Orbán: A siker titka a szabad munkaerő-áramlás + Képek

Az Európai Unió csak abban az esetben lehet versenyképes, ha belső munkaerőpiacán szabad az áramlás, ezt az áramlást nem szabad korlátozni – jelentette ki Orbán Viktor csütörtöki hágai látogatásán, a holland parlament Európa-ügyi bizottságának tagjaival folytatott nyilvános beszélgetésen. A miniszterelnök Magyarország soros elnöki feladatairól is beszélt.<br /><br /><a href="http://mno.hu/portal/789714"><strong>• Egynapos látogatást tesz Hollandiában Orbán Viktor</strong></a>

MNO
2011. 06. 09. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar miniszterelnök a bizottság tagjainak kérdéseire válaszolva elmondta: számára a munkaerőpiac szempontjából a választóvonal nem az unió régi és új tagországai között húzódik, hanem az EU állampolgárai és az unión kívüli állampolgárok között.

Az EU-n belüli roma közösségek kiváló tartalékai a munkaerőpiacnak, de az EU-nak ügyelnie kell arra, hogy megőrizze e közösségek Kelet-Közép-Európában elért állapotát, a letelepedettséget – hangoztatta a kormányfő.

Hollandia segítségére is szükség van

Magyarország mint az EU soros elnöke számos feladatot el tudott végezni azok közül, amelyeket kitűzött maga elé, de ehhez kellett Hollandia támogatása, és szükséges lesz ezután is ahhoz, hogy az unió a legfontosabb ügyek némelyikét meg tudja oldani – mondta Orbán Viktor a holland parlamenti alsóház elnökének. A magyar miniszterelnök és Gerdi Verbeet tárgyalásáról Szijjártó Péter, Orbán Viktor szóvivője számolt be a helyszínen.

Ilyen nagyon fontos ügy például Horvátország uniós csatlakozása, vagy Románia és Bulgária belépése a schengeni övezetbe.


A holland parlament elnökének nagy örömére szolgált, hogy sok honfitársa látogatott el az Európa kulturális fővárosa pécsi programjaira, hiszen ez is a két ország közötti kapcsolatok intenzívebbé tételét szolgálta.

Néhányan mintha elvesztették volna a hitüket

A Verbeettel való találkozó után Orbán Viktor a hágai törvényhozás Európa-ügyi bizottságának vendége volt, s a nyilvános beszélgetés bevezetőjében azt hangsúlyozta: a magyarok jól emlékeznek arra, és hálásak azért, hogy Hollandia szolidáris volt velük, támogatta őket a kommunista uralom idején is. Számos holland egyházi szervezet segítette a magyarokat, az 1956-os forradalom részvevőit, az elnyomott egyházi közösségeket – mondta a miniszterelnök. Orbán visszaemlékezett első miniszterelnöksége idejére, amikor szerinte úgy tűnt, hogy tíz év múlva az Európai Unió lesz a világ egyik legversenyképesebb térsége. Ehhez képest ma pesszimista, néha úgy tűnik számára, mintha az unióban az emberek elvesztették volna a hitüket abban, hogy az EU versenyképes lehet. Ezért határozott úgy Magyarország, hogy mint soros EU-elnök az unió előtt álló legnehezebb feladatokat tűzi ki maga elé – mondta Orbán.


Fotók: Reuters


Egy kérdésre válaszolva kijelentette: Az Európai Unió csak abban az esetben lehet versenyképes, ha belső munkaerőpiacán szabad az áramlás, ezt az áramlást nem szabad korlátozni. Elmondta, hogy számára a munkaerőpiac szempontjából a választóvonal nem az unió régi és új tagországai között húzódik, hanem az EU állampolgárai és az unión kívüliek között. Mint mondta, nagyon konzervatív és óvatos azzal kapcsolatban, hogy az unió kívülről fogadjon tömegesen munkavállalókat.

Először indítottak ilyen programot

A romák társadalmi integrációjáról szólva Orbán Viktor kijelentette: az Európai Unióban most először készült erre program, noha annak végrehajtása a nemzeti kormányok felelőssége lesz. A program megvalósítása azért fontos, mert bármely ország számára, amelyben jelentős számú roma közösség él, gyorsan sürgetővé válhat a romák integrációjának megoldása. Az EU-n belüli roma közösségek kiváló tartalékai a munkaerőpiacnak, de az EU-nak ügyelnie kell arra, hogy megőrizze e közösségek Kelet-Közép-Európában elért állapotát, a letelepedettséget. A romák több nyugat-európai országban vándorló közösségekből állnak, és könnyen ismét vándorlóvá válhatnak azok a romák is, akik Kelet-Közép-Európából valamely nyugat-európai országba mennek munkát vállalni. A romák esetében a legnehezebb feladat – főleg Magyarországon – arra ösztönözni őket, hogy ismét megjelenjenek a munkaerőpiacon. Közmunkák szervezésével az állam feladata lehetőséget teremteni számukra arra, hogy dolgozzanak és ezért bért kapjanak, ne pedig segélyen éljenek – jelentette ki a kormányfő.

Szerbiáról és Koszovóról szólva Orbán Viktor egyetértett az egyik bizottsági tag azon felvetésével, hogy veszélyes az EU számára felvenni tagjai sorába bármely olyan országot, amelynek területi vitája van egy másik entitással, mert ebben az esetben az unió csupán egy, a ciprusihoz hasonló problémát importál.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.