznyolcan milliárd forintos megszorító csomag milyen módon érinti a közszféra munkavállalóit. Bár a kormány továbbra is állítja, hogy a mindössze hat százalékos béremelés fedezete benne van az önkormányzatok költségvetésében, Fehér tudomása szerint a legtöbb település éppen a személyi jutatások csökkentését és létszémleépítések végrehajtását tervezi.
Az MKKSZ ragaszkodik a jogi és pénzügyi garanciákkal bíró béremeléshez, de abban az esetben sem tudja aláírni a bérmegállapodást, ha annak végrehajtása az önkormányzatokat hozza lehetetlen helyzetbe. A rendőröket, katonákat, pénzügyőröket, tűzoltókat tömörítő Fegyveres és Rendvédelmi Dolgozók Érdekvédelmi Szövetsége (FRDÉSZ) felszólítja a kormányt, hogy teljesítse a közszolgálati dolgozók hat százalékos bérfejlesztésére tett ígéretét.
Lamperth az önkormányzati forráselvonásról
Nem érinti az önkormányzatok működését a várhatóan tízmilliárd forintos fejlesztési forráselvonás, mondta a belügyminiszter Székesfehérvárott, a Fiatal Baloldal-Ifjú Szocialisták klubrendezvényén. Ez a döntés, amit most kormány hozott, semmilyen módon nem érinti az önkormányzatok normatíváit, nem érinti azokat a finanszírozási forrásokat, amelyekből az önkormányzatok a mindennapi feladatellátást végzik, nem érinti az életszínvonalhoz, a szociális intézkedésekhez kötődő forrásokat – mondta Lamperth Mónika.
MSZP-s javaslatok a nemzeti összefogásra
Tíz pontból álló, az európai parlamenti választással kapcsolatos javaslatot juttat el a pártokhoz az MSZP annak érdekében, hogy a legfontosabb kérdésekben nemzeti egyetértés jöjjön létre – jelentette be Horn Gyula. A szocialista párt európai parlamenti választási kampányának irányítója szerint a politikai közélet javítása nemzeti érdek, ezért a legalapvetőbb kérdés az egyetértés. Olyan egyetértés a parlamenti pártok között, amely biztosíthatja, hogy az Európai Parlamentben működő képviselőink össze tudják hangolni a nemzeti érdekeket a nemzetközi elvárásokkal – fogalmazott a politikus.
Hozzáfűzte: örül, hogy a Fideszt sikerült gondolkodásra késztetni, mivel szándékaik „nem sokban különböznek az MSZP álláspontjától„. Horn Gyula a szocialista párt javaslatáról szólva elmondta: „a nemzeti egyetértés jegyében készült dokumentum” hangsúlyozza a 24 magyar képviselő együttműködését, az uniós költségvetéssel összefüggő egyeztetés fontosságát, az európai szociális modell magyarországi érvényesítésének szükségességét.
Menczer Tamás: Elég ebből a gátlástalan hazudozóból!