Sólyom László a köztársasági elnök
Véget ért az államfőválasztás harmadik fordulója. Szili Katalinra 182-en, Sólyom Lászlóra 185-en szavaztak – közölte a szavazatszámlálást követően Mandur László, az Országgyűlés alelnöke. Elmondta: a szavazóurnába 368 képviselő dobta be szavazólapját, ebből egy érvénytelen volt. – A szavazás érvényes és eredményes volt. Az alkotmány 29/A §-ának (1) bekezdése alapján az Országgyűlés 2005. augusztus 5-i hatállyal dr. Sólyom Lászlót a Magyar Köztársaság elnökévé megválasztotta – mondta Mandur László, aki tájékoztatott arról is: a szavazás érvényességét befolyásoló esemény nem történt.
A házelnök a hivatalos bejelentést követően gratulált ellenfelének.
Sólyom László letette az ünnepélyes esküt, majd elmondta beszédét.
Már holnaptól védelmet kaphat Sólyom Lászlót
Már holnap ideiglenes védelmet kaphat a Köztársasági Őrezredtől Sólyom László. A jelenlegi jogszabály csak a hivatalban lévő közjogi méltóságok biztosításáról rendelkezik, de a belügyminiszter azonnali hatállyal elrendelheti Sólyom László védelmét, ami már kedden életbe léphet – értesült a távirati iroda az őrezred parancsnok-helyettesétől. Sólyom László ideiglenes őrzésének intenzitása elsősorban az új államfőtől függ. Kérhet 24 órás védelmet, de kevésbé szigorú biztosítást is – mondta Kardos Imre.
Három SZDSZ-es szavazott
A szavazólapokat mind a 386 képviselő felvette, 17 képviselő kitöltetlenül visszaadta azt. Láyer József és Tóth Imre fideszes, illetve Molnár Albert MSZP-s képviselő rontott.
Az SZDSZ Béki Gabriella, Mécs Imre és Wekler Ferenc kivételével nem vett részt a választáson. Kuncze Gábor korábban elmondta: a képviselők közül ketten kértek, de nem kaptak felmentést a távolmaradás alól (neveket nem mondott); Mécs Imre nem kért felmentést, és szavazott.
Burány alkotmányossági aggályai
Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese az eredményhirdetést megelőző rendkívüli sajtótájékoztatóján kijelentette: szerinte a Fidesz megakadályozta, hogy képviselői a harmadik fordulóban lelkiismeretük szerint szavazzanak. Hangoztatta: egy fideszes képviselő Szili Katalinra adta volna le a szavazatát, ám ekkor az egyik fideszes képviselő a parlamenti jegyzőhöz kísérte, hogy kérjen új szavazólapot. Burány szerint a szavazófülkékbe egyszerre több fideszes képviselő ment be, sőt többen boríték nélkül dobták be a szavazócédulákat. Burány elmondta azt is: az MSZP-frakció három bejelentést tett az Országgyűlés jegyzőinek a fentiekkel kapcsolatban.
A szocialista politikus által felpanaszolt kifogásokat az alkotmány nem szankcionálja.
Áder szerint legalább 3 MDF-est „megvettek”
A Fidesz-frakció szintén ülésezett ma. Áder János frakcióvezető a megbeszélést követően – még a harmadik forduló előtt – úgy nyilatkozott: MDF–MSZP-koalíció alakult ki a köztársaságielnök-választás harmadik fordulójára; a Fidesz értesülései szerint legalább három MDF-es képviselő fogja megszavazni az MSZP jelöltjét a harmadik fordulóban – tette hozzá. – Határozottan állítom, hogy MDF–MSZP-koalíció van a szavazás harmadik fordulóját illetően – jelentette ki Áder János a harmadik forduló előtti Fidesz-frakció ülését követően. Áder azt kérte az MDF képviselőitől, hogy a harmadik fordulóban támogassák Sólyom Lászlót.
Áder kijelentéseit egyrészt a tegnapi első forduló eredményeivel támasztotta alá, másrészt a Fidesz barcsi képviselőjének esetére utalt, hozzátéve: tudnak arról, milyen módon próbálták a szocialisták megkörnyékezni a Fidesz más képviselőit is. Az MNO kérdésére elmondta: a szocialisták tízmilliós nagyságrendű összegeket is felajánlottak, hogy megvásárolják képviselők szavazatait.
Áder kiemelte: a szavazatvásárlás nem új dolog a szocialistáknál; felidézte az MSZP tisztújítási botrányait, ahol szervezeteket, sőt egész megyei alapszervet kellett feloszlatni.
Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője visszautasította Áder János kijelentéseit. – Ha ilyen előfordulhat, akkor az csak a Fidesz frakciójában történhet meg. Az MDF tegnap is határozottan a jelöltjére szavazott, ezt fogja ma is tenni, miután tegnap újra jelölte – mondta a politikus még a harmadik forduló előtt, közölve: a frakción belül nem ellenőrzik egymás szavazatait. – Nagyobb az összetartás, és nagyobb az egymás iránt való tisztelet és bizalom, minthogy olyan megoldásokra vetemedjünk, amelyeket az előző fordulóban fideszes képviselők elkövettek – jelentette ki Herényi, aki szerint a fideszes képviselők fényképfelvételeket készítettek egymásról. Mint mondta, a házbizottság ülésén javaslatot tett a második forduló megismétlésére, ami nem történt meg, ugyanakkor a bizottság tagjai megfogadták az MDF azon javaslatát, hogy ne lehessen adatrögzítő, adattovábbító eszközt a szavazási térbe bevinni.
Dávid: Az MDF pert indít
– A Fidesz túllépett egy olyan határt, ami a normális parlamenti együttműködésnek már akadályát jelenti – nyilatkozta Dávid Ibolya az MNO-nak az államfőválasztás lezajlását követően. Az MDF elnöke hozzátette: pártja élni fog azzal a lehetőséggel, hogy becsületsértés és rágalmazás miatt pert indít Áder János ellen. – Az a magatartás, amit a Fidesz frakcióvezetője tanúsított, megnehezíti a korrekt együttműködés lehetőségét – tette hozzá.
Áder János fentiekre úgy reagált: „Állok elébe”.
Pokorni: Szili visszalépését akartuk megakadályozni
– Biztos, hogy megnehezedik a kapcsolattartás az MDF-fel a történtek után. Nem az volt azeredeti szándékunk, hogy az MDF-et, vagy a volt MDF-es, jelenelg nemzeti fórumos tagokat teszteljük. Az eredeti célkitűzésünk alapvetően az volt, hogy megakadályozzuk Szili Katalin visszaléptetését – jelentette ki az MNO-nak adott nyilatkoztában Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke. Hozzátette: olyan információik voltak, és benyomásaik is megerősítették, a Szili Katalin jelöltségét ellenző értelmiségi körök Szili visszasléptetését akarják elérni. Ezt tette lehetetlenné a Fidesz lépése – jelentette ki Pokorni, aki úgy látta: bár érthető a leleplezett ember indulata, mindez a napi politizálásba nem való, s hosszabb távon szerinte nem is tartható.
7-tel több szavazatot kapott Sólyom a második szavazáson
Érvényes, de eredménytelen volt az államfőválasztás második fordulója. Mandur László alelnök bejelentette: 385-en vették fel a szavazólapot, 19 SZDSZ-es visszaadta azt, 365-en adták le voksukat, ebből 2 érvénytelen, 363 érvényes. 178 érvényes szavazat érkezett Szili Katalinra és 185 Sólyom Lászlóra. Az Országgyűlés sajtószolgálatának tájékoztatása szerint Selmeczi Gabriella (Fidesz) nem vette fel a szavazólapot. Ismert: a politikus nemrég kisbabának adott életet.
Házbizottsági döntés a szavazás titkosságának betartásáról
A szocialista képvisők kezdeményezésére rendkívüli házbizottsági ülést hívtak össze. Az MSZP-s képviselők úgy látták: mivel a titkos szavazást követően a nemzeti fórumos képviselők megmutatták szavazólapjaikat, megkérdőjeleződött a voksolás alkotmányossága. Burány Sándor, az MSZP frakcióvezető-helyettese a sajtónak kijelentette: jegyzői bejelentés érkezett, hogy a választás titkossága sérült.
A házbizottság több mint egyórás tanácskozását követően Mandur László (MSZP) bejelentette: a testület egyhangú állásfoglalása alapján a bizottság felhívja az Országgyűlés képviselőit, hogy tartsák be a titkos szavazás szabályait és kialakult gyakorlatát. Kérik a képviselőket, tartózkodjanak attól, hogy szavazatuk ellenőrizhetővé váljon. A szavazatokat nem lehet semmilyen módon technikailag rögzíteni – áll a házbizottság Mandur által kihirdetett nyilatkozatában –, és kérik a képviselőket, hogy erre alkalmat se adjanak.
Halmai Gábor alkotmányjogász az Indexnek úgy nyilatkozott: a házbizottságnak semmilyen jogosítványa nincs a választás alkotmányosságának vizsgálatára. A testület szerinte az eredmény vizsgálatában sem illetékes, ezért a házbizottsági ülés nem akaszthatja meg a választási procedúrát.
Gyurcsány–Kuncze megbeszélés
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök Mandur László bejelentését követően rövid megbeszélést folytatott Kuncze Gábor SZDSZ-elnökkel a szabad demokraták parlamenti frakcióirodájában. A kormányfő a tanácskozást követően nem volt hajlandó nyilatkozni a sajtónak.
Lendvai Ildikó a szocialista képviselőcsoport frakcióülését követően bejelentette: arra kérik az Országgyűlés vezetését, hogy biztosítsa a köztársaságielnök-választás harmadik fordulójának titkosságát. Az MSZP frakcióülése előtt a frakció vezetősége és Kiss Péter kancelláriaminiszter megbeszélést folytatott Gyurcsány Ferenc miniszterelnök dolgozószobájában.
A Fidesz a második szavazáson nem ellenőrizte a frakciótagokat
A Fidesz a második szavazáson nem ellenőrizte, hogy képviselői hogyan szavaztak a mai második fordulóban – a távirati iroda értesülése szerint azért, mert Sólyom László, az ellenzék köztársaságielnök-jelöltje aggályának adott hangot a szavazatok ellenőrzésével kapcsolatban, és kijelentette, nem kíván államfő lenni, ha ellenőrzik, ki milyen szavazatot adott le. Állítólag Sólyom László kérésére a harmadik fordulóban sem ellenőrzik a voksokat. Kövér László, a Fidesz országos választmányának elnöke az Indexnek ezt megerősítette, hozzátéve: szerinte nem ez veszélyeztette a választás titkosságát, hanem az, hogy az MSZP-s képviselők „fenyegetésekkel, zsarolásokkal” próbáltak más képviselőket Szili Katalin támogatására rávenni.
Mécs szerint mindkét jelölt alkalmas
Az SZDSZ frakciója Mécs Imre kivételével ma sem szavazott. Mécs az MNO tudósítójának nem mondta meg, kire adta voksát; mint fogalmazott, „méltatlan a parlamentarizmushoz, hogy kérdőre vonják a köztársaságielnök-választásban részt vevő képviselőket, hogyan szavaztak”. Mécs úgy fogalmazott: mindkét államfőjelölt kiváló személyiség, és alkalmas lehet a köztársasági elnök posztjának betöltésére.
Dávid: Orbán értesítette az ellenzéki jelöltet
Dávid Ibolya, az MDF elnöke a választás második fordulójában rosszul lett az ülésteremben. A szavazást követően a politikus újságíróknak úgy nyilatkozott: a vérnyomása ingadozott. A demokrata fórum elnöke elmondta azt is: a mai szavazás előtt tájékozódtak Sólyom Lászlónál, tudott-e a tegnapi voksolást megelőzően arról, hogy a Fidesz nem vesz részt az első fordulóban. Sólyom László elmondta – számolt be Dávid Ibolya –, hogy tegnap negyed háromkor (a szavazás három órakor kezdődött – a szerk.) felhívta őt Orbán Viktor, a Fidesz elnöke, és jelezte: készüljön fel egy lehetséges váratlan fordulatra.
Tömegbaleset miatt lezárták az M5-ös autópályát