Orbán: Ez egy szoros és egyre mélyülő szövetség + Képek + Képriport

Magyarország és az Egyesült Államok a kommunizmus összeomlása óta szoros és egyre mélyülő szövetséget épített fel; ennek a szövetségnek értékalapjai vannak – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Hillary Clinton amerikai külügyminiszterrel folytatott csütörtök délelőtti tárgyalás utáni sajtótájékoztatón a Parlamentben. <br /><br /><a href="http://mno.hu/portal/794148"><strong>• Orbán: A szabadság iránt érzett szenvedélyes vonzalmunk közös + Videó</strong></a>

MNO
2011. 06. 30. 11:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormányfő a csaknem egyórás megbeszélésen – mint ismertette – hangsúlyozta, hogy Magyarország az eddig sikeresnek bizonyult együttműködést szeretné fenntartani. Példaként említette az afganisztáni katonai szerepvállalást, ahol az „együtt be, együtt ki” elvét követi Magyarország, és igyekszik teljesíteni majdnem 500 tagú állományával a vállalt feladatait.

„Mi egy transzatlantista ország vagyunk” – idézte a találkozón elhangzottakat Orbán Viktor, hozzátéve, hogy azokon a pontokon, ahol az Európai Uniónak együtt kell működnie az Egyesült Államokkal, „Magyarország ezt az együttműködést mindig támogatni fogja”.

Beszámolt az amerikai külügyminiszternek arról is, hogy az elmúlt húsz évben a magyar–amerikai gazdasági kapcsolatok jól alakultak, magas szintet értek el a beruházások, a kereskedelem, és „szeretnénk, ha ennek dinamikája nem törne meg, hanem folytatódna”, s az Egyesült Államok gazdaságilag is jelentős súllyal lenne jelen Magyarországon.


Orbán Viktor azt is elmondta Hillary Clintonnak, hogy Magyarország számára az első számú értelmezési keret a közép-európai dimenzió, majd hozzátette, mindent meg fog tenni a jövőben is annak érdekében, hogy a világ meghatározó nagyhatalmainak – köztük első helyen az Egyesült Államoknak – felhívja a figyelmét arra: Közép-Európa egy rendkívül fontos terület, amely szép jövő előtt áll, ahol közös céljaik, terveik vannak az államoknak, és szeretnének egyre nyilvánvalóbban „mint közép-európai terület” megjelenni az európai és a világpolitikában.

Ezért Közép-Európa – folytatta – kifejezetten szeretne „a saját létezéséhez” katonai, logisztikai, energetikai és kereskedelmi biztonsági garanciákat kivívni. A magyar kormányfő kérte az amerikai diplomácia vezetőjét, hogy ezt a törekvést az Egyesült Államok kezelje érdeklődéssel.


A miniszterelnök Hillary Clinton csütörtöki budapesti látogatását – különösen azért, mert az a Tom Lantos Intézet megnyitásával függött össze – mély élménynek és erős pillanatnak nevezte a két nemzet történetében, hiszen „mind a tárgyaláson felvetett racionális kérdésekben, mind a Tom Lantos Intézet által szimbolizált érzelmi és erkölcsi kérdésekben” sikerült megerősíteni a két állam együttműködését. Összességében – utalva a Reagan-szobor szerdai felavatására – úgy fogalmazott, két fantasztikus napban lehetett részünk.

Arra a magyar újságírói kérdésre, hogy milyen területeken látja fontosnak, továbbfejlesztendőnek az amerikai–magyar kapcsolatokat, Orbán Viktor azt válaszolta: Amerika kulcsszerepet játszik a világ biztonságában, ezért az együttműködés a biztonság területén kiemelt jelentőségű. Magyarország nagyon kiegyensúlyozott megközelítést alkalmaz a személyek szabadsága tekintetében – tette hozzá. Emellett azt mondta, jó volna, ha új lendületet kapna a két ország gazdasági együttműködése, hiszen „Közép-Európa lesz az EU növekedésének motorja a következő öt-tíz évben”.

A kínai–magyar gazdasági kapcsolatokat érintő kérdésre azt mondta: a magyarok megértették, hogy érdemes követni mások példáját, és ugyan még nem sikerült kiépíteni olyan szoros kapcsolatokat Kínával, mint az Egyesült Államoknak, de Magyarország is ezen van.

Bővíteni kell az együttműködést

Bővíteni kell az együttműködést Magyarország és az Egyesült Államok között, és ez nemcsak a gazdasági kapcsolatokat jelenti, hanem a demokrácia megerősítésére és az emberi jogok védelmére tett erőfeszítéseket is – mondta Hillary Clinton amerikai külügyminiszter csütörtökön Budapesten.


Az amerikai tárcavezető, aki a Tom Lantos Intézet megnyitójára érkezett Budapestre, az Orbán Viktor miniszterelnökkel folytatott megbeszélései utáni közös sajtótájékoztatón kifejtette: a magyar belpolitika egyes kérdései, így az alkotmányozás és a médiatörvény is szóba kerültek, és a kormányfő megerősítette, hogy Magyarország elkötelezett a demokratikus hagyományok mellett. Hozzáfűzte: „befogadó” alkotmányozásra bátorították Magyarországot, és arra, hogy „fékeket és ellensúlyokat alkalmazzon” az új alaptörvényben.

Mint hangsúlyozta, az Egyesült Államok „nagy csodálattal figyeli” a magyar soros EU-elnökség munkáját. Egyúttal üdvözölte, hogy az elnökség előtérbe helyezte a romák jogainak érvényesítését. Ugyancsak kiemelte a korrupció elleni harcot és a gazdasági nyitottságot, megjegyezve: Magyarország lehetőséget nyit a külföldi befektetők előtt.

Az amerikai politikus szólt arról: Magyarország és az Egyesült Államok is elkötelezett az alapvető szabadságjogok védelme mellett, amit a Ronald Reagan-szobor szerdai felavatása és a Tom Lantos Intézet csütörtöki megnyitása is jól bizonyít. A két országot továbbá összekötik a gazdasági kapcsolatok, a NATO-tagság és a közös vállalások, mint például az afganisztáni misszió – tette hozzá –, az utóbbival kapcsolatban „kiválónak” nevezve a magyar hozzájárulást.

Felidézve a magyar kormányfővel folytatott megbeszélést, Hillary Clinton azt mondta, Orbán Viktor kifejtette, hogy véleménye szerint Közép-Európa lehet az európai gazdaság motorja. Az Egyesült Államok megvizsgálja, hogyan támogathatja ezt a törekvést – mondta az amerikai diplomácia vezetője.

Hillary Clinton közölte: országa világszerte támogatja a demokratikus átalakulás folyamatát, így most a közel-keleti és észak-afrikai országokét is. Az amerikai külügyminiszter kérdésre válaszolva a kínai kormányfő európai látogatásával kapcsolatban üdvözölte, hogy Európa igyekszik kiaknázni a lehetőségeket az együttműködésre az ázsiai országgal.

Egy, a Muzulmán Testvériséggel való kapcsolattartásra vonatkozó kérdésre Hillary Clinton elmondta: az Obama-adminisztráció korlátozott kapcsolatokat tart a szervezettel. Az Egyesült Államoknak az az érdeke, hogy minden olyan féllel tárgyaljon, amely nem alkalmaz erőszakot – jelentette ki. Mint kiemelte, Washington a külpolitikájában is a demokratikus elvek, a kisebbségek és a nők jogainak tiszteletben tartása mellett száll síkra.


Fotók: Reuters


Ellenzéki vezetőkkel és civil szervezetekkel is találkozott

Hillary Clinton, az Egyesült Államok külügyminisztere ellenzéki politikusokkal és civil szervezetek képviselőivel is találkozott csütörtökön rövid budapesti látogatása végén. Az amerikai diplomácia irányítója – aki a Tom Lantos Intézet ünnepélyes megnyitójára érkezett a magyar fővárosba – mindössze hét vendéggel folytatott konzultációt.

A Szabadság téri Bank Centerben, az amerikai nagykövetség helyiségében rendezett találkozón részt vett Mesterházy Attila, az MSZP elnöke, Schiffer András, az LMP frakcióvezetője, Bajnai Gordon volt miniszterelnök, a Haza és Haladás Alapítvány vezetője, továbbá Mészáros Antónia, a Minőségi Újságírásért Alapítvány elnöke, Molnár Péter, a Közép-európai Egyetem médiakutatója, valamint Földes Ádám, a Transparency International és Réthy Kinga, a Nyílt Társadalom Intézet képviseletében.

A találkozót zárt ajtók mögött tartották, Hillary Clinton nem mondott semmit a sajtó jelenlétében, csak fotók készülhettek a megbeszélés elején. Az MTI úgy értesült Clinton környezetéből, hogy az amerikai fél civil szervezetek széles köréből válogatta ki azt a néhányat, amelyek képviselői találkozhattak a külügyminiszterrel, a válogatás fő szempontja az volt, hogy a romakérdéstől kezdve a szociális problémákig a legkülönbözőbb témákról szó essen. Az amerikai diplomácia vezetője kevesebb mint egy napot tölt Magyarországon, szerda éjjel érkezett Budapestre és csütörtökön kora délután már tovább is utazik a litvániai Vilniusba egy emberi jogi konferenciára, ahonnan Madridba látogat.

Lantos hitt abban, hogy Magyarország nem felejt

Az EU és a NATO közötti együttműködés célja a demokrácia és az emberi jogok védelme – mondta Hillary Clinton amerikai külügyminiszter csütörtökön Budapesten. A Tom Lantos Intézet parlamenti megnyitóján az amerikai tárcavezető hangsúlyozta: a kormányok és a civil szervezetek feladata a demokrácia terjesztése. Minden demokratikus országnak, így az Egyesült Államoknak és Magyarországnak is fontos saját intézményeinek továbbépítése, de emellett az új demokráciáknak is segíteniük kell, és azt sem hagyhatják, hogy a már működő demokráciák visszalépjenek a fejlődés útján. Ugyan az Egyesült Államokban is vannak nézetkülönbségek az egyes politikusok és pártok között, de Tom Lantos hitt abban, hogy alapvetően mindannyian egy oldalon állnak: a szabadság és a demokrácia oldalán – mutatott rá.


Mint felidézte, Tom Lantos kiállt a kisebbségek védelmében is. Ezzel kapcsolatban üdvözölte, hogy Magyarország EU-elnöksége idején a romák helyzetének javításért is dolgozott. Az intézet megnyitása azt bizonyítja, hogy Tom Lantos története nem ért véget az elhunytával, hanem folytatódik – mutatott rá. Mint mondta, az egykori washingtoni kongresszusi képviselő elkötelezettsége az emberi jogok és a demokrácia védelme mellett máig ösztönző hatású. Tom Lantos hitt abban, hogy Magyarország sosem felejti majd el az 1956-os forradalom szellemét – jegyezte meg.

Hillary Clinton kitért arra is, hogy Magyarországon a héten több eseményen is megemlékeztek Ronald Reagan egykori amerikai elnökről. Magyarország soha nem felejti el Reagan elkötelezettségét amellett, hogy egész Európában megvalósuljon a szabadság és a demokrácia – mondta.

Karen Bass amerikai kongresszusi képviselő az eseményen kiemelte: Tom Lantos különleges ember volt, aki „az igazság nyelvét beszélte”. Az intézet megnyitója jó alkalom arra, hogy mindenki megkérdezze magától, hogyan tehetne többet azokért az értékekért, amelyeket az egykori politikus képviselt.

Annette Lantos, Tom Lantos özvegye szerint férje Ronald Reaganhez hasonló lelkesedéssel végezte munkáját. Tom Lantos szenvedélyesen szerette Magyarországot, és sokat dolgozott érte – idézte fel. Mint mondta, büszke rá, hogy a nevét viselő intézet jelzi a magyarok elkötelezettségét az emberi jogok védelme mellett.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.