A tömegközlekedés leállt földön, vízen és levegőben

A portugál sajtó főleg a szerdai általános sztrájkkal és az ír válság utáni portugál–spanyol pénzügyi helyzettel foglalkozott. Az Ibériai-félsziget két országának mai helyzetét jelentősen megkönnyítette, hogy változott a német kancellár és jegybankelnökének álláspontja.

2010. 11. 24. 17:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Portugália – dn.sapo.pt, expresso.clix.pt, ionline.pt, publico.clix.pt

A Diário de Notícias kedden közölte egy közgazdász azon számításainak eredményét, hogy mennyibe kerül az országnak és a kormánynak a szerdai általános sztrájk, ha a felhívás támogatottsága eléri a 22 éve mért 85 százalékot. Joao Duque becslése szerint ebben az esetben 519,6 millió euró bevételtől esik el a kormány és a költségvetés.

A két legnagyobb szakszervezet (CGTP, UGT) és az egyes ágazatok munkavállalói azért döntöttek az általános sztrájk mellett, mert a szigorúbb uniós költségvetési szabályok miatt legalább 4,6 százalékra kell leszorítani a következő évi költségvetési hiányt az idei 7,3-ról.

A szakszervezetek és a kormány máris számháborúba kezdtek, és egészen más adatokat közölnek a támogatottságról: a kormány szerint csak 19,4 százalékban követik a sztrájkfelhívást, a grémiumok pedig 85 százalékos sikerről nyilatkoznak. A foglalkoztatási tárca vezetője, Helena André szerint tény, hogy a magáncégekben nincs sztrájk, de a közalkalmazottak a legtöbb ágazatban letették a munkát, és csak a minimális szolgáltatásokat látják el. A széles körű támogatottságot igazolja az a tény, hogy a tömegközlekedés gyakorlatilag leállt szárazon, vízen és a levegőben is.

A bércsökkentés miatt először csatlakoztak a sztrájkfelhíváshoz a banki alkalmazottak, sőt még az orvosok is. A szakszervezetek azért döntöttek a legerősebb tiltakozási mód mellett, mert az egy éven belül már harmadik megszorítócsomag értelmében többek között 3,5-10 százalékkal csökkentik az 1500 eurót kereső közalkalmazottak bérét, befagyasztják az összes nyugdíjat, és 21-ről 23-ra emelik az áfát. Drámai mértékben lefaragták a szociális támogatásokat, és szóba került még a nyugdíjasok megadóztatása is jövedelemadó formájában.

Portugália – jornaldenegocios.pt, expresso.clix.pt, Spanyolország – cincodias.es

A portugál gazdasági napilap, a Jornal de Negócios értelmezése szerint szakszervezetek és a piacok az általános sztrájkkal mérik össze az erejüket. Ennek ellenére a lisszaboni tőzsde, a PSI-20 nem ingott meg, és inkább pozitív tartományban mozgott mindenféle kósza, spekuláns hírek ellenére, sőt dél óta emelkedtek a mutatók. A tíz évre szóló államkötvények kamata ismét rekordot ért el, és nyitáskor 7,12 százalékon állt.

Az országkockázati felár megugrott, mert a német kancellár asszony kedden még azt mondta, hogy a spanyol és a portugál segélycsomag esélye kicsi. Szerdán azonban már jegybanki elnöke, Axel Weber álláspontját képviselte, és kijelentette, hogy a politikának át kell vennie a vezető szerepet a piacoktól, a magántőke pedig vállalja magára a kockázatokat, és ne hárítsa át az államcsőddel fenyegetett országok lakosaira. Merkel kijelentésére a spanyol kockázati felár is kezdett visszaesni, és valamivel 5 százalék felett állt zárás előtt. Mind a lisszaboni (PSI-20), mind a madridi tőzsde (Ibex 35) jól állta a nyomást és kedvező mérleggel zárt +0,58, illetve +0,33 százalékon.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.