Portugália – dn.sapo.pt, expresso.clix.pt, ionline.pt, publico.clix.pt
A Diário de Notícias kedden közölte egy közgazdász azon számításainak eredményét, hogy mennyibe kerül az országnak és a kormánynak a szerdai általános sztrájk, ha a felhívás támogatottsága eléri a 22 éve mért 85 százalékot. Joao Duque becslése szerint ebben az esetben 519,6 millió euró bevételtől esik el a kormány és a költségvetés.
A két legnagyobb szakszervezet (CGTP, UGT) és az egyes ágazatok munkavállalói azért döntöttek az általános sztrájk mellett, mert a szigorúbb uniós költségvetési szabályok miatt legalább 4,6 százalékra kell leszorítani a következő évi költségvetési hiányt az idei 7,3-ról.
A szakszervezetek és a kormány máris számháborúba kezdtek, és egészen más adatokat közölnek a támogatottságról: a kormány szerint csak 19,4 százalékban követik a sztrájkfelhívást, a grémiumok pedig 85 százalékos sikerről nyilatkoznak. A foglalkoztatási tárca vezetője, Helena André szerint tény, hogy a magáncégekben nincs sztrájk, de a közalkalmazottak a legtöbb ágazatban letették a munkát, és csak a minimális szolgáltatásokat látják el. A széles körű támogatottságot igazolja az a tény, hogy a tömegközlekedés gyakorlatilag leállt szárazon, vízen és a levegőben is.
A bércsökkentés miatt először csatlakoztak a sztrájkfelhíváshoz a banki alkalmazottak, sőt még az orvosok is. A szakszervezetek azért döntöttek a legerősebb tiltakozási mód mellett, mert az egy éven belül már harmadik megszorítócsomag értelmében többek között 3,5-10 százalékkal csökkentik az 1500 eurót kereső közalkalmazottak bérét, befagyasztják az összes nyugdíjat, és 21-ről 23-ra emelik az áfát. Drámai mértékben lefaragták a szociális támogatásokat, és szóba került még a nyugdíjasok megadóztatása is jövedelemadó formájában.
Portugália – jornaldenegocios.pt, expresso.clix.pt, Spanyolország – cincodias.es
A portugál gazdasági napilap, a Jornal de Negócios értelmezése szerint szakszervezetek és a piacok az általános sztrájkkal mérik össze az erejüket. Ennek ellenére a lisszaboni tőzsde, a PSI-20 nem ingott meg, és inkább pozitív tartományban mozgott mindenféle kósza, spekuláns hírek ellenére, sőt dél óta emelkedtek a mutatók. A tíz évre szóló államkötvények kamata ismét rekordot ért el, és nyitáskor 7,12 százalékon állt.
Az országkockázati felár megugrott, mert a német kancellár asszony kedden még azt mondta, hogy a spanyol és a portugál segélycsomag esélye kicsi. Szerdán azonban már jegybanki elnöke, Axel Weber álláspontját képviselte, és kijelentette, hogy a politikának át kell vennie a vezető szerepet a piacoktól, a magántőke pedig vállalja magára a kockázatokat, és ne hárítsa át az államcsőddel fenyegetett országok lakosaira. Merkel kijelentésére a spanyol kockázati felár is kezdett visszaesni, és valamivel 5 százalék felett állt zárás előtt. Mind a lisszaboni (PSI-20), mind a madridi tőzsde (Ibex 35) jól állta a nyomást és kedvező mérleggel zárt +0,58, illetve +0,33 százalékon.
Megérkezett a konvoj az ország karácsonyfájáért – videó