Kostunica, a tiszta erő

Stier Gábor
2000. 08. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A belügyekbe történő beavatkozással vádolta ismét a héten a szerbiai demokratikus ellenzék jelöltje Washingtont. Vojislav Kostunica szerint „óriási arrogancia és képmutatás azt állítani, hogy a szerbiai demokrácia elősegítése amerikai cél, s lépéseivel – most a budapesti segélyiroda megnyitásával – sokadszor Milosevics alá játszó Egyesült Államok valódi célja Jugoszlávia és Szerbia feldarabolása”. Kostunica kirohanását egyes elemzők azzal magyarázzák: ily módon próbálja leszerelni Milosevics vádjait, miszerint a szerb ellenzékiek a Nyugat ügynökei. Az igazsághoz tartozik azonban, hogy az elnökjelölt nem először jelent ki hasonlókat, s szavai legalább annyira belső meggyőződésből, mint taktikai megfontolásokból fakadnak. Nem véletlenül jellemezte bársonykesztyűben bokszoló nacionalistaként a politikust minap egy nyugati megfigyelő.A belgrádi ügyvédi családból származó 56 éves jogászprofesszor, a Szerbiai Demokrata Párt vezetője azonban aligha társainál érzékelhetően markánsabb hazafisága – bár Szerbiában ez csak növelheti népszerűségét –, hanem tisztaságával, következetes megvesztegethetetlenségével érdemelte ki az ellenzék egyik felének bizalmát. Népszerűsé-gének fő oka, hogy azon kevés szerb politikusok egyike, akik még nem járatták le magukat, soha nem volt tagja a kommunista pártnak, s egyszer sem paktált le Miloseviccsel. Mi-csunoviccsal és Djindjiccsel 1989-ben együtt alakították a Demokrata Pártot, a nemzeti gondolatra nagyobb hangsúlyt fektető Kostunica azonban 1992-től saját útját járja. A kétes táncaikat eljáró ellenzéki vezetők, Draskovics és Djind-jics árnyékában Kostunica népszerűsége fokozatosan nőtt. Nem vett részt a közös megmozdulásokban, így a négy évvel ezelőtti „sétálásokon” sem volt ott, mintegy felülről nézte a dolgokat, gyakorta kritizálva nemcsak Milosevicset, hanem az ellenzék megnyilvánulásait is.A felmérések szerint Kostunica jelenleg az egyetlen jelölt, aki eséllyel veheti fel a küzdelmet Miloseviccsel, s ebben a versenyben jó néhány szavazatot hozhat Amerika-ellenessége is. Soha nem kereste a külföld támogatását, vallja, hogy „Jugoszlávia a Nyugattól csupán 25 ezer tonna robbanóanyagot, a szankciók megszigorítását, ezáltal a jelenlegi rendszer megerősítését kapta”. A sokoldalúan művelt ellenzéki jelölt ugyanakkor híve a nyitásnak, bár szerinte az első lépést Európának kellene megtennie. A Belgrád központú Jugoszlávia eszméjét képviselő politikus a kisebbségek körében és Montenegróban érthetően kevésbé népszerű, de megválasztását mindannyian a jelenleginél egyértelműen jobb megoldásnak tartanák, s a magyar pártok is őt támogatják.Egyes elemzők az esélyeket latolgatva megjegyzik, Kostunica hátránya, hogy nem eléggé karizmatikus politikus, beszédei túl intellektuálisak, filozofikusak. Kostunica sikerét azonban aligha e nem politikusi tulajdonságok, hanem az emberek fásultsága, az ellenzék megosztottsága, s főképp Milosevics praktikái akadályozhatják meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.