Orbán: Aki becsülettel dolgozik, nem maradhat otthon nélkül + Videó + Képriport

Öt pontban jött létre megállapodás a legsúlyosabb társadalmi kérdésben – mondta el Orbán Viktor miniszterelnök hétfői sajtótájékoztatóján.<br /><br /><strong><a href="http://www.mno.hu/portal/787416" target="_blank">• Ötpontos megállapodást kötött a kormány a bankszövetséggel</a></strong> <br /><strong><a href="http://www.mno.hu/portal/787370" target="_blank">• </a><a href="http://www.mno.hu/portal/787370" target="_blank">Orbán: Magyarország meg akarja nyerni a küzdelmet + Képriport</a></strong><br />

MNO
2011. 05. 30. 11:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tekintse meg a hírTV felvételét!


– Kemény megbeszélések után találtunk olyan pontokat, amelyekben meg tudott egyezni a bankvilág és a kormány – hangsúlyozta a miniszterelnök. Öt pontban jött létre megállapodás a legsúlyosabb társadalmi kérdésben – tette hozzá. – A hitelért lakást vásárolók az elmúlt nyolc év legnagyobb vesztesei lettek. Otthonvédelmi akciótervet hoztunk létre – jelentette be a miniszterelnök.

Orbán Viktor emlékeztetett arra, hogy a lakáshitelt felvevőket senki sem figyelmeztette az árfolyamváltozás kockázatára, sem a gazdasági összeomlás veszélyére. Ők az előző nyolc év áldozatai, akik a „spekuláció kiszámíthatatlan világába csöppentek”. Orbán Viktor felhívta a figyelmet arra, hogy segélykiáltásaikra az előző kormányoktól nem kaptak választ, csak annyit, hogy „ilyen a piac”. A miniszterelnök szerint egyértelmű volt, hogy ezeket a panaszokat meg kell hallani, és intézkedéseket kell hozni. Felidézte, hogy a kormány megalakuláskor vállalták a múlt hibáinak kijavítását. Ezek egyike a lakáshitelesek megsegítése.

Egy közös cél

A tárgyalások során egy közös cél volt: egyetlen lakáshiteles sem maradhat otthon nélkül – jelentette ki a miniszterelnök.

Az első pont egy árfolyamgát. Orbán Viktor elmondta, ez önkéntes lesz, így a hitelfelvevő döntheti el, hogy igényli-e. A svájci frank esetén 180 forintban rögzítette a megállapodás az árfolyamot, amely 2014. december 31-ig fennmarad. A miniszterelnök szerint ez az idő elegendő lehet a háztartások gazdálkodásának helyreállítására. Az euróban és a jenben eladósodottak számára is megoldást találtak, így e két valuta esetén is megalkották a plafont.

A második pont a lakásárverezésről szól. Ezzel kapcsolatban Orbán Viktor elmondta: kettős kényszer volt, hiszen a bajbajutottaknak védelmet kell biztosítani, ugyanakkor a lakásárverezési piacot is meg kell nyitni. A kilakoltatási moratórium július 1-jéig még fennmarad, de az már tovább nem tartható fenn – tette hozzá. Először a nagy értékű, nagy alapterületű lakások árverezése indulhat majd el egy megalkotandó kvótarendszer szabályai szerint.

– A harmadik döntésünk, hogy segítséget nyújtunk a bajbajutottaknak, és létrehozzuk a Nemzeti Eszközkezelőt – mondta el a miniszterelnök. – Először is új házépítési programot indítunk, másfelől pedig segítünk abban, hogy az adós lakását megvegye az eszközkezelő, a korábbi tulajdonosnak pedig lehetősége nyílik az ingatlan bérbevételére. Ezzel gyakorlatilag megvalósul a Család-fedél program – tette hozzá.

Visszaállítják az euróalapú hitelezést

Orbán Viktor azt is elmondta, hogy negyedik döntésként a kormány visszaállítja az euróalapú lakáshitelezést. „A jelen helyzetet uniós tagországágként egyszerűen nem lehet tovább fenntartani. Új megoldás után kell nézni. Reagálnunk kell a tapasztalatokra, hiszen korábban a Nemzeti Bank semmiféle ésszerű intézkedést nem tett a helyzet orvosolására, devizában eladósodni pedig hatalmas kockázattal jár. Éppen ezért azok számára, akik devizában kapják keresetüket, illetve akiknek a fizetése eléri a minimálbér tizenötszörösét, azok számára lehetőség nyílik devizaalapú lakáshitel felvételére.”

A miniszterelnök az ötödik „pillért” is megnevezte, ez az otthonvédelmi kamattámogatás bevezetése. – Ha valaki nagyobból kisebb lakásba kíván költözni, ehhez öt éven át akár évi háromszázalékos kamattámogatást is tudunk biztosítani – fogalmazott Orbán Viktor. „Egy nagyon nehéz döntést tettünk ezzel könnyebbé. Innentől kezdve ugyanis a lakásvásárló maga döntheti el, mekkora lakást vásárol, hová költözik el.”

Íme az öt pont, melyet sikerült kidolgoznunk, ez az úgynevezett otthonvédelmi akciótervünk – zárta beszédét a miniszterelnök, majd hozzátette: – Idáig jutottunk az eddigi tárgyalások során, azonban a megbeszélések tovább folytatódnak, remélhetően a továbbiakban is ugyanilyen sikerrel.

Sikerült közös nevezőt találni

Rendkívül sok lakáshiteles számára jelenthet segítséget a kormány és a Bankszövetség közötti megállapodás – mondta Patai Mihály, a Bankszövetség elnöke, örömét fejezve ki, hogy sikerült közös nevezőt találni a kormány és a bankok között. Mint mondta, a konzultációk nem érnek véget, bíznak a további sikeres együttműködésben.

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint a legfontosabb kérdésekben, az árverezési moratórium feloldásában, az árfolyam-védősávban sikerült megegyezni: a frank esetében 180, az euró estében 250 forint, a jen esetében 200 forint lesz a védőárfolyam. Mint mondta, a még nem lezárt kérdésekben folytatódik az együttműködés, most az egyeztetések új szakasza nyílt meg.

Megkezdték az örökölt bombák hatástalanítását

Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter szerint a megállapodással jelentős előrelépés történt az örökölt bombák hatástalanításában. Úgy vélekedett, a legfontosabb kérdésekben – árverezési moratórium, árfolyam védősáv – sikerült megegyezni, ennek köszönhetően egy átlagos svájci frank hiteladósnak havonta 15 ezer forinttal kevesebbet kell majd fizetnie. Tárgyaltak a bankadó 2013-2014 utáni mértékéről, az „elsétálási jogról” és a hitelezés ösztönzéséről is a bankokkal, de ezekben nem jött létre megegyezés.

A nemzetgazdasági miniszter a kérdésekre válaszolva elmondta: a kilakoltatási kvótát fokozatosan oldják fel: 2011. július 1-jétől októberig csak a 30 millió forintnál nagyobb értékű és 20 millió forintnál magasabb hátralékú ingatlanokat árverezik el, október 1. és december 31. között negyedévente a lejárt, felmondott hitelek 2-2, 2012-ben 3-3, 2013-ban 4-4, 2014-ben pedig 5-5 százalékát. Budapesten és a megyei jogú városokban a hitel keletkezéskori ingatlanértékének 55, a városokban 50, a többi településen 30 százalékán veszi át az eszközkezelő a lakásokat.

(MNO, MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.