A család és népesedési ügyek szempontjából (is) mozgalmas héten van túl Magyarország. Március 28. és április 2. között uniós elnökként hazánk volt a házigazdája az európai népesedési és családügyi hétnek. Mindez kísérlet volt arra, hogy a demográfiai problémák az európai közbeszéd tárgyává váljanak. E bajoknak gazdasági és nyugdíjazással kapcsolatos dimenziói is vannak, ugyanakkor nem csupán Magyarország küzd népesedési problémákkal. Köztudott: a tavalyi esztendőben a lélektaninak tartott tízmillió alá esett a magyarok lélekszáma. Egy három évtizedes folyamat eredményeképpen a legutóbbi adatok szerint 9 millió 982 ezren vagyunk.
A szombati záró rendezvényén Soltész Miklós arra hívta föl a figyelmet, hogy a fiatalok kezében van a jövő. A fiatalok merjenek családot alapítani, gyermeket vállalni, mert Magyarország és az egész Európai Unió jövője ezen múlik – fogalmazott a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) szociális, család- és ifjúságügyért felelős államtitkára.
Jobb együtt, mint egyedül
Egyre több szó esik arról is, hogy a gyermekvállalás és a házasság nem csak az értékek oldaláról nézve és gazdasági szempontból kulcsfonotsságúak. Gyakorlatilag támadhatatlan az a megállapítás, hogy a házasság, a gyermekvállalás és a magas bizalmi szint jobb életminőséget jelenthet, mint a gyermektelenség vagy a tartós párkapcsolat nélküli élet. A Népesedési Kerekasztal legutóbbi ülésén éppen ezt hangsúlyozta Kopp Mária is. A neves professzor asszony egy, a teljes finn népesség körében elvégzett kutatásra hivatkozva mondta el, „az élettársi kapcsolatban élők másfélszer, az egyedülállók két és félszer nagyobb valószínűséggel halnak meg 64 éves korukig, mint a házasok”. Magyar kontextusban ez annyit jelent, hogy a házas férfiak háromszor nagyobb valószínűséggel élik meg a 69. évüket, mint akik magányosan élnek.
Balog Piroska is a jó párkapcsolatok élettani hatását emelte ki. A kutató szerint „igazolható, hogy a jó házasságban élők egészségesebbek, jobb mentális állapotúak, kevesebbet járnak kórházba, és kevésbé kimerültek”. A kutatások azt mutatják, hogy a rossz házasságban élő férfiak kardiológusnál, a nők pszichológusnál, pszichiáternél kötnek ki – mondta el Balog, s kijelentette azt is: a későbbi jó házasság elérésének alapja a többi közt a fejlett társas készségek és az érzelmi intelligencia fejlesztése, amelyet akár már óvodás korban el lehet kezdeni.
Tény, hogy a nők azonos munkakörben kevesebbet keresnek, mint a férfiak, de az is ténykérdés, hogy a nők tovább is élnek a férfiaknál – fogalmazott lapunknak Kopp Mária, aki szerint nem csak a gazdasági esélyeket kell figyelembe venni. Elmondta: fontos lenne megerősíteni a férfiak családban elfoglalt helyzetét is. A Népesedési Kerekasztal ülése után az MTI szerint kifejtette: a bizalmon alapuló társas kapcsolatok során oxitocin szabadul fel az agyban, ami az egyik legkomolyabb szorongásoldó. Véleménye szerint ennek azért van jelentősége, mert megjelenik a szoptatás során, az anya-gyermek, apa-gyermek kapcsolatokban is, ezért a lelki egészség megőrzésében nagyon komoly szerepet játszik.
Az észak európai országokban sikerült elérni azt, hogy a férfiak a nemüknél fogva bennük élő dominanciavágyát mérsékeljék. A magyar társadalom Európa legkonzervatívabb országa a nemi szerepek szempontjából, ám a fiatalok körében némi változás már megfigyelhető – teszi hozzá az MNO-nak Kopp Mária. Attól, mert egy férfi is pelenkázza a gyermekét, nem csorbul a férfiassága – fogalmaz az orvos-pszichológus. A rivalizálás a párkapcsolatokban és a házasságokban is váláshoz vezet, ennek éppen úgy szereplői a nők, ahogy a férfiak is. Kopp Mária is az érzelmi intelligencia fejlesztését emelte ki az MNO-nak. Szavai szerint már nagyon jól kidolgozott módszerek állnak rendelkezésre.
Az bizonyos, hogy a család intézményének és a népesedési folyamatoknak a problematikája kiemelt fontosságú téma lett a magyar politikai életben is. Míg az előző évek kormányai „félretették” a családot, és alig volt valamilyen szavuk a demográfiai krízissel kapcsolatosan, addig a tavalyi választások óta 180 fokot fordult e témák megítélése. Elég csak arra gondolni, hogy a Bajnai-kormány szűkített a családtámogatási rendszeren, ami mindenképpen ahhoz vezethetett, hogy a gyermekvállalás előtt álló párok későbbre halasztották ezt a fontos eseményt. Holott a családtámogatási rendszer bizonytalanságai és kiszámíthatatlansága nagyban befolyásolja a gyermekvállalási hajlandóságot.
Egyre több az olyan vélemény is, hogy a Bokros-csomag népesedési szempontból is nagyon komoly sebet ejtett Magyarországon. Kapitány Balázs arra hívta fel a figyelmet, hogy 2020-ra drasztikussá válhat a népességfogyás mértéke. A KSH Népességtudományi Intézetének tudományos titkára szerint „ennek az az oka, hogy a rendszerváltás után, elsősorban a Bokros-csomag hatására, nagyon kevés gyermeket vállaltak az emberek, így az említett időpontra csak kis létszámú potenciális szülő lesz az országban”. A Bokros-csomag káros hatását említette lapunknak Pongrácz Tiborné, az intézet igazgatóhelyettese is.
Új időszámítás
Az Orbán-kormány azonban már többször is deklarálta, hogy kiáll a család intézménye mellett. Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter úgy fogalmazott, hogy „a társadalom alapegysége a család”. Orbán Viktor miniszterelnök pedig arról beszélt pénteken, hogy a politikusok dolga elhárítani azokat az akadályokat, amelyek a gyermekvállalás útjában állnak. A kormányfő arról is szólt, hogy a fiatalok a családot fontosnak tartják, de később sem születnek meg a gyerekek. Kopp Mária lapunknak már korábban megemlítette, hogy „nagyon súlyos állapotot jelez az, hogy hazánkban most 20 fiatalnak 13 gyermeke születik. Mi abból indultunk ki, hogy a magyar fiatalokat, ha megkérdezzük, az derül ki: 20 fiatal 23 gyereket szeretne. Óriási különbség van a vágyott és a ténylegesen megszületett gyerekszám között”.
Az év első napján számos, igen fontos változás lépett hatályba. Különösen fontos, hogy a gyes újra három évig vehető igénybe, s a családtámogatás részeként megvalósult a családi adózás is. Eszerint a családi adóalap-kedvezmény összege egy vagy két eltartott esetén 62 500 forint, három és több eltartottnál pedig 206 250 forint.
A család intézménye és a gyermekvállalás segítése mindenképpen azt jelzi: a társadalomkép megítélésében is új időszámítás kezdődött.
Bóka János: az Európai Bizottság költségvetési javaslata nem mutat utat a versenyképesség helyreállításához
