Turi-Kovács: Talpra állítjuk a mezőgazdaságot

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Magyar Nemzet

Turi-Kovács Béla a Magyar Nemzet Online-nak nyilatkozott. Interjúnk második részét alább olvashatja.

Epress József
2009. 11. 06. 4:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarország ezt nem tudja egyedül elérni, de vannak itt szövetségesek. A szocialista kormányok legnagyobb bűne, hogy agrárkérdésekben egyetlenegy szövetségest nem tudtak maguk mellé állítani. Annál nagyobb butaságot el sem tudok képzelni, hogy Közép-Európában nagyjából ugyanolyan helyzetben lévő, agrárügyekben érdekelt országok egymással szemben lépjenek fel. Abban bízom, hogy a következő Orbán-kormány ebben is nagy lépést tud tenni előre. Lehet akármilyen rossz a viszonyunk nemzeti kérdésekben Szlovákiával, de a tejtermelők helyzete már ott is hasonló, mint Magyarországon, a románokéról nem is beszélve. Következésképpen, ha együtt tudunk fellépni egy-egy ügyben, akkor biztos lesz eredmény is.

– Azt hallani, hogy a vidék lassan senkinek sem hisz. Az almatermelőknek például, akik elkeseredésükben kivágják a fáikat, mit lehet mondani?
– Az elmúlt húsz évben annyi változás történt, amely sokféle aggodalmat és még több nyomorúságot hozott. Ha vissza akarjuk nyerni a bizalmukat, akkor olyan törvényeket kell hoznunk mindjárt az elején, amelyeken látszik, hogy amit mi ígértünk ellenzékből, azt kormányon is teljesíteni fogjuk. Orbán Viktor nemrégiben arra kérte a gazdákat, hogy ne vágják ki a fáikat. Hiszek abban, amit ő mondott: mindenképpen megteremtjük annak a feltételeit, hogy ezek a gyümölcsösök megmaradjanak. Nem csak Németh László álma, hogy „Kert-Magyarország” legyen, de nincs is nagyon más lehetőség. Többek között mi azért vagyunk a szövetségben, mert úgy gondoljuk, hogy ezen belül lehet három legfontosabb célunkat elérni. Az első, hogy a föld maradjon meg magyar kézben, a második, hogy vizeink megfelelően legyenek használva, a harmadik pedig a termálenergia, amelyben rengeteg kihasználatlan lehetőség rejlik. Mi a szövetségtől azt várjuk, hogy ezeken a területeken induljanak el programok.

– Tudjuk, hogy a piacvédelem mennyire fontos. A termelők szerint azonban Magyarországon se a piacvédelem, se a piacszabályozás nem működik.
– Az Ausztriában bevált gyakorlat jól használható lenne nálunk is, ahol nagyon szigorú szabályok vannak, melyeket a helyi gazdálkodók is betartanak. Itthon viszont a külföldiekkel kellene nagyon szigorúan betartatni. Akkor nem fordulhatnának elő olyan anomáliák, mint például a mézzel. Tehát egy nagyon kemény élelmiszer-védelmi törvényre és annak végrehajtására van szükség. Mindezeken túl vissza kell állítani egy jól működő, erős, de nem nagy létszámú apparátust, valamint meg kell erősíteni a falugazdász-hálózatot.

– Kitörési pont lehet tehát az állami tulajdonban lévő 6 millió hektár termőföld?
– Magyarországnak megvannak még azok a természeti kincsei, amelyek kitörési pontokat adnak. Meg vagyok róla győződve, hogy a Fidesz alapprogramja és a kiegészítésként általunk elkészített program is ezt tartalmazza. Ha vidéken van egy ilyen kitörési pont, akkor az az egész országra kihat. Orbán Viktor ezt mondta maga is legutóbb: a magyar vidék felemelése kulcskérdése annak, hogy Magyarországon elinduljon egy olyan fejlődés, amely felzárkózást jelenthet a gazdagabb országokhoz. Mi 2002-ben egy választási szövetséggel indultunk a Fidesz oldalán. Bejutott 10 kisgazda képviselő az Országgyűlésbe, és együtt tudtunk dolgozni egy közös érdek mentén. 2003-ban Magyarországon olyan politikai fordulat következett be a szövetség létrehozásával, amilyen az 1867-es újkori magyar parlament megalakulása óta nem volt.

Fontosnak tartom még egyszer leszögezni: miközben a politológusok nem győzik hangsúlyozni, hogy megbukott az egy a tábor, egy a zászló elképzelés, az én meggyőződésem szerint mindez megvalósult. Természetszerűen mindig vannak kívül maradók, és van olyan vonulat, amely ebbe a táborba nem fér be. Ez tény. De az is ténykérdés, hogy létrejött Magyarországon egy ilyen szervezet, amely tulajdonképpen egy nagy táborba foglalja azokat, akik a keresztény, polgári és nemzeti gondolkodást egyaránt tudják képviselni. Azért hiszek abban, hogy a következő kabinet sikeres lehet, mert ilyen széles palettájú támogatása még nem volt Magyarországon egyetlen kormánynak sem. És ezzel a támogatással szerintem egy jól működő kormány tényleg hozhat olyan változást, amely egy emelkedő országot eredményezhet. Ma egyetlen olyan kisgazda irányzat van, amely megmarad az eredeti népnemzeti gondolat mellett, amelynek a szegényebb néprétegek képviselete az elsőrendű feladata. Ez a vonulat pedig mi vagyunk.

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.