Amikor a Nemzeti Fórumra, vagy Lakitelekre gondolok, mindig az intellektuális erő, a szellem emberének hűsége jut eszembe – kezdte beszédét Orbán Viktor a Nemzeti Fórum országos gyűlésén vasárnap Budapesten. Erre a szellemiségre ma nagyobb szükség van Orbán szerint, mint korábban bármikor.
Orbán a szombati nemzeti csúcsra utalva elmondta: a tanácskozás közben nézte az arcokat, figyelte „őket”, vajon mit mondanak és miért, s mi van mindezek mögött. „Paktum, megegyezés, elitek közötti megállapodás” – ezek a szavak jutottak eszébe. Mindenről szó volt – mondta a Fidesz elnöke –, ami a hatalmon levők továbbélését szolgálhatja, csak egy dologról nem esett szó: a népről. Orbán, az eredeti lakitelki gondolatra utalva azt mondta: ma is népi politikára van szükség, s nem csak hazánkban, hanem az egész világon rá kellene jönni, hogy sokkal népibb politika kell. A mostani válságot ugyanis nem a nép okozta, nem az egyszerű dolgozó emberek. A mostani válság gyökere ugyanis az emberi gyarlóság; a mértéktartásnak, a becsületnek, az elkötelezettségnek nyomát sem láthatjuk azoknál, akik ezt a válságot okozták, csupán a minél több pénz járt a válság okozóinak a fejében – tette hozzá a Fidesz elnöke. Amit a lakitelki gondolat javasolt, ma is érvényes, mint a válság egyetlen megoldása: a szociális piacgazdaság.
A Nemzeti Fórum büszke lehet rá, hogy amit képviselt mindig is, ma is érvényes a világban – tette hozzá. Ma a parlamentben van ugyan egy botránypárt, amelyik Magyar Demokrata Fórumnak nevezi magát, amelyik nem nagyon „méretes”, de fordulatokban annál gazdagabb életet él. Szomorú, hogy ide jutott ez a párt – mondta Orbán –, s nem érez ugyan kárörömet, de igazolva látja azt, amit éppen Lezsák Sándortól tanult: a politikában mindig a jellem a legfontosabb.
Orbán szerint nem a gazdasági-, pénzügyi világválság a legfontosabb ma Magyarországon, az ország szerinte ma vezetési válságban szenved.
Egy olyan hajón ülünk – folytatta–, ahol a hajóskapitány tengeri beteg, s a legénység ereje nem arra megy el, hogy mentse a hajót, hanem arra, hogy ápolják a kapitányt. Mindez a szocialista párt felelőssége. Egy tengeri beteg hajóskapitánynál nincsen nagyobb Isten csapása – jelentette ki Orbán.
Ez a vezetési válság nem csak a politikáról, hanem pénzről is szól – mondta a politikus. Emiatt a bizalmi válság miatt ugyanis extra kamatot kérnek tőlünk a hitelezők, s mindez évi 400 milliárd forintjába kerül az országnak. Egy négytagú család ma 160 ezer forintot fizet évente azért, hogy pirulákat vásároljunk a hajóskapitánynak. A helyzet Orbán szerint drámai, s mindezekért az MSZP felelőssége alig túlozható el.
Orbán szerint nem igaz, amit mostanában többen hajtogatnak, hogy ebben a helyzetben bolond, aki előre hozott választást akar, ugyanis szerinte csak a változás vezetheti ki az országot ebből a válságból.
A Fidesz elnöke szerint nem megszorításokra van szükség ebben a helyzetben, mert a legnagyobb pénzügyi tartalék a kormányzati kezekben van. Egy szót sem szóltak arról például a nemzeti csúcson – idézte fel –, hogy le kellene építeni a bürokráciát, a korrupciót, csak arról beszéltek, hogyan kellene még jobban az emberek zsebében kotorászni.
Orbán szerint az, hogy most megszelidültek, kezes bárányként viselkednek ellenfeleik, akik néhány napja még válságprófétáknak, meg fasisztáknak nevezték őket, ne tévesszen meg senkit. Arra akarják rávenni őket, hogy amolyan csendestársként szálljanak be a megszorításokban. „Pokolba már a szép szavakkal” – idézte fel Orbán az ismert dalt: ne szálljunk be ebbe az üzletbe, mert ez nem az ország, hanem csupán az MSZP üzlete – jelentette ki, hozzátéve: semmilyen megszorításról nem lehet szó, amíg a kormányzati pénzmegtakarítás lehetőségeit ki nem használják. A megszorításokat Orbán árulásnak, az emberek cserbenhagyásának tartja Orbán, aki mindezek helyett a növekedés politikáját javasolja.
Orbán azt gondolta – árulta el –, hogy ha a televízió élőben közvetíti a tanácskozást, akkor ez a hazugságoknak is gátat szab. Nem így volt: hazudtak arról is, hogy mit csinál a nyugati világ a válság leküzdésére. Orbán szerint ugyanis a nyugati országok mindegyike pénzt pumpál a gazdaságba, tehát a növekedés útját járják, szemben a magyar kormánnyal, amelyik megszorításokat alkalmazna.
Orbán úgy véli, a vezetési válság már a rövid távú cselekedetekben is megmutatkozik. Felidézte, hogy az uniós országok, de az USA is mindent megtesznek azért, hogy megmentsék a bankokat a csődtől, nálunk viszont azért az egy bankért, amelyik még valamennyire magyar, s ráadásul a legtöbb magyar ember is ott tartja a pénzét, sem tettek semmit. „Ha valamit kellett volna tenni, akkor azt az OTP-vel kapcsolatban kellett volna” – jelentette ki Orbán.